Soudní procesy v médiích

• USA Trial by Media

Epizody(6)

Dokumentární krimiseriál rozebírá nejdramatičtější soudní procesy historie – s důrazem na to, jak mohla rozhodování ovlivnit média. (Netflix)

Recenze uživatele zdepapepa k tomuto seriálu (1)

Soudní procesy v médiích (2020)

Frank Herbert neměl pravdu, ne ten kdo ovládá prodej koření, ale ten kdo ovládá narrative (vyprávění, příběh) - ten ovládá vesmír. A s ním i porotu u soudu. Díky dokumentu i lidé mimo USA si mohou posvítit na některé medializované případy - díky tomu také není potřeba jakákoliv dramatizace nebo reenactment - dokument si vystačí se záběry z dané doby. I přes velkou délku na každý díl zamrzí krátkost medailonků jak je tomu v současnosti, alespoň u těch aktérů případů, kteří jsou stále naživu. Ač by se tak mohlo zdát, že problém tkví v médiích, tak snad kromě jednoho-dvou případů vidím problém spíše v americkém justičním systému a americké společnosti jako takové. Nelze ale TbM upřít to, že probíraná problematika je zajímavá, nedořešená a hodná diskuse. Formou určitého druhu ironie i samotný tento dokumentární cyklus přispívá medializaci případů, postrkování lidí k vytvoření si náhledu na věc pomocí zvolených záběrů, které dokáží člověka přikovat k obrazovce. Je vidět, že Black Mirror skutečně není daleko od pravdy. Tím mám na mysli díly jako je například The National Anthem nebo Smithereens. ()