Přeběhlík (TV film)

• angličtina

The Turncoat

Drama / Historický / Válečný

Německo / Polsko, 2020, 2x90 min

Námět je perfektní a vlastně i samotná příběhová osa není špatná, ale z mého pohledu tu silně překáží ta romantická linka. Ne snad že by tu byla úplně navíc, ale přijde, že je tu ústředním motivem a víceméně všechno se kolem ní točí. A to je podle mě chyba. Pro mě měl být tenhle film primárně o vnitřním boji vojáka, který se rozhodne spolupracovat s nepřítelem s vidinou toho, že své zemi pomůže, ale jen proto, aby zjistil, že se jen odrazil ode zdi ke zdi. Ono to tady sice je, ale připadalo mi, že se to odehrává ve stínu osudové lásky. A to mi moc nesedlo. Není to úplně zlé, ale od Němců jsem zvyklý na jiný kalibr. 55%(28.9.2020)

Má to až príliš romantickú či naivnú líniu. Naozaj by sa v roku 1944 Poľka okamžite zamilovala do Nemca? Skôr by ho rovno podrezala. A pri tej všetkej atmosfére nedôveru, ktorá vtedy panovala, by akokoľvek k sebe naklonených mladých ľudí len ta nenapadlo ako prvé šukať v obili a ešte si tam hluku neďalekej streľby dokonca spievať. Nie to ešte vojaka Wehrmachtu a partizánku. Na tomto filme nevidím nič skutočné, ale ako romantická vojnová dráma obstojí. To, že boli aj dobrí Nemci, to je samozrejmé, v každej armáde sa nájdu ochotní prisluhovači aj nedobrovoľní vykonávači vôle nadriadeného. Silnejší záver mi posunul hodnotenie vyššie, ale aj tak sa pýtam, nezaslúžilo si to ešte jednu časť kľudne aj mimo knihy?(7.10.2020)

Iba nedávno (len včera pri komentári k filme Ržev) som sa posťažoval, že som dlho nevidel kvalitný vojnový film. Konečne som ho videl. Pre porovnanie včerajší Ržev je taký typický zástupca ruských vojnových filmov z poslednej doby. Fajn bitevné scény, príbeh nič moc a všetko zabíja ruský prehnaný heroizmus. Nemecký pohľad je mi 100x bližší a keďže na filme spolupracovali i Poliaci vedel som, že budem spokojný. Zdá sa, že malé seriály valcujú vojnové kinofilmy. Kto videl Bird song, Unsere mutter, unsere Vater , dá mi za pravdu. Der Uberlaufer je presne z tohto súdka. Film má o čom rozprávať, herci majú čo hrať, hudba je nádherná , emócie fungujú...u mňa veľká spokojnosť. Film uspokojí i divákov, ktorí vojnové filmy nemusia, dej totiž zobrazuje obdobie 1944 až 1959 ak sa nemýlim a pomerne veľkú časť zaberie i romantika, ktorá nielen že nevadí, ale film na kvalite dvíha o level vyššie. Zopár chýb sa nájde, ani ja som nepochopil prečo Wanda niesla bombu do vlaku, ktorý je o pár metrov podmínovaný, ale atmosféra mnohé nedostatky vykryla. K 2. dielu zatiaľ nie sú dostupné titulky, ale dá sa to aj bez nich, prípadne počkáme. Záver "prosím nechoď" je nadhérný. Ja si dám reprízu určite. 90%.(26.7.2020)

• Daddko

Autor predlohy Siegfried Lenz bol členom NSDAP, dezertér Kriegsmarine a internovaný v US zajateckom tábore. To vyšlo najavo až v roku 2007. Ale už v roku 1951 si začal sypať popol na hlavu a napísal tento paškvil. Knihu vydali až po jeho smrti. Keby som nevedel že film je z roku 2020 zaradil by som viac ako polovicu filmu do propagandy Honekerovej DDR. V druhej časti sa zameriame na zločiny ČA strieľajúcich nemeckých vojakov a poľských partizánov, ak sa podarí aj členov NSDAP. Nechýba ani nástup STASI vyškolených sovietskymi súdruhmi z NKVD. A happy end nakoniec. Rok 1959, hospodársky zázrak BRD, nový domček, VW Chrobák pred garážou, TV , šampanské a šťastná manželka a detičky. Čo iné si môže ešte dvojnásoný prebehlík Proska želať? No predsa opustiť toto všetko a prebehnúť tretí krát, teraz k Polke Wande. Film o zrade, bezcharakternosti a ďalší make up histórie tentokrát v nemeckej réžii.(17.9.2020)

Film je natočený podľa rovnomenného románu nemeckého spisovateľa Siegfrieda Lenza, ktorý ho napísal v roku 1951 a keďže obsahuje proti nacistické myšlienky, rukopis zmizne v pivnici na dlhých 65 rokov. Až v roku 2016 je preložený do 14 jazykov a následne v roku 2020 aj sfilmovaný. Je to príbeh vojaka wehrmachtu Waltra Prosky, ktorý na konci 2. svetovej vojny v oblasti bývalého východného Pruska dezertoval k Červenej armáde. A táto udalosť bola pre Nemcov v dobe studenej vojny neprijateľná. Film mi podsúva dôležité posolstvo o svedomí a vine. Ide o výborný film, ktorý hovorí o hrôzach vojny ale aj o jedincoch, ktorý sa na nich podieľajú. Reflektuje otázky zodpovednosti, morálky, vojenskej a občianskej cti, bez pátosu zasahuje aj do otázok vlastenectva a nemeckého nacionalizmu a spochybňuje vedomie povinnosti a poslušnosti. Film nám otvára tému dezercie v Nemecku v dobe druhej svetovej vojny, ktoré do osemdesiatych rokoch bolo úplne tabuizované. Počas druhej svetovej vojny dezertovalo z nemeckej armády viac ako 100 000 nemeckých vojakov. Spravodlivosť ozbrojených síl nám predstavovalo 1200 bojových sudov s 3000 sudcami, ktorí postupovali voči dezertérom nemilosrdne a 22 750 vojakov bolo odsúdených na smrť. Wehrmacht, SS ale aj civilné obyvateľstvo robilo hon na dezertérov v dobe vojny, ale desiatky trestov smrti za dezerciu bolo vykonaných aj po vojne. Podľa dochovaných archívnych dokladov bolo za posledné týždne vojny zastrelených viac ako 8000 nemeckých vojakov dezertérov. Odporúčam filmy Boh je s nami (Gott mit uns),1970 a Kapitán 2017.(8.9.2020)

• - Přes šedesát let ležel román Siegfrieda Lenze v šuplíku. Až když autor zemřel, podařilo se knihu „Überläufer“ („Přeběhlík“) konečně vydat a měla velký úspěch. (sator)

• - Když ruští vojáci zatknou na ulici bývalého poddůstojníka Wilhelma (Rainer Bock), tak mu během toho spadne klobouk na zem. V dalším záběru ale leží klobouk na jiném místě. (Duoscop)

• - Film se natáčel v Polsku a Německu od 5. června 2019 do 31. srpna 2019. (sator)