Poslední představení

• Česko

Poslední filmové představení

The Last Picture Show

Posledné filmové predstavenie

USA, 1971, 118 min (Director's cut: 127 min)

Na rozdíl od Terčů tady už nemám problém pochopit, co chtěl Bogdanovich říct, a nepopírám, že to řekl skvěle. Precizní černobílé záběry pusté maloměstské krajiny i vyprázdněné vyprávění postihují pekelnou bezútěšnost dospívání uprostřed „nudy v Texasu“ tak nasyrovo, že Formanovy nebo Jarmuschovy rané kousky jsou proti tomu rozjuchané taškařice, o Lucasových American Grafiti nemluvě, a to jediné, co zbývá, totiž postavy a jejich milostné a existenciální trable, má zatracenou naléhavost. Dávám-li nakonec relativně nízké hodnocení, je to proto, že pocit zmaru ve mně převážil nad potěšením ze způsobu, jakým byl vyvolán.(2.12.2018)

Zajímalo Vás někdy, jak by to vypadalo kdyby filmy klasického Hollywoodu neomezovala cenzura a bigotní diváctvo kin? Tak tady je odpověď. The Last Picture Show je zvláštní snímek. Na první, druhý i třetí pohled působí jako něco co by v padesátých letech natočil Billy Wilder nebo Howard Hawks, ale stačí počkat na scénku muchlování v autě a začal jsem přemýšlet, jestli se náhodou nedívám na nějakou patnáct let starou Antonioniho prvotinu, zasazenou bůhvíproč do Texasu. Bizarní dojem podtrhli skvěle vedení herci, jejichž projev reminiscenci na padesátky ještě umocnil. Cybill Shepherd je se svým roztomilým neumětelstvím kapitola sama pro sebe, nicméně i tak při svém debutu okouzlila pana režiséra natolik, že kvůli ní opustil svou ženu. Bogdanovich celkově vsadil na nové tváře a měl šťastnou ruku. Velkou kariéru zde začala Cybilina filmová matka (vynikajcí Ellen Burstyn), její filmový přítel (talentovaný, ale do role se moc nehodící Jeff Bridges) a její vytrvalý ctitel (velice slušný Timothy Bottoms). I sám Bogdanovich si udělal hvězdnou reputaci a nastartoval pět let slávy, ve kterých se mu podařilo téměř vše na co sáhl.(3.5.2014)

Takovej zajimavej film o obycejnejch vecech. Prvni, co me pri jeho sledovani napadlo, bylo, ze na dobu vzniku je dost odvaznej, ze zacatku sice holky vyrvavaj, ze otehotni, uz kdyz jim kluci strkaj ruce pod sukne, ale jak pribeh postupuje, tak si to stale vic lidi zacne ve filmu rozdavat a dokonce neni ani nouze o nejaky ty odhaleny kozy a jednu party bez obleceni u bazenu. Jinak pribeh je sice pomalej, ale nenudi, i kdyz druha polovina uz je precejen zbytecne dlouha a dost roztahana a je to proste film o osudech par mladejch lidi v jedny desny prdeli nekde v Texasu, kde je jedno kino, jedna herna a jedna restaurace a cely vypada jak kdyz vypadlo z westernu. Z hercu stoji za zminku mladickej Jeff Bridges, kterej uz se bohuzel v druhy polovine filmu vyskytuje jen zridka, pekne mrchu hrajici Cybill Shepherd a samozrejme Timothy Bottoms. Taky se tu mihne mladej Randy Quaid. Ale celkove hrajou dobre vsichni. No a jeste musim zminit paradni dobovou hudbu, ktera hraje prakticky neustale, i kdyz misty dost potichu, ze neni skoro slyset. Na 5* to sice neni, ale i tak me to prijemne prekvapilo.(2.11.2008)

Je niekoľko filmov, ktorým čiernobiela farba skutočne pristane. Ak by sa film ešte digitálne vyžehlil a zasýtila čierna, tak by to bolo fakt skvelé. Kvalita obrazu odvysielaná na STV2 nebol zlá, vzhľadom na rok výroby dokonca veľmi slušná, ale kvalitná blueray verzia by zážitok ešte umocnila. Film je bezpochyby nadčasový, pozerateľný a aktuálny i po toľkých rokoch. Najväčším tromfom filmu je bezpochyby nezameniteľná atmosféra zapadlého mestečka kdesi v Texase. Súhlasím s užívateľom nascendim, že film tak trochu pripomína Lucasove American graffiti, inak ho ťažko k niečomu prirovnať. Film je veľmi kvalitne herecky obsadený, Jeff Bridges bol už vtedy extra trieda a zaujala ma i pohľadná tvár mladej blondínky, ktorej meno mi nič nehovorilo. Po kliknutí na jej filmografiu zisťujem, že zapadla v televíznych projektoch, čo je dosť škoda. Film silné štyri hviezdy. 80%.(17.12.2016)

Po opakovanom sledovaní Posledného filmového predstavenia nemám najmenší problém pridať hviezdičku na plný počet. Tento film, prakticky bez deja, s výbornými hereckými výkonmi mladých debutantov, neuveriteľnou atmosférou ospalého texaského mesta, všadeprítomnou kamerou a nápadito použitým čiernobielym filmovým materiálom vo mne zanechal nezabudnuteľný dojem. Ani sa nečudujem, že sa Petrovi Bogdanovichovi už nikdy nepodarilo zopakovať dielo porovnateľných kvalít. V niektorých komentároch je film prirovnávaný k viacerým iným filmom, ktoré som buď nevidel alebo sa s prirovnaním nestotožňujem. Ak by som ja mal vyjadriť aký film mi Posledné filmové predstavenie pripomenulo, tak sú to Lucasove Americké graffiti. Ale neviem to odôvodniť. Iba taký dojem.(22.2.2016)

• - Posledným filmovým predstavením vo fiktívnom mestečku Anarene je western Howarda Hawksa Červená rieka. (Lookass)

• - O filme je zmienka aj v knihe Stephena Kinga "Lisey's Story" (2006). (Lookass)

• - Film získal dva Oscary – nejlepší mužská vedlejší role (Ben Johnson) a nejlepší ženská vedlejší role (Florid Leachman). (Pavlínka9)