A Mormon Maid

Drama / Historický / Western

USA, 1917, 68 min

Charles Rosher

Historická dráma o živote a púti Mormonov, ktorí asilmilujú jednu nemormonsku rodinu. Pravdupovediac, prvá polovica odohrávajúca sa v exteriéri a na tú dobu s bohatou akciou sa mi páčila oveľa viac. Na rok 1917 naozaj netradične veľa exteriérových scén, ktoré sú celkom dobre zvládnuté, aj keď snímané iba jednou statickou kamerou. Nechýba stret s indiánmi a ich dymovými signálmi, ktorý tvorí jadro zápletky prvej polovice filmu. Druhá polovica je už vlažnejšia, vlastne ide iba o intriky vnútri 'sekty' Mormonov a hlbšie implementovanie rodinky a viacerými dramatickými scénami. Všetko končí jednoduchým a rýchlym happyendom. Viaceré scény pôsobia dnes veľmi úsmevne, naivne, čiernobielo a aj nevieryhodne. Ale o príbeh sa dá oprieť.(7.7.2017)

Jednou jsme na čundru seděli u ohně a někdo přišel a zeptal se: "Nejsou tu mormoni?", a někdo odpověděl: "Mormoni, ti jsou všude." A v tomhle, jednom z prvních kvalitních westernů (právě sto let starém), to tak vypadalo. Přestože oficiální seznam westernů roku 1917 (uvedeno něco přes dvacet) tento film neuvádí, patří "Mladá Mormonka" zcela jistě mezi westerny (snímané statickou kamerou - jiné rozlišování, třeba podle žánrů, mi připadá nemístné a zavádějící)... Po zavraždění zakladatele mormonismu Josepha Smith, Jr., se Mormoni stěhují do Utahu, kde se setkávají s původními osadníky, ale také indiány. Pozn: Neříkám, že jde o nějaké extra dílo, ale podobně jako Griffithův film "Zrození národa" nám může mnohé říct o Americe z počátku minulého století, a to jejími vlastními ústy.(21.2.2017)