• MrCreosote
  ***

  Jasně, legenda odchází, ale to není důvod, proč přehlížet Střelcovy nedostatky. Celý film se tu melancholicky bilancuje a našlapuje po špičkách, zkrátka klasický klid před bouří, příprava na osudové vyvrcholení ve formě nervydrásající přestřelky... a ono nic. Protivníci mají pramalou motivaci Waynea odbouchnout a od Siegela bych čekal něco mnohem osobitějšího, než falešnou krev a pražádnou gradaci. Škoda.(16.2.2014)

 • kinderman
  ****

  Dojemné loučení westernové ikony J.Wayna s žánrem v roli pistolníka, který umírá na rakovinu, je o to působivější, že se herec potýkal se stejným problémem (na nemoc si zřejmě zadělal při natáčení filmu o Čingischánovi, který byl realizován v blízkosti pokusných jaderných výbuchů). Další westernový matador-J.Stewart- se objevuje v roli lékaře a zrzavý hošík R.Howard jednou jako režisér natočí taktéž dobrý western: Ztracené.(19.3.2007)

 • cheyene
  *****

  Střelec je westernem, který si hned z několika důvodů zaslouží plné hodnocení a zdejší červená čísla. Jedná se o poslední film legendy žánru, Johna Waynea, člověka, bez něhož by americký western nikdy nebyl tím, čím je, herce, který se snad narodil proto, aby život zasvětil koltům u pasu, klobouku, šátku kolem krku a koním. Nostalgický začátek, jenž zapracovává do příběhu záběry z jiných Wayneových filmů, dává tušit, že se jedná o rozlučkový film této nehasnoucí hvězdy. Propojení osudu hlavního hrdiny Bookse se skutečnou diagnózou herce, posouvá snímek do emotivnější a sugestivnější roviny. Během sledování může divák, který má westerny rád, rekapitulovat kariéru Waynea a soucítit nejen se stárnoucím a umírajícím pistolníkem, ale rovněž s jeho představitelem. Střelci nechybí parádní hudba Elmera Bernsteina, ale také potěšující herecké výkony hlavního hrdiny, Lauren Bacall, ale rovněž legendárního Jamese Stewarta. Po všech směrech cítím ze Siegelova počinu nostalgii a loučení, loučení nejen se slavným hercem, ale též s westernem jako takovým, stejně jako s končící érou divokého západu. Labutí píseň Johna Waynea podle mého názoru dopadla skvěle a vzhledem k jeho věku i stavu se jedná o výborný kousek, který se vyrovná řadě starších filmů, v nichž hrál. Závěrečná přestřelka neměla chybu a scény, jež jí předcházejí (loučení s Bond Rodgersovou, jízda koněspřežkou) se opravdu nesou v poměrně emotivním duchu. Bez debaty dávám 5* a doufám, že se Střelec v červených číslech udrží.(7.2.2015)

 • Martin741
  ***

  Reziser Don Siegel /Big Steal, the Killers, Dirty Harry/ natocil taky rozluckovy western, kde sa luci s westernami nielen legenda svetovej kinematografie John Wayne /Red River, Rio Lobo, Man who shoot Liberty Valance/ ale aj filmovy zaner western ako taky. Tak ono v 70. rokoch uz western bol umierajucim zanrom, to uz bolo vacsine divakov jasne uz nejaky ten piatok. John Wayne a jeho postava maju rakovinu /Wayne aj v reali/, a dozvedel sa to az od doktora Dr. Hostetlera, ktoreho hral James Stewart /Mr. Smith goes to washington, It´s a Wonderfull Life/. Nasledne po oznameni tejto smutnej udalosti sa rozbehne filmova jazda. Co sa tyka dalsich westernov ako Zastaveni na Missouri s Marlonom Brando /30 %/ a Eastwoodov Psanec Josey Wales /86%/ tak Shootist je niekde v strede, na vysiny Psanca sice nema, ale je daleko lepsi nez /pre mna hrozne precenovane/ Zastaveni na Missouri. Ganeshazial vsak nuda opat dostala neprirodzene vela priestoru a prilis poznat kulisy a maketu mestecka. Okrem Wayne- a a Stewarta tu hrala aj Lauren Bacall /Big Sleep, Key Largo/. Preco sa vsak oplati western pozriet, je zaverecna prestrelka v bare, kde Wayne ukazal strelecke majstrovstvo, hoci uz mal na krku 70 -ku. A ako rozluckovy western Johna Wayne- a to beriem, ale film ostava stale len v priemere : 67 %(6.10.2015)

 • Gemini
  ****

  Těžko říct jak se sekáč Duke cítil v roli, která mu byla bohužel až příliš blízká, a víceméně stavěla na hlavu jeho nejslavnější filmové pomníky, ale jako poslední rozloučení s Divokým Západem je Střelec více než ucházející. Sice taková Lauren Bacall je příkladem nedostatku scenáristovy fantazie, ale na druhou stranu její vdova předvádí roli odpovídající jejímu věku a době, v níž se film odehrává, takže je to do určité míry zajímavé i v tomto ohledu. A pak je tu ještě naivní mladík Ron Howard (který udělal dobře, že se dal místo hraní na režii), a neskutečná figurka plukovníka Pottera, a samozřejmě rolička Jamese Stewarta, u kterého to vlastně celé začíná. Samotný děj by byl ve spojení s hereckými výkony tak na 70%, výše popsaná herecká sešlost je to jediné, co tento film posouvá blíž k nezapomenutelnosti. Váhám, ale nakonec těch osmdesát prostě dát nebudu moci.(12.5.2016)

 • - Herci Lauren Bacall, James Stewart, Richard Boone a John Carradine si ve filmu zahráli na žádost Johna Waynea. (Terva)

 • - National Board of Review zařadil snímek mezi nejlepších deset filmů roku 1976. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo v Carson City v Nevadě a v kalifornském studiu Burbank. (Terva)