poster

Ve státním zájmu

 • Francie

  La raison d'état

 • Itálie

  Ragione di stato

 • anglický

  State Reasons

 • Slovensko

  V štátnom záujme

Drama / Thriller

Francie / Itálie, 1978, 95 min

Komentáře uživatelů k filmu (15)

 • LiVentura
  ****

  Tuhé drama z prostředí vysoké politiky, která je ve Francii úzce provázána se "zbrojařskou mafií".. a o lidech, obyčejných smrtelnících, kteří se chtěli nespravedlivému systému vzepřít a zničit jej svým "pacifismem" a intelektem, ale v tomto díle však neměli pražádnou šanci, ostatně jako prakticky vždy v reálu.(25.4.2012)

 • Snorlax
  ****

  Ten voják, co si dal na víčka vytetovat "svině" a zavíral oči před vládními úředníky, dobře dělal. Ve státním zájmu se může vše, kdekoliv a kdykoliv. Z tohoto filmu je člověku poněkud úzko.(21.1.2012)

 • borsalino
  *****

  Tak to bylo ze života, žádný oplácaný bezbřehý romantismus, ale čistý, tvrdý a nekompromisní pragmatismus s temným koncem. Film je obžalobou politického krytí a mechanismu obchodu se zbraněni pro země třetího světa, který je schováván za nekontrolovatelnou položku známou jako "státní zájem". Když se profesor Marrot (François Périer) dostane k materiálům dokazujících zapletení vysokých úředníků ministerstva války do těchto špinavých obhodů, náhle zahyne při dopravní nehodě. Jeho přítelkyně Angela Ravelli (Monica Vitti) je přesvědčena, že nešlo o náhodu a rozhodne se pokračovat v jeho stopách, ale netuší, jakého má proti sobě protivníka. Protože ten neponechá náhodě ani to nejmenší fň.(28.3.2010)

 • Chrustyn
  ***

  Takové menší politické drama, který ke konci vygraduje do skutečně napínavého až děsivého finále, které ukazuje, že "ti nahoře" můžou vše.(23.10.2012)

 • dopitak
  ****

  Nejpříšernější na tomhle příběhu je, že ani po 35 letech se ve světě vysoké politiky, velké moci a špinavých peněz nic nezměnilo. Dopoledne ve zprávách nástin bodů obžaloby v případu Kott - Pancová - Rath, alias V mym zájmu díl druhý. Přidejte si výtečný dabing z Barrandova (Drahokoupilová, Brousek st., Řanda, Moravec, Sejk, Fišer, Holý, Schánilec...). Pomalý rozjezd, jehož dojezd si vychutnají jen ti, co cestou neusnuli.(13.4.2013)

 • argenson
  ****

  Ani s nejlepšími úmysly a argumenty nemáte šanci uniknout likvidačnímu úsilí státní mašinérie, za níž stojí obrovské peníze. Mrazivé sdělení, které platilo před třiceti lety ve Francii a kdekoliv ve světě platí i dnes, nám mistrným způsobem v jednom ze svých posledních filmů předkládá režisér André Cayatte. Monica Vitti je i v úzkých půvabná, ovšem pánové krapánek splývají. Vyčnívá alespoň Michel Bouquet, který měl s podobným typem rolí bohaté zkušenosti.(16.6.2012)

 • rt12
  ****

  Dopředu předvídáte jak to dopadne, protože jinak by to byla fraška. Je to solidní, stále aktuální politické drama, kde platí : ,,Chceš se mít jako prase v žitě ? Tak buď svině".(2.2.2014)

 • kobejn
  *****

  To je za pět, páč nic nestojí výš než filmy, kerý říkaj pravdu, tak jak to vopravdu chodí ve světě.(22.10.2017)

 • Martin741
  ****

  Silne depresivny film, ukazuje prepojenie zbrojarskej lobby vo Francii s politikmi - vo francuzskch realiach sa vyznam, takze sa miesi francuzska komunalna politika s tou vysokou - na statnej urovni. Jo a niektore konexie su dost ... nebezpecne, film, ktory mi nahana hrozu niekedy . 89 %(25.6.2019)

 • farmnf
  ****

  Komunisti, Kapitalisti, Fašisti, Římani a všichni na které jsem zapoměl. Mají jedno společné. Uchopí moc, mají ji, jsou zkorumpovaní a každého mohou beztrestně zabít. Zde se to stane v podstatě všem protagonistům. Film je poněkud naivní, nikdy bych já osobně neriskoval život kvůli obchodníkům se zbraněmi. Není problém v obchodnících, ale ve válkách samých. Černé, žluté či bílé huby se budou vybíjet třeba oštěpy, když jim nedáte kalašnikov. Vynikající režie a vynikající výkon Monici Vitti. Stejně dost zvláštní. V Itálii a ve Francii vzniknul protiitalský a protifrancouzský film. Obchodu se zbraněmi se to však nijak nedotklo. Výborný starý český dabing.(22.4.2013)

 • JohnSmith
  ****

  Špinavá politika a obchod se zbraněmi. Kam jsou vlády ochotné zajít, jen aby ututlaly své průšvihy a špinavosti. Moc pěkný thriller.(24.4.2015)

 • MR007
  *

  Naivní, příliš jednoduché, trapné, nuda. Jedna hvězdička pouze za dabing.(9.12.2010)

 • martins
  ****

  Napínavý thriller, kdy jeden profesor odhalí komplot o prodeji zbraní do jedné Africké země, Francie dodává současně zbraně vládě i povstalcům. Profesor s tím chce vyjít na světlo, ale při návratu do Francie je zabit při inscenované autonehodě a desky s důkazy zmizí, naštěstí existují fotokopie, které má u sebe jeho bývalá žákyně(M.Vitti), která se vydává do boje, bohužel narazí na státní byrokracii a je nucena svůj boj vzdát, její nabízená velká částka za mlčení, kterou odmítne a je odvezena do USA, kde jí najatý vrah zabije. Film tak končí smutně...(23.12.2013)

 • Rimland
  *****

  Boj pacifických idealistů s větrnými mlýny všemocné státní mašinérie. Vytknout by se tomu dalo ledacos, od přílišné naivity/blbosti oněch idealistů, přes snad až přehnanou všehoschopnost státních orgánů, k vyloženě WTF scénám typu "poznali v nich agenty CIA". Jenže ten cynický pragmatismus pánů státních úředníků, který je tam přítomný od první do poslední minuty, film i ve slabších chvílích neskonale zvedá a i sám o sobě se prostě blaženě poslouchá (zvlášť cynickým pragmatikům jako já). Andrew Niccol sice podobné téma později zpracoval kousavěji a "hravěji", ale tenhle snímek ve všech ohledech ani po téměř 40 letech neztrácí na platnosti a (nejen) v rámci subžánru francouzských politických thrillerů z let 70tých funguje na výbornou. Akorát by se mi přeci jen ještě víc líbil, kdyby se držel v té úvodní čistě zahraničněpolitické rovině "Kterak praktikovat Francafrique nejhrubšího zrna a vypadat při tom civilizovaně".(27.11.2017)

 • Delmondo
  ****

  Těch posledních dvacet minut jsem jen těžko rozdejchával, protože tak depresivní konec jsem dlouho neviděl. A přemejšlím o tom že si taky na víčka nechám vytetovat nápis svině a pak si udělám výlet do Strakovy akademie a projdu ji se zavřenýma očima.(28.10.2013)