Kryštof Kolumbus (TV seriál)

• Itálie

• slovenský

Krištof Kolumbus

Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

Itálie / USA / Francie / Západní Německo, 1985, 95+80+85+69 min

1 časť : " Spomenul som si na príbeh svojho menovca sv. Krištofa, ktorý žil pri brehu dravej rieky. Jednej noci musel cez ňu preniesť s nasadením svojho života malého chlapca menom Ježiš. Bol mojou nebezpečnou riekou šíry oceán a to čo som mal niesť je posolstvo J. Krista všetkým na druhom brehu ?" Neviem, neviem či to nebolo posolstvo od niekoho iného, pretože to posolstvo znamenalo fatálne následky pre pôvodných obyvateľov. Čo ale viem je to, že sa tu stretli znamenití herci. Byrne ako charizmatický a duchaplný Kolumbus, Max von Sydow, ako portugalský kráľ, Eli Wallach, ako spovedník kráľovnej, Faye, ako sama kráľovná, pre mňa neznámy Murray Melvin, ako neobyčajne presvedčivý inkvizítor. Teším sa na ďalšiu časť. " Máme veľký cieľ, ktorý potrebuje vieru."Oliver Reed sa dočkal v pokračovaní priestoru, aby sa mohol " vyfarbiť." A v trojke sa " dofarbil ", ako tý, čo nosia v srdci pýchu a chamtivosť. A o čom je? Asi najlepšie to vystihuje výrok : " Prevezieme Indiánov do tábora otrokov. Tam majú šancu na lepší život a šancu stať sa kresťanmi." Film neobyčajne presne vystihuje čo prinieslo objavenie novej cesty do " Indie " a preto dvíham na päť. Je to príbeh o ľudských schopnostiach, múdrosti a hlavne o viere v ne.(11.1.2011)

Příběh velkého objevitete, co myslel, že doplul do Indie, byl natočen pár krát. Viděl jsem filmy a miloval jsem i ten Scottův o dobytí ráje. Vangelisovou melodii, co mi v hlavě duněla, mi až přebyla ta z tohoto nádherného seriálu. Role Kristofora, jako by byla napsána na tělo Byrnemu. Hajzlíka si tu zahrál můj oblíbený Athos. No řekněte, nejde tento seriál nemít rád?(15.12.2015)

Vidieť Krištofa Kolumba ako malý, tak sa istotne zaradí medzi moje najobľúbenejšie filmové dobrodružstvá. Miniséria nakrútená talianskou RAI kdekomu pripomenie podobné kusy ako Marco Polo či James Cook (STV vysielala asi v polovici 90. rokov) nabité kvalitným obsadením a veľkorysou výpravou. A tu tomu nie je inak. Gabriela Byrna som mal doteraz utkveného ako Uthera z Excaliburu (zišlo sa tu trio hercov z tohto filmu), no teraz k nemu pribudne aj stvárnenie najslávnejšieho moreplavca. Avšak aj napriek štyrom dielom dá miniséria charakterovo rozviť sa len niektorým postávam. Herecké hviezdy ako Virna Lisi, Eli Wallach alebo Max von Sydow skrátka nedokážu na tak malej ploche ako im bola daná, svoje postavy podať natoľko, ako by sa očakávalo a sú len akýmisi ozdobami, ktoré dodajú celku väčší punc možnej pompéznosti. Rovnako tak by mi nevadilo, ak by to bolo ešte o diel dlhšie, pretože hlavne od polovice ide všetko ako z rýchlika a záver pôsobí príliš uponáhľano. Niektoré deje a osudy postáv tak nedostávajú toľko priestoru ako by si zaslúžili. Ústredná melódia Riza Ortolaniho je absolútne parádna a priam sála eufórnym dobrodružstvom a cestou za slávou. Pomyselnou čerešničkou je pre našinca vynikajúci slovenský dabing ČST Bratislava. (152. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(13.1.2012)

Co říct o seriálu, který kráčí stopami velkých historických objevů? Hodnocení může být poněkud subjektivní. Protože hned v úvodu musím přiznat, věřte nebo ne, nejraději bych skočil do děje a bez váhání se vypravil na dlouhou a dalekou plavbu do modravých dálek nekonečného oceánu také. Teď ale vážně, příběh s historickým jádrem z valné části zachovává relativní věrnost dobových faktů, avšak v některých částech barvitého životopisu Kryštofa Kolumba při porovnání se skutečností nakládá s historií tak trochu po svém. Co se týče samotného děje, myslím, že nabízí diváckým očím inteligentní vypravěčský rytmus včetně reálného zobrazení utrpení původních obyvatelů Ameriky. Charizmatický představitel herec Gabriel Byrne hlavní postavu dobře odromantizoval a tím se stal ideální volbou, poněvadž v první řadě vtiskl hlavní postavě velkolepost a reálnost nezlomného ducha. Výprava seriálu je možná trochu slabší, ale vězte tedy, že i tak dílo o Kolumbově objevení staronového Nového světa dokáže zaujmout příznivce historických seriálů. A navíc poznámka z jiného soudku, není bez zajímavosti, že Kryštof Kolumbus sotva by tušil, že jednou dopravní technologie propojí svět natolik, že do Ameriky se dostat za pár hodin nebude problém. I tak je to pro našince ještě pořádně velká štreka:-).(28.8.2011)

Sklamanie, očakávanie boli nepomerne vyššie. Kolumbus stvárnený dobrým hercom, to je na osoh, takisto Faye Dunaway čo by kráľovná Izabela nemohla sklamať. Ale dej bol viac menej málo pútavý. Okrem samotnej plavby a objavenia Ameriky tu nebolo nič lákavé. Namiesto 4 častí stačil jeden, ale za to kvalitný celovečerák. Rozumiem, že išlo o životopis Kolumba, ale čo je na ňom lákavejšie, ako práve dané objavy? Tie tu boli v podstate vyriešené za 1 a pol časti. Chválim ale poukázanie tvorcov na správanie sa európskych prisťahovalcov voči Indiánom, keď tam všetko vyvrátili, zničili a to ešte pre istotu v mene Boha. Na druhej strane je historickou nepravdou postavenie cirkvi proti Kolumbovmu plánu. V tom čase už nikto nepochyboval, že je Zem guľatá a jeho plán nebol odopretý na dlhé roky pre cirkevný odpor, ale pretože Španielsko bolo vo vojne a nechcelo v tom čase nič riskovať ani finančne krajinu zaťažovať. Neskôr ho naozaj odmietli pre premrštené požiadavky, to je tu ukázané veľmi dobre. Seriál teda celkom nepotešil, ale nebolo to najhoršie. Určite sa ale viac oplatí pozrieť Dobytie raja.(15.4.2016)