poster

BNA: Brand New Animal (TV seriál)

Animovaný / Fantasy

Japonsko, 2020, 5 h (Minutáž: 25 min)

Režie:

Jó Jošinari

Scénář:

Kazuki Nakašima

Hudba:

mabanua
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JamesSi
  **

  Viďeny 4 epizody a už se k tomu asi nevrátím: Jako designy postav skvělý, animace taky, ale naprosto mě to nudí. Mám s tím naprosto stejnej problém jako s Promarem od Triggeru, což je sakra divný, protože některý starší věci od zakladatelů tohoto studia jsem fakt miloval - Inferno Cop, Panty and Stocking a nebo Dead Leaves. Problém, který mám, ale s těmi novějšími věcmi je to, že jde víceméně příběhově o naprostý standard a průměr. V těch starších věcech se snažili být dost meta a nekorektní, ale věci jako Promare a tohle mě vůbec nezajímají. Aspoň Gurren měl zajímavé postavy. Stejně jako u Promaru mě naprosto nebaví postavy, děj, svět atd. Prostě mi přijde, že jsem to už viděl tolikrát a líp. Zvířecí téma udělal pro mě jak Beastars, tak Zootopie o dost lépe. Je to pro mě dost divný protože podobně jako se studiem Sabú i zakladatelé Triggeru měli za sebou boží věci, ale když založili vlastní studio sklouzli do opakování ostatních věcí i sebe sama. Radši bych chtěl upřímně vidět druhou sérii Inferno Copa nebo Panty and Stocking. Aspoň tam se pokoušeli překročit nějaké hranice i když šlo o hranice soudnosti.(10.7.2020)

 • Skillakappa
  *****

  Společně s Great Pretender nejlepší show roku 2020. Skvělý visuál, hudba, příběh i postavy.(27.1.2021)

 • Jeoffrey
  ****

  Studio Trigger uvádí anime X-meny? Nebo snad Beastmeny? Dobře, říkejme tomu třeba Brand New Animal! Vítejte v Zootropolis, městě zvířat... Ne znovu! Vítejte v Anima City, městě zvířat, která nejsou tak úplně zvířata... Ono hodně záleží na tom, jak moc máte rádi animační studio Trigger, protože všechny jejich známe trademarky jsou přítomné i zde. Michiru je další klasická triggerovská hlavní hrdinka, jakou jsem viděl v Kill la Kill, Luluco, nebo LWA. Animace je opět barevná, dynamická a nápaditá. Příběh je promyšlený, zábavný a s velmi intenzivním, skoro až přepáleným závěrem, který mi i tentokrát velmi dobře sedí. Je zde ale něco, co z toho pro mě činí tak výrazně nadprůměrnou podívanou a posouvá to výš než co bych od tohoto studia čekal? Nemyslím si... Mám rád tvorbu studia Trigger, líbí se mi co od nich dostávám a i to jak dynamicky a vizuálně zajímavě se vším pracují. Když si to porovnám se spoustou dalších anime sérií, tak i BNA má dobrý nápad, slušné provedení a povedený závěr. Díky tomu, že se mi líbí triggrovský styl animace se mi na to dobře kouká. I hudba je fajn. Ale nezačínají být všechna ta díla tohoto studia až moc podobná? Poprvé se dostávám do situace, kdy mě tahle otázka opravdu napadá a už jenom to samo o sobě se mi moc nelíbí... Ale dobře, užil jsem si to, i když jsem si tentokrát hledal k hlavní hrdince i dalším postavám kladný vztah o něco déle než je u mě zvykem a za ty poslední dva díly, které byly super a přinesly i jedno pro mě nečekané překvapení (i když je to klišé plot twist jako prase, nebo dobře, tady spíš jako trojhlavý vlk...) přidám nějaké ty bodíky navíc. 7/10 P.S. Víte jak poznáte, že jste asi vážně divní? Když vás během posledního dílu napadne křičet z plných plíc: "Shiro zavyj!" a při tom se vám vybaví tahle scéna...(8.5.2020)

 • SonGokussj
  *****

  Promyšlené, zábavné, ke konci vše pěkně vysvětlené se super hodícím se závěrem. Je to jako bych pozoroval oblíbenou Zootopii s mixem Kill la Kill :-) Za mě určitě super. Tanuki power 88 %(7.5.2020)

 • Scalpelexis
  ***

  Já že se jdu mrknout na Trigger? Výjimečná událost, pamatujte dobře! A ono od prvních sekund vše nasvědčuje triggerovině víc jak vyšité: Kulaté rysy vybledlejších barviček a hlavní postava, která z oka vypadla všem předchozím tohoto studia. Michiru je úplně totožná (jen je vítaně méně ukřičená), co Akko z LWA, aneb skládačka radioaktivně naivní dobrosrdečnosti, nepoučitelného opakování chyb a když máte kámoše jak hrom, tak to aby v tom fakt byl nejeden Tom, aby se nepodařilo. BNA je ucházející detektivkou, zabalená v hodně zvířecím ohozu s anti-rasistickým podtónem, taktně poukazujíc na to, že fyzický zevnějšek (jak klasické u zvířecích příběhů) je jen slupkou. Děj a scénář si na moc nehraje: Je velmi záhy jasné, kdo na jaké straně stojí (mírné pochyby u starostky; "Croixovsky" malevoletní záporák je nepřehlédnutelný jak maják) a v tomhle zabolí silné dvoudimenzní zpracování téměř všech postav, čímž se zahazuje jakýkoliv pokus o komplexnější příběh do koše. Vadil mi mithrilově mocný plot armor hned několika z nich a berlička v podobě překonání jakýkoliv překážek je spíš už v rámci obrazotvornosti tankem než invalidním vozíkem. To ale není u Triggeru nikterak výjimečné, protože přeci jen se specializují na přímočará anime s explozivně přehnaným finále. Než se k tomu dobereme, Michiru si musí otravně tak 6x natlouct čumák a projít zbytečnou baseballovou odbočkou, která mně kdovíjak nepobavila. Konečné řešení v posledních dílech ovšem stojí za to a akční gurmáni si užijí vypracované triggerovské eradikační řemeslo, jen punchline zůstal takový bezduchý. Proč by se měl někdo vracet zpátky na půli cesty, když aktuálně disponuje všemi možnostmi? Artisticky je to pohledný, kvalita animace je u tohoto studia téměř vždy zaručena a nevadila mi ani modernější street-laděná hudba, kdyby se ED stále neopakoval i uprostřed dílu. 3*(24.7.2020)