Rocky Dennis není chlapec jako každý jiný. Má od narození poruchu tváře, která mu zohyzdila celý obličej. Potýká se s posměchem a nepochopením mezi spolužáky, a proto jeho jedinou oporou by měla být matka. Ta žije ale jen ve světě motorkářů a drog. Rocky je tedy nucen se o vše starat sám, i o svou matku. Probouzí se v něm však také zájem o ženy, i když dobře ví, že mezi nimi nemá šanci. Až na slepeckém táboře, kam přijede vypomáhat, pozná Dianu, dívku svého života. Získá nové kamarády, matka přestává fetovat a vše se zdá jít k lepšímu. Bohužel jenom do doby, než mu kamarád odmítne plánovanou cestu po Evropě, než Diana odjede daleko do speciální školy a než ho začnou sužovat nesnesitelné bolesti hlavy... (oficiální text distributora)

sahe

Silný příběh... velmi dobře zpracovaný... Cher kupodivu docela hrála dobře... Ponaučení z toho je, že i když je někdo jiný, tak udělat z toho přednost a né nedostatek :-) Což tam bylo velmi dobře uvedeno... fakt dobrý :-) ()

dANo

Skutočný príbeh chlapca s leonitídou (choroba kostí, kedy sa vápnik neustále hromadí a zväčšuje kosti, špeciálne v tvárovej časti, pričom človek sa začne podobať skôr na leva) je síce zaujímavý z toho pohľadu, ako Rocky Dennis dokázal napriek negatívnym predpovediam žiť takmer 17 rokov, dokonca by sa dalo povedať "plnohodnotným" životom. Jeho úspešné štúdium, alebo optimistický postoj k životu s nádejou na lásku, sú fakt obdivuhodné... Ale to je asi tak všetko, čo je na tomto filme zaujímavé. Koniec sa dal predpokladať, takže v tomto film určite nezaujal, herecky tu nie je čo ospevovať (aj keď Eric Stoltz sa práve vďaka zobrazeniu Rockyho dokázal v mladom veku presadiť aj v ďalších filmoch), takže film samotný by som kľudne označil ako slabší odvar podobného (ale oveľa oveľa zaujímavejšie spracovaného) Slonieho muža. ()

KarKulA

Zajímavé téma, zajímavé obsazení a rozhodně originalita, která s přehledem zvedá tento smutný film nad ten šedý průměr. Chybkou snad jen občasné přespřílišné zatlačení na "pilu" citů a lehce roztahaný závěr. ()

Jiří K.

Dojemné psychologické drama o chlapci s ošklivým obličejem, jeho partě kamarádů, mámě Cher, nevlastním otci motorkáři, ...hrající hlavně na vážnou nótu. Poselství: Nikdy nesuďtě člověka podle obličeje. Na druhou stranu: "Neuzavírejte se sami do sebe. mohli byste skončit ve špatné společnosti" F.Fadějev ()

Han22

Těžko se to hodnotí, protože jde o film podle skutečnosti, výborně zahranej, určitě skvěle napsanej a zrežírovanej. Cher podává pro mě zatím nejlepší výkon, Eric Stoltz má můj respekt, hrát v této masce, hudba je padnoucí k prostředí. Ale prostě jsem tomu tak nějak nevěřil - ten kluk byl příliš moc v pohodě na to jak vypadal. Za svůj život by si musel projít tisícem posměšků, ústrků a nesplnilo by se mu mnoho věcí jen kvůli vzhledu. Tady je to vyrovnaný (až na pár zakolísání) citlivý, chytrý a zábavný kluk, který má pohodovou mámu (občas sice ujede na drogách, ale jinak ho má ráda), pohodový kamarády motorkáře a navíc na konec krásnou holku. Celou dobu jsem čekal nějaké výsměch, ohrnování nosem, šikanu, problémy se životem a ono nic a ve finále se pro změnu nakupí vše za sebou, snad aby to vyrovnalo zbytek filmu. Můj názor je že buď to bylo vše zidealizovaný, nebo ten kluk byl i v reálu takovej a za to má největší můj obdiv... já bych to nedokázal a asi bych se dávno zabil. ()

bari68

V mojich očiach bude ,,Elefantman,, navždy jednička, ale ani ,, Mask,, rozhodne za ním nepokulháva. Aby som ale zbytočne nezrovnával , pretože Maska ide úplne opačným smerom, je z filmu cítiť humor, energia, pozitivizmus prekonávať prekážky. ... Tieto dva filmy sú ako rub a líc mince. Žiadna kopírka. Aj to je jeden z parametrov, za ktorý tleskám. ()

Sancty

Niekto sa vykašlal na korenie a len cukril a cukril a cukril... Snáď bolo zámerom tvorcov vyrozprávať posledné mesiace života znetvoreného chlapca spôsobom, akým ho prezentovali v tejto životopisnej skoro-až-rozprávke. Schválne som si vyhľadal informácie o Rockym Dennisovi aby som zistil, nakoľko je všetko z idealizované. Dosť toho chýba, čo-to je prispôsobené potrebám filmu, poprípade nedopovedané. Je to škoda, lebo z látky sa dalo vytrieskať viac. Najväčšia výčitka tým pádom smeruje k zaradeniu snímky do kategórie "životopisný," ktorá je vlastne zavádzajúca. Odhliadnuc od toho, je Bogdanovichova Maska emóciami nabitá výprava za túžbami jednej mladíckej duše. ()

Daae

Vím, že Maska nespadá do kategorie umělecky dokonalých filmů, které obyčejně hodnotím pěti hvězdami. Avšak samotnou mě příběhy znetvořených lidí velice zajímají a tento byl natočen bravurně. Postavy jsou vytříbené a dokonale prezentují různé způsoby mluvy a tónů hlasu, které člověk ovládá, a proto bych se nejspíš nedokázala dívat na dabovanou Masku. Ten konec mě mrzel. On neexistuje větší počet, jak zakončit tyto filmy o osudu znetvořeného člověka. A je škoda, že tento film není u nás příliš známý. **** 1/2 ()

Paldiny

Film plný morálnych dilemat. Po jednej stránke je matka postihnutého chlapca ostrá ako britva a voči zízajúcemu svetu sa bráni sarkazmom, čím sa synak stal prakticky imúnnym voči nepríjemným narážkam a reakciám. Po tej druhej si dodáva silu rockenrollovým spôsobom života so všetkým, čo k tomu patrí. Zhýralí život plný náhodných známostí, drog a neschopnosti fungovať v "normálnej“ spoločnosti. Ešte, že syn pobral viac rozumu a aj keď to spočiatku nevyzerá, je hlavou rodiny on. Vzhľadom na žáner potešilo netradičné uchopenie fabulových postupov. V prvom rade sa nekoná žiadne mačkanie emócií s komentárom Vila Rozborila a hlavní zúčastnení sa musia vyrovnať s problémami ako bežní ľudia. Navyše robia chyby bežných ľudí, pri ktorých strácajú priateľov, blízkych aj svoje sny. Popri obyčajných dní sa neboja stretnúť s ľuďmi čo nemusia zákonite zmeniť ich život, stačí si len vymeniť pohľady či prehodiť zopár slov. Skrátka ako zo života a bez zbytočného prikresľovania a moralizovania. Najviac ma na takýchto filmoch fascinuje ako sa na hlavnú postavu pozeráme na začiatku a ako ju vnímame postupom času, keď na záver už prakticky sledujeme iba človeka a jeho vzhľadu nevenujeme pozornosť. Ak sa toto filmu podarí, misia bola splnená. Tu sa to podarilo aj vďaka dobre obsadeným roliam, najviac zaujala Cher, ktorej to rovnako dobre hrá nielen za mikrofónom. A ja som rád, najmä preto že šlo o projekciu v televízii s dobrými piatimi vynútenými pauzami, čo ani neviem kedy som naposledy podstúpil. Emocionálne ma však film nerozobral ako sa to podarilo Sloniemu mužovi a zároveň nedonútil žasnúť nad ľudskou slepotou, ako tomu bolo pri Gibsonovom Mužovi bez tváre. Možno preto nesiaham s hodnotením ešte vyššie. Nič to ale nemení na fakte, že ide o solídnu a úprimnú filmárčinu akú môžem iba vrelo odporučiť. ()

RomanHyde

Dneska budu trošku mírnější a přidám hvězdu. Maska mne oslovila, protože to není za každou cenu ždímačka na city. Film sleduje příběh "postiženého" chlapce z odstupu. Momenty, které by jiní tvůrci rozpitvávali a protahovali, zde Bognanovich jednoduše přeskočí nebo natočí tak, že se to prostě stalo. Zbytečně nebrnká na strunu sentimentu, ale zachází s nim úsporně, ale tak akorát.. Velmi mne překvapila i Cher, které role matky závislé na drogách krásně sedla a která dokáže zahrát pouze očima. Maska je příjemný film, u kterého možná uroníte slzu, který ve vás i chvíli zůstane a který vás možná donutí zapřemýšlet nad štěstím, které nás potkalo hned ze začátku života, když jsem se prostě narodili zdrávi. ()

jacksax

film pěkný, přesto mě úplně nedostal, přišlo mi to takové šablonovité (nebo spíš měřené stopkama) - teď chvilka na úvod, teď 1/2 o motorkářích, pak škola, pak 1/2 o Evropě, pak máma, 1/2 motorkáři pak holka .... a tak pořád dokola. přišlo mi, že na konci filmu vím o hlavní postavě přesně tolik, co na začátku. nevím, jak to přesně popsat, prostě film dobrý, ale nějak nekonkrétní ()

TomBar

Skutočný príbeh, poňatý veľmi citlivo a psychologicky. Útrapy hlavného hrdinu sú vykreslené prostredníctvom jeho vlastného vnútorného sveta a snahou o integráciu. Je dôležité podávať skutočný príbeh konzumentovi čo "najskutočnejšie", čo najvernejšie a nevytvárať z neho zbytočne symbolikou preplnený, quasi majestátny preumelkovaný "superfilm". Veľmi dobré. ()

zahadum

Rocky Dennis je chalan s ktorým by som raz dva skočil na pivo a nechal ho rozprávať o svete, láske, citoch a všetkého toho čoho si my ľudia s " maskami " nevšímame ! ()

JirkaLexa

Velice dobré drama dle skutečné události končící velmi smutně, ale po většinu děje relativně pozitivní sled událostí v životě Rockyho. Jedinné mínus byl český dabing a horší kvalita způsobenou dobou vzniku filmu, to ale není důvod ke snížení hodnoty. Velmi citově založený a dojemný film, co více hodnotit? ... 85% ()

Denny

Tenhle dramatický film o znetvořeném chlapci byl natočen podle skutečnosti. Místy je to opravdu dojemné a Erik Stoltz hraje výborně, i když vlastně nevidíme jeho tvář. ()

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich