Oscar 1 : Masky . . . . . . .Zlatá Palma - výběr(1.4.2004)

Opravdu dobrý psychologický film(15.3.2003)

Velice povedené drama, kterému vévodí v titulní roli k nepoznání maskovaný Eric Stoltz.(29.1.2015)

Rozpočet $8miliónovTržby USA $48,230,162Tržby Celosvetovo $49,200,000║ Zdravotne postihnutý chlapec znáša lepšie svoje utrpenie, než matka túlajúca sa po motorkároch a hľadajúca útechu v drogách. Príbeh má svoje plusy, hlavne v Ericu Stoltzovi ako Rockym so zväčšujúcou sa hlavou ale žijúci svoj sen o cestovaní po Európe. Dejovo prevažne v uvoľnenom prevedení, občas príde na nejaké tie menšie vyhrotené spory. /60%/(22.11.2009)

„Keby som mala kopať hrob vždy, kedy vy mastičkári môjmu synovi predpoviete smrť, už by som sa prekopala do Austrálie.“ SLONÍ MUŽ pre tínedžerov. I tento príbeh je inšpirovaný skutočným človekom, konkrétne mladíkom s ťažkou kožnou chorobou. Fajn melodráme dominujú podľa očakávaní herecké výkony slepej Laury Dern, „modernej“ mamy Cher, dobrého motocyklistu Sama Elliotta a vtedy 22-ročného (a brutálne zamaskovaného) Erica Stoltza.(6.1.2009)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(27.4.2013)

Je to taková ždímačka na slzy pro citlivější diváky. Kromě toho, že je to natočeno podle skutečnosti, tak já na tom nic extra zajímavýho nevidim. Taky si řikám, do jaký míry to je podle skutečnosti. Nějak mi to celý připadalo dost vyumělkovaný. Týpek sice má držku, že by s tim moh rozhánět demonstrace, ale je nejchytřejší, nejvtipnější a nejoblíbenější. Pak se navíc dá dohromady s pěknou blonckou, která je slepá, takže jí ten jeho xicht nevadí. Skutečnej osud Rockyho Dennise sice neznám, ale ať mi nikdo neřiká, že to ve filmu nebylo až moc pohádkový. Mně se to prostě nelíbilo. ~ POZOR spoiler!!! ~ A když hlavní hrdina na konci zemřel, tak mi to bylo úplně jedno. Akorát jsem si v tu chvíli řikal, že když už je po něm, tak snad už brzy bude konec. ~ konec spoileru ~ Když se tak podívám, jakejm filmům jsem dal 3 hvězdičky, tak za normálních okolností bych šel s hodnocenim možná ještě níž. Ale v poslední době jsem měl "štěstí" na takový sračky, že mi v kontextu s tim, připadal tenhle film aspoň průměrnej. 50% P.S.ad Ivoshek: Pokud chcete vidět v televizi někoho s divně tvarovanou hlavou a nemáte rádi Lynche, podívejte se na seriál Stockinger.(24.3.2008)

Vidět, to ještě neznamená umět nahlížet, být slepý zas neznamená nevidět. Člověku nebyla dána moc nad vlastním osudem, ale do své moci dostal všechny své sny, svá přání, svou osobnost, sílu žít, sílu snít, sílu být. Po světě chodí obrovské množství krásy, krásy kterou mnozí nevidí a přitom stačí tam málo. Zastavit se, naslouchat, dívat se skrze osobnost, charakter, skrze kouzlo lidské niternosti. Přiznám se, že před mnoha lety, ještě jako malý kluk viděl jsem na tehdejší obrazem vybledlé staré Teslovce, věčně přikryté přehozem prachu co nikdo nechtěl utírat jeden film. Film o klukovi s nemocí, co mu vzala krásu tváře, ale nespoutala jeho duši. Tehdy jsem nevnímal věci kolem sebe tak intenzivně, ne ty, které je třeba vnímat a přesto mě ten příběh hodně zasáhl. Od té doby jsem ho neviděl, až teď o víkendu. Mask(dle skutečných událostí) je zvláštní spletenec lidské přirozenosti, předsudků, vrozené potřeby snít. Příběh o tom, že si nikdo nevybere jak se chce narodit, ale má volbu v tom kým a jaký bude. Peter Bogdanovich a především scenáristka Anna Hamilton Phelan postavili vše zmíněné do kontrastu s tvrdou realitou maloměstského života 80tých let, s problematikou drog, lidské nezodpovědnosti, lehkomyslnosti. Byť s odstupem mnoha let připadalo mi dílko svým provedením hodně televizní, hodně „obyčejné,“ jeho náboj přesto nevyprchal. Skvěle napsané, s lehkým a nadhledovým humorem hlavní postavy Rockyho, ryze upřímné, bez patosu jakéhosi přebujelého sentimentu. Spontánní herecké výkony Erica Stoltze a Cher ještě podtrhují niterný rozkol dvou hlavních postav po stránce charakterů, náhledů na život. Výsledkem je tak nenucená psychologická výprava do lidskosti, opravdovosti, o ceně života a zdraví, o hloubce pocitů a citů, o potřebě lásky a splněných snů, o cestě a o cílech na ní. Jeden z malých (co do „legendárnosti“), leč nezapomenutelných filmů. Ať už si osud vezme cokoliv, nikdy nám nesmí vzít naději! [8/10](7.2.2008)

Filmů na podobné téma je hodně. Většinou se jedná o slzopudné kýčovité dojáky, které plnou parou tlačí na divákovy city. Do této sorty však v žádném případě nepatří "Maska" režiséra Petera Bogdanoviche. Ani na chviličku nesklouzne k sentimentu, je opravdový a nenuceně baladicky smutný. Něco podobného se povedlo snad jen Clintu Eastwoodovi téměř o dvacet let později v "Million Dollar Baby". Bogdanovich se navíc ani nepokoušel o konfrontaci postiženého mladíka se zlým okolím. On natočil snímek s vidinou ukázat lidem život tohoto chlapce (zfilmováno dle skutečného příběhu) a že i pod znetvořeným obličejem se může skrývat dobré srdce. Jinak skvělá Cher, chlapský Sam Elliott a Eric Stolz v životní roli. Chválím i český dabing - Jana Hlaváčová, Pavel Rímský a Martin Sobotka odvedli skvělou práci. Více takovýchto filmů! 80%.(3.2.2008)

Názov filmu trochu zavádza a niekto si ho môže pomýliť so šaškárňou Jima Careyho. Tento je z iného súdku. Tvár mladého chlapca znetvorená chorobou a jeho hľadanie miesta v spoločnosti. Má chápavú "bandu" - skupinu motorkárov, kde mu nik nedá najavo jeho postihnutie. Ale aj tento chlapec chce zažiť lásku. Takú pravú, nie od matky. A tak hľadá. Nájde ju, ale ....(22.7.2011)

Ždímačka na city? Možná.. každopádně mimořádně povedená!!(4.2.2008)

Nádherný film. Nevím, jak jinak to zhodnotit. Tenhle film, ač je o takovém smutném tématu, je místy velmi veselý, optimistický, pozitivní. Na druhou stranu místy je zase negativní, pesimistický. Ale všechno je to lehce uvěřitelné, celý film je úžasně přesvědčivý a mě se to velmi líbilo. Úžasné herecké výkony tomu dodaly onu pomyslnou korunu. Ale co mě velmi šokovalo, když jsem zjistil, že film je podle skutečné události. Tomu se mi ani nechtělo věřit a o to je ten film zajímavější. Prostě já byl spokojený a objevil jsem opět další z filmových skvostů. U mě je to prostě za plný počet!(24.2.2008)

Chytí za srdce snad každého kdo srdce jen kousek má.(29.6.2007)

• Ivoshek

Neviděl jsem to celý, jenom kousek. Trochu se mi vybavil Sloní muž, ale ten rozhodně nebyl mezi teenagerama na střední tak populární. Když to srovnám, tak Rockyho výhoda je, že ho nevozili ukazovat po poutích a nemlátili klackem. Oproti tomu John Merrick neměl za matku Cher. Fakt bych nevěděl, co z tohohle si vybrat jako horší osud. Jako film mě to nebavilo, přišlo mi to moc limonádový a americký. Pokud chcete film o člověku s divně tvarovanou hlavou, sáhněte radši po Sloním muži od Lynche.(6.3.2010)

Krásný film, který má všechno počínaje dojemným příběhem a hereckými výkony v čele s Cher konče..)) p.s. hodně potěšil nabitý soundtrack (Bruce Springsteen, Gary U. S. Bonds, Steppenwolf, Lynyrd Skynyrd, The Beatles, atd.) a příznivci akčních béček jistě nepřehlédli v mini roličce zdravotníka Steve Jamese..))(4.2.2008)

Silný námět podle skutečné události doprovázen vemnými momenty - a proto si málo kdo dovolí tento film kritizovat. Ani já nemám co vytknout, opravdu pěkné drama. A vzhledem k tomu, že jsem tady vůbec poprvé viděl Cher ve filmu, tak musím říct, že nebyla vůbec špatná...(6.3.2010)

Dojemný příběh o chorobě, s níž by se jen tak někdo nesmířil. 5*je hlavně za to, jak bylo divákovi nabídnuto se vcítit do Rockyho situace. Kráse přidává i v mezích nečekaný konec, u kterého jedno oko nezůstane suché:)(3.2.2008)

Jeden z najkrajších filmov mojej mladosti. Ja som to od tej polovice 90tych rokov už nevidel, ale dodnes si pamätám niektoré scény, niektoré dialógy a to krásne a úprimné humanistické posolstvo, ktoré film prináša. Ak je to podľa niekoho hollywoodsky kalkul, asi bude ťažký cynik a brať mu to nebudem. Bude mi ho ale trochu ľúto. Na tento film tvorcovia 1001 filmov museli zabudnúť iba nešťastnou náhodou. Možno sa stala chyba v tlačiarni.(3.12.2012)

Dojemné psychologické drama natočené podle skutečné události..... Ocenění: MFF v Cannes '85 (Francie): - Nominace na Zlatou palmu, - Cena pro nejlepší herečku v hlavní roli (Cher), Oscar '86 (USA): Cena za nejlepší masky (Michael Westmore, Zoltan Elek), Zlaté Globy '86 (USA): Nominace na cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli (Eric Stolz) a nejlepší herečku v hlavní roli (Cher), BAFTA Awards '86 (Velká Británie): Nominace na cenu za nejlepší masky (Michael Westmore). .....Scénář : Anna Hamilton Phelan. Kamera : Laszlo Kovacs. Hudba : Dennis Ricotta(4.6.2011)

Zase jednou povedene psychologicke drama. Stoltz i Cher bodují ;-)(7.2.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5