poster

Les amitiés particulières

 • anglický

  This Special Friendship

Drama

Francie, 1964, 99 min

 • Snorlax
  ***

  Citlivě natočené drama, které je na můj vkus až příliš zromantizované a dost často se ztrácím v té záplavě náklonnosti mezi Georgesem a Alexandrem.(26.2.2012)

 • Siegmund
  *****

  Film je natočen podle stejnojmenného románu Rogera Peyrefittea. Román vyšel v roce 1944. Film byl natočen o 20 let později. Jeho český název je „Nezvyklá přátelství“. Film diváka seznamuje se skutečně nezvyklým přátelstvím dospívajícího Georgese de Sarre, žáka církevní školy, s mnohem mladším žákem (Alexandre) téže školy. Přesto, že se jedná o ryze platonický vztah, je solí v očích církevním představitelům školy. Ti Georgese označí za svůdce ubohých dětí a snaží se jejich přátelství všemožně zabránit. Bohužel se však ukáže, že způsob, jaký zvolili, má tragické následky. Příběh je natočen mimořádně citlivě. Sexualita je ve filmu jen diskrétně naznačena. Nikde se o ní otevřeně nehovoří. Za zmínku stojí fakt, že když se autor románu Roger Peyrefitte zúčastnil natáčení tohoto filmu, zamiloval se do tehdy ani ne 13letého chlapce, který se ve filmu objevil ve vedlejší roli. Ten se později stal Peyrefitteovým milencem. Peyrefitte do něj investoval v přepočtu na 39 mil. Kč. Nejprve, aby ho postavil na nohy, později, aby vyrovnal jeho dluhy. Jejich vztah se stal předmětem Peyrefitteova románu L'Enfant de cœur. (Pondělí 05.04.2010)(6.6.2008)

 • Flego
  ****

  Roger Peyrefitte napísal svoj z veľkej časti autobiografický román "Les Amitiés particulières" v roku 1943 a popisuje v ňom vzťah dospievajúceho 14- ročného chlapca k mladšiemu chlapcovi. Ich vzťah je zobrazený veľmi decentným spôsobom a nie je to len preto, že sa celý príbeh odohráva na pôde cirkevnej internátnej školy v roku 1920. Jean Delannoy si osvojil tento citlivý príncip k látke a vytvoril komornú drámu plnú dialógov a postojov zainteresovaných. Sú to práve kňazi, ktorí z rôznych osobných dôvodov vplývajú na vzťah a snažia sa ho utlmiť a následne zmariť. Kritika však nesmeruje priamo k cirkvi, to by bolo príliš jednoduché, ide skôr o spoločnosť ako takú.(22.2.2015)

 • moviepill
  *****

  Krásny citlivý film!(20.7.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace