Poslední stopy

Československo, 1972, 28 min

Režie:

Miroslav Sobota

Ivo Niederle (průvodce)

Dokument vyprávějící o životě Jaroslava Haška a jeho pobytu v Lipnici nad Sázavou. (Česká televize)

honajz

Moderátor Ivo Niederle, rodák z Lužnice, provází v 11 zastaveních Klimenta Štěpánka, který přes 50 lety dělal zapisovatele povídek Jaroslavu Haškovi, po významných místech Haškova života na Lipnici - bývalé hospodě, tehdy Potravinách (a nyní opět hospodě), po hradě, Haškově domku, kde zemřel, zajdou i do muzea, popovídají si s bývalým hostinským a jeho dcerou, a sem tam dojde na vtipné historky (bílá paní) nebo pokusy o vtipné historky (v této posteli ležel Hašek). Celé je to však přes nespornou zajímavost tématu (a z dnešního pohledu o to zajímavější, že vidíme, jak tehdy byla Lipnice příjemnou vesnicí, kde kolem sochy sv. Floriána běhaly slepice, a v konzumu měli hromady sirupů a vína) poněkud unylé a místy trochu nezáživné. Nějaká hudba - podle mne zcela neadekvátní - se objeví až ke konci dokumentu, při scéně na hřbitově.I když se to snažilo, šmrnc tomu prostě chyběl. Ale jinak spousta zajímavých informací, a popravdě, chtěl bych mít klíče od starého hradu, kam bych si chodil psát svoje povídky a romány. (Jo, a v Lipnu byly za Haška hned tři hospody!) ()

• Ivo Niederle je považován za lipnického patriota. Jeho dědeček František Niederle byl lipnickým kronikářem a ředitelem kostelního kůru. (petrsv)