Putin

Kamera:

Charlie Laing

Hudba:

Tom Howe

Vladimir Putin (a.z.), Donald Trump (a.z.)

Ruská ústava zakazovala, aby prezident vládl déle než osm let v řadě. Dvě funkční období jsou jasně stanovená, v roce 2008 tak Putin skončil. Stal se ministerským předsedou a byl vybrán nový prezident... Nový prezident byl v roce 2008 doslova vybrán Vladimirem Putinem. Ten zničehonic už nebyl tím mužem za velkým stolem. Formálně pozbyl moc. A to pro něj musel být nápor na psychiku. Měl problém vyrovnat se s novou identitou, technicky řečeno toho druhého v pořadí. Jak bude vnímán? Nejen dnes a Rusy, ale zítra a celým světem? Nový prezident Medveděv byl prozápadní politik vyznávající pokrok a modernizaci. Rusko mělo našlápnuto správným směrem. Když byl Dmitrij Medveděv prezidentem, Putin zjistil, že Rusko potřebuje pevnou ruku na kormidle a jediná vhodná je ta jeho. Nabyl přesvědčení, že jediný způsob, jak ochránit Rusko, ale také svou moc, bohatství a všechno ostatní, je vrátit se do Kremlu. Mnoho Rusů tehdy zažilo šok. Nemohli uvěřit té bezostyšnosti. Vypadalo to, jako kdyby byl prezidentský úřad jen nějaká cetka, kterou si mezi sebou předávají. Tohle podle politologů položilo základ masívních protestů v době následujících parlamentních voleb. (Česká televize)

Marze

Na mě je zde moc politiky. Chyběly mi nějaké širší úvahy o tom, jak byl ruský národ málem vyhlazen Němci v roce 1942, kteří se tehdy nepárali s genocidou. A zároveň zde vládl Stalin, který zavraždil 25 milionů svých spoluobčanů. K tomu se podle mě ještě Rusové nepostavili čelem a tento dokument na to mezi řádky část odpovědí dává. ()