Psychic Killer

Thriller / Horor

USA, 1975, 89 min

Arnold Masters – neprávom odsúdený muž za vraždu lekára svojej matky, sa nedokáže plnohodnotne vyrovnať s novou trestaneckou skúsenosťou. Presvedčenie o krivej výpovedi a nedôslednej práci vyšetrovateľov, vníma ako spáchané krivdy voči nemu samotnému. Milovaný syn Arnold, nadobro odlúčený od svojej matky a od sporiadaného života na slobode, je vďaka svojmu nevyrovnanému stavu umiestnený do vysoko stráženej nemocnice duševne chorých trestancov. Jeden z tunajších väzňov Arnoldovi podáva nezištnú pomocnú ruku a návod desivej pomsty, ktorej sila dokáže zasiahnuť životy všetkých tých, ktorí mu v minulosti nejako ublížili a sú zodpovední za jeho súčasný stav čoby vyvrheľa spoločnosti. Následná zhoda šťastných okolností Arnoldovi padne iba vhod. Nič mu už preto nebráni upratať zo stola spomienok tých, ktorí na ňom nemajú čo robiť a začať tak odznova nový život. Vynaliezavá polícia, ktorá sa nezastaví pred ničím, má na svojské poriadky v Arnoldovom živote svoj vlastný názor. ### Žalostné hodnotenie na IMDb ku dňu 4.11.09 len 29%, mi je záhadou. Psychic Killer si ho rozhodne nezaslúži. Je to síce béčko v rámci kategorizácie, nenudí však a to vďaka neustálemu napredovaniu, zaujímavej kombinácii psycho-trileru a hororu, príležitostnej zábave a sympatickému hereckému prejavu nielen ústrednej postavy. Navyše samotné vyvrcholenie a riešenie doposiaľ nezvládnuteľnej situácie so šialeným vrahom, polícia docieli viac než zaujímavým a šokujúcim spôsobom. Ja som z výsledkom spokojný, preto nadpriemerné hodnotenie. Ku zaujímavosti Psychic Killera ako filmu, patrí napríklad postava režiséra Raya Dantona (v titulkoch uvedený ako Raymond Danton), ktorý sa vo filmovom priemysle preslávil nie vďaka réžii (Psychic Killer je jeho tretím filmom), ale vďaka hereckým úlohám. Celkovo zrežíroval iba päť filmov (venoval sa prevažne herectvu v seriáloch, ktorých epizódy príležitostne aj on sám vytvoril). A záverom jedna pikoška - pôvodný názov, pod ktorým sa Psychic Killer točil, niesol označenie “The Kirlian Force“.(4.11.2009)