Rocky Dennis není chlapec jako každý jiný. Má od narození poruchu tváře, která mu zohyzdila celý obličej. Potýká se s posměchem a nepochopením mezi spolužáky, a proto jeho jedinou oporou by měla být matka. Ta žije ale jen ve světě motorkářů a drog. Rocky je tedy nucen se o vše starat sám, i o svou matku. Probouzí se v něm však také zájem o ženy, i když dobře ví, že mezi nimi nemá šanci. Až na slepeckém táboře, kam přijede vypomáhat, pozná Dianu, dívku svého života. Získá nové kamarády, matka přestává fetovat a vše se zdá jít k lepšímu. Bohužel jenom do doby, než mu kamarád odmítne plánovanou cestu po Evropě, než Diana odjede daleko do speciální školy a než ho začnou sužovat nesnesitelné bolesti hlavy... (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $8miliónovTržby USA $48,230,162Tržby Celosvetovo $49,200,000║ Zdravotne postihnutý chlapec znáša lepšie svoje utrpenie, než matka túlajúca sa po motorkároch a hľadajúca útechu v drogách. Príbeh má svoje plusy, hlavne v Ericu Stoltzovi ako Rockym so zväčšujúcou sa hlavou ale žijúci svoj sen o cestovaní po Európe. Dejovo prevažne v uvoľnenom prevedení, občas príde na nejaké tie menšie vyhrotené spory. /60%/ ()

tron

„Keby som mala kopať hrob vždy, kedy vy mastičkári môjmu synovi predpoviete smrť, už by som sa prekopala do Austrálie.“ SLONÍ MUŽ pre tínedžerov. I tento príbeh je inšpirovaný skutočným človekom, konkrétne mladíkom s ťažkou kožnou chorobou. Fajn melodráme dominujú podľa očakávaní herecké výkony slepej Laury Dern, „modernej“ mamy Cher, dobrého motocyklistu Sama Elliotta a vtedy 22-ročného (a brutálne zamaskovaného) Erica Stoltza. ()

dobytek

Je to taková ždímačka na slzy pro citlivější diváky. Kromě toho, že je to natočeno podle skutečnosti, tak já na tom nic extra zajímavýho nevidim. Taky si řikám, do jaký míry to je podle skutečnosti. Nějak mi to celý připadalo dost vyumělkovaný. Týpek sice má držku, že by s tim moh rozhánět demonstrace, ale je nejchytřejší, nejvtipnější a nejoblíbenější. Pak se navíc dá dohromady s pěknou blonckou, která je slepá, takže jí ten jeho xicht nevadí. Skutečnej osud Rockyho Dennise sice neznám, ale ať mi nikdo neřiká, že to ve filmu nebylo až moc pohádkový. Mně se to prostě nelíbilo. ~ POZOR spoiler!!! ~ A když hlavní hrdina na konci zemřel, tak mi to bylo úplně jedno. Akorát jsem si v tu chvíli řikal, že když už je po něm, tak snad už brzy bude konec. ~ konec spoileru ~ Když se tak podívám, jakejm filmům jsem dal 3 hvězdičky, tak za normálních okolností bych šel s hodnocenim možná ještě níž. Ale v poslední době jsem měl "štěstí" na takový sračky, že mi v kontextu s tim, připadal tenhle film aspoň průměrnej. 50% P.S.ad Ivoshek: Pokud chcete vidět v televizi někoho s divně tvarovanou hlavou a nemáte rádi Lynche, podívejte se na seriál Stockinger. ()

ScreamJay

Vidět, to ještě neznamená umět nahlížet, být slepý zas neznamená nevidět. Člověku nebyla dána moc nad vlastním osudem, ale do své moci dostal všechny své sny, svá přání, svou osobnost, sílu žít, sílu snít, sílu být. Po světě chodí obrovské množství krásy, krásy kterou mnozí nevidí a přitom stačí tam málo. Zastavit se, naslouchat, dívat se skrze osobnost, charakter, skrze kouzlo lidské niternosti. Přiznám se, že před mnoha lety, ještě jako malý kluk viděl jsem na tehdejší obrazem vybledlé staré Teslovce, věčně přikryté přehozem prachu co nikdo nechtěl utírat jeden film. Film o klukovi s nemocí, co mu vzala krásu tváře, ale nespoutala jeho duši. Tehdy jsem nevnímal věci kolem sebe tak intenzivně, ne ty, které je třeba vnímat a přesto mě ten příběh hodně zasáhl. Od té doby jsem ho neviděl, až teď o víkendu. Mask(dle skutečných událostí) je zvláštní spletenec lidské přirozenosti, předsudků, vrozené potřeby snít. Příběh o tom, že si nikdo nevybere jak se chce narodit, ale má volbu v tom kým a jaký bude. Peter Bogdanovich a především scenáristka Anna Hamilton Phelan postavili vše zmíněné do kontrastu s tvrdou realitou maloměstského života 80tých let, s problematikou drog, lidské nezodpovědnosti, lehkomyslnosti. Byť s odstupem mnoha let připadalo mi dílko svým provedením hodně televizní, hodně „obyčejné,“ jeho náboj přesto nevyprchal. Skvěle napsané, s lehkým a nadhledovým humorem hlavní postavy Rockyho, ryze upřímné, bez patosu jakéhosi přebujelého sentimentu. Spontánní herecké výkony Erica Stoltze a Cher ještě podtrhují niterný rozkol dvou hlavních postav po stránce charakterů, náhledů na život. Výsledkem je tak nenucená psychologická výprava do lidskosti, opravdovosti, o ceně života a zdraví, o hloubce pocitů a citů, o potřebě lásky a splněných snů, o cestě a o cílech na ní. Jeden z malých (co do „legendárnosti“), leč nezapomenutelných filmů. Ať už si osud vezme cokoliv, nikdy nám nesmí vzít naději! [8/10] ()

NinadeL

Nádherný film podle skutečné události. Vzhledem k tomu, že vyšel jen pár let po Sloním muži, tak divák může nabít dojmu, že jde o dojemnou, leč inspirovanou fikci. Nicméně fenomén Sloního muže mohl v tomto případě maximálně uvolnit atmosféru ve společnosti, aby mohl být odvyprávěn podobný příběh i ze současnosti bez většího údivu. Roy L. Dennis (1961-1978) trpěl kleidokraniální dysplázií a přesto prožil relativně hezký život. Podobnou diagnózu mají také postavy jako Beau v AHS nebo Jake v Grey's Anatomy. V reálu měl ještě bratra homosexuála, ale to už by bylo na jeden osmdesátkový film moc. Proto nám zbylo krásně sevřené drama, kterému kraluje v roli matky Cher, Eric Stoltz pod výraznou maskou a Laura Dern jako něžná slepá dívka. Trochu jsem ten divácký zážitek odkládala, ale nelituju, navzdory všem okolnostem je to zážitek, který dokáže nabít pozitivní energií. ()

sud

Filmů na podobné téma je hodně. Většinou se jedná o slzopudné kýčovité dojáky, které plnou parou tlačí na divákovy city. Do této sorty však v žádném případě nepatří "Maska" režiséra Petera Bogdanoviche. Ani na chviličku nesklouzne k sentimentu, je opravdový a nenuceně baladicky smutný. Něco podobného se povedlo snad jen Clintu Eastwoodovi téměř o dvacet let později v "Million Dollar Baby". Bogdanovich se navíc ani nepokoušel o konfrontaci postiženého mladíka se zlým okolím. On natočil snímek s vidinou ukázat lidem život tohoto chlapce (zfilmováno dle skutečného příběhu) a že i pod znetvořeným obličejem se může skrývat dobré srdce. Jinak skvělá Cher, chlapský Sam Elliott a Eric Stolz v životní roli. Chválím i český dabing - Jana Hlaváčová, Pavel Rímský a Martin Sobotka odvedli skvělou práci. Více takovýchto filmů! 80%. ()

ripo

Názov filmu trochu zavádza a niekto si ho môže pomýliť so šaškárňou Jima Careyho. Tento je z iného súdku. Tvár mladého chlapca znetvorená chorobou a jeho hľadanie miesta v spoločnosti. Má chápavú "bandu" - skupinu motorkárov, kde mu nik nedá najavo jeho postihnutie. Ale aj tento chlapec chce zažiť lásku. Takú pravú, nie od matky. A tak hľadá. Nájde ju, ale .... ()

freddy

Nádherný film. Nevím, jak jinak to zhodnotit. Tenhle film, ač je o takovém smutném tématu, je místy velmi veselý, optimistický, pozitivní. Na druhou stranu místy je zase negativní, pesimistický. Ale všechno je to lehce uvěřitelné, celý film je úžasně přesvědčivý a mě se to velmi líbilo. Úžasné herecké výkony tomu dodaly onu pomyslnou korunu. Ale co mě velmi šokovalo, když jsem zjistil, že film je podle skutečné události. Tomu se mi ani nechtělo věřit a o to je ten film zajímavější. Prostě já byl spokojený a objevil jsem opět další z filmových skvostů. U mě je to prostě za plný počet! ()

Xmilden

Chytí za srdce snad každého kdo srdce jen kousek má. Oči jsem měl uslzené hned od prvních minut. Příběh Rockyho Dennise považuji za to nejsmutnější co bylo kdy natočeno. Peter Bogdanovich je zkrátka mistr svého řemesla. Sam Elliott je chodící reklamou na chlapáctví. 90% ()

juta

Spoiler! Maska je trochu jiná, než jak byste ji očekávali. Hodně se řeší vztahy a také matčina závislost na drogách, nebo kamarádi motorkáři a z malé části pak Rockyho vada. Tam by se mohlo jít více do hloubky a větší měrou se zakousnout do jeho vztahu s dívkou (chyběl mi zde třeba jejich první koitus), aby na konci jeho smrt zasáhla daleko víc a aby si mohl klučina říct, že alespoň před smrtí něčeho dosáhnul. ()

Anderton

Jeden z najkrajších filmov mojej mladosti. Ja som to od tej polovice 90tych rokov už nevidel, ale dodnes si pamätám niektoré scény, niektoré dialógy a to krásne a úprimné humanistické posolstvo, ktoré film prináša. Ak je to podľa niekoho hollywoodsky kalkul, asi bude ťažký cynik a brať mu to nebudem. Bude mi ho ale trochu ľúto. Na tento film tvorcovia 1001 filmov museli zabudnúť iba nešťastnou náhodou. Možno sa stala chyba v tlačiarni. ()

Ivoshek

Neviděl jsem to celý, jenom kousek. Trochu se mi vybavil Sloní muž, ale ten rozhodně nebyl mezi teenagerama na střední tak populární. Když to srovnám, tak Rockyho výhoda je, že ho nevozili ukazovat po poutích a nemlátili klackem. Oproti tomu John Merrick neměl za matku Cher. Fakt bych nevěděl, co z tohohle si vybrat jako horší osud. Jako film mě to nebavilo, přišlo mi to moc limonádový a americký. Pokud chcete film o člověku s divně tvarovanou hlavou, sáhněte radši po Sloním muži od Lynche. ()

Handle

Silný námět podle skutečné události doprovázen vemnými momenty - a proto si málo kdo dovolí tento film kritizovat. Ani já nemám co vytknout, opravdu pěkné drama. A vzhledem k tomu, že jsem tady vůbec poprvé viděl Cher ve filmu, tak musím říct, že nebyla vůbec špatná... ()

5150

Krásný film, který má všechno počínaje dojemným příběhem a hereckými výkony v čele s Cher konče..)) p.s. hodně potěšil nabitý soundtrack (Bruce Springsteen, Gary U. S. Bonds, Steppenwolf, Lynyrd Skynyrd, The Beatles, atd.) a příznivci akčních béček jistě nepřehlédli v mini roličce zdravotníka Steve Jamese..)) ()

Lacike

Zaujimavy komentar Han22. Neviem do akej miery bol vyobrazeny podla reality celkom vyrovnany stav hlavneho hrdinu napriek neprijemnemu osudu, ktory mu zivot prichystal, ale mne to nevadi. Filmy beriem ako samostatne dielo bez ohladu na to ake boli skutocne udalosti a tento film funguje pefektne. Prave ten pozitivny pristu hlavneho hrdinu je na nom najkrajsi a Stoltz aj pod brutalnou maskou podava famozny vykon. Dalej ma bavi skvely vztah medzi jeho matkou v podani Cher a motorkarom Samom Elliottom. Mozno ze prave vdaka tej pohodovej komunite motorkarov v ktorej sa hlavny hrdina pohyboval dokazal vyrast v takeho dobraka. Vysledkom je film s inspirativnym pribehom. 8/10. ()

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich