• radektejkal
  ****

  Jednou z prvních fotografií (str. 55) v knize Jamese Monaca "Jak číst film", je portrét Johna Waynea právě z tohoto filmu a s titulkem: "I na této nehybné fotografii tvář mluví za vše". A film mluví o Johnu Wayneovi střelci i Johnu Wayneovi herci, a je poctou oběma. Pozn. 1: Rakovina plic mu byla diagnostikována již v roce 1964. Pozn. 2: Podobně jak tvrdí cheyene *****, je Siegelovo dílo možno považovat za "loučením nejen se slavným hercem, ale též s westernem jako takovým".(19.9.2018)

 • špaček421
  ****

  Poslední Waynův film, kde si vlastně zahrál zčásti sám sebe - stejně jako hlavní hrdina totiž umíral na rakovinu. A než umírat v bolestech několik dní - to se radši nechá v nějaký přestřelce odbouchnout. Hlavní hrdina je totiž jedinej žijící hrdina Západu v roce 1901. Je slavnej, takže je spousta lidí, která buď chce pomstít svý příbuzný, nebo se proslavit zabitím takového slavného muže. Jak to dopadne je od začátku jasný, přesto je film zajímavý. Zčásti to dělá příběh, který není kupodivu zběsilou naháněčkou na umírajícího pistolníka, ale poklidným příběhem o chlapovi, který má za chvíli umřít a zbytek života tráví ve společnosti lidí, které předtím neznal, přesto se s nimi za těch pár dní dokáže spřátelit. Taky to samozřejmě dělá skvělá Siegelova režie, kamera není tak statická, jako ve Waynovkách od Forda či Hawkse. A taky vedlejší role slavných herců, takže je tady mladý Ron Howard, James Stewart jako doktor, Harry Morgan jako šerif, nebo štěky Johna Carradina či Richarda Boona. Pobavily mě na začátku záběry ze starých Waynovek, jako vylíčení hrdinovy minulosti.(16.5.2009)

 • RHK
  ****

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zajímavý a dobrý western a zároveň poslední filmová role Johna Wayna - postarší pistolník Books umírá na rakovinu a loučí se den po dni co nejdůstojněji se životem, zatímco si téměř všichni v městečku Carson City přejí jeho smrt, s výjimkou Booksovy bytné (Lauren Bacall) a jejího syna (mladičký budoucí slavný režisér Ron Howard). John Wayne odešel zanedlouho na stejnou nemoc jako jeho pistolník a s ním i největší představitel kladných hrdinů v historii westernů. Trailer: http://www.sms.cz/film/ostrostrelec_strelec/ukazka(17.5.2009)

 • cheyene
  *****

  Střelec je westernem, který si hned z několika důvodů zaslouží plné hodnocení a zdejší červená čísla. Jedná se o poslední film legendy žánru, Johna Waynea, člověka, bez něhož by americký western nikdy nebyl tím, čím je, herce, který se snad narodil proto, aby život zasvětil koltům u pasu, klobouku, šátku kolem krku a koním. Nostalgický začátek, jenž zapracovává do příběhu záběry z jiných Wayneových filmů, dává tušit, že se jedná o rozlučkový film této nehasnoucí hvězdy. Propojení osudu hlavního hrdiny Bookse se skutečnou diagnózou herce, posouvá snímek do emotivnější a sugestivnější roviny. Během sledování může divák, který má westerny rád, rekapitulovat kariéru Waynea a soucítit nejen se stárnoucím a umírajícím pistolníkem, ale rovněž s jeho představitelem. Střelci nechybí parádní hudba Elmera Bernsteina, ale také potěšující herecké výkony hlavního hrdiny, Lauren Bacall, ale rovněž legendárního Jamese Stewarta. Po všech směrech cítím ze Siegelova počinu nostalgii a loučení, loučení nejen se slavným hercem, ale též s westernem jako takovým, stejně jako s končící érou divokého západu. Labutí píseň Johna Waynea podle mého názoru dopadla skvěle a vzhledem k jeho věku i stavu se jedná o výborný kousek, který se vyrovná řadě starších filmů, v nichž hrál. Závěrečná přestřelka neměla chybu a scény, jež jí předcházejí (loučení s Bond Rodgersovou, jízda koněspřežkou) se opravdu nesou v poměrně emotivním duchu. Bez debaty dávám 5* a doufám, že se Střelec v červených číslech udrží.(7.2.2015)

 • D.Moore
  *****

  Když už zakončit kariéru, tak pořádně. Stejně, jako se Clint Eastwood v Gran Torinu rozloučil s herectvím, se John Wayne ve Střelci loučí vlastně (bohužel) se vším: S nejslavnější westernovou érou, se stříbrným plátnem i s holým životem, a to všechno činí s dávkou ironického nadhledu i neškodného sentimentu. Legenda odešla se vztyčenou hlavou. Čtyři hvězdy za film, pátá z úcty.__P.S. Přestřelky v režii Dona Siegela měly vždycky pořádnou šťávu.__P.P.S. Společné scény Johna Waynea a Jamese Stewarta jsou skvělé.(6.2.2011)

 • - Kůň, na kterém jezdilí John Wayne, ho doprovázel už dříve. Jejich spolupráce trvala již deset let. Krom Wayna na koně nikdo jiný sednout nesměl. (Terva)

 • - Při interview byl Ron Howard dotázán, zda-li mu John Wayne dal během natáčení nějaké rady. Howard na to odpověděl, že si ho během natáčení závěrečné přestřelky vzal Wayne skutečně stranou. Howard prý poté netrpělivě očekával nějakou užitečnou radu a Wayne mu prý pověděl jen: "Rone, jestliže chceš vypadat hrozivě, tak zavři pusu." (Mol)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu od Glendona Swarhouta. Na scénáři se podílel i autorův syn Hood Swarhout. (Terva)