Nadaný žák

• Austrálie

Apt Pupil

Drama / Thriller

USA / Kanada / Francie, 1998, 111 min

Málo platné, Stephen King je prostě géniální spisovatel (ikdyž i on občas vypotí nečitelnou sra*ku). To však není případ "Nadaného žáka". Příběh o morbidní fascinaci zlem a o tom, jak snadné může být zlu propadnout, převedl Bryan Singer do filmové podoby skutečně zdařile. Povedl se výběr herců (Ian McKellen i Brad Renfro mi svým přesvědčivým výkonem zježili chlupy na zádech, pokud tam nějaké mám:-)), zachována zůstala myšlenka i atmosféra literární předlohy. Z mé strany tedy naprostá spokojenost, ovšem ani film ani povídka "Nadaný žák" prostě nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla (nebo četla), nemůžu proto hodnotit nad 4*. 75%(10.4.2009)

Až nečekaně dobrej film. A to hlavně díky skvělýmu hereckýmu obsazení. Ian McKellen je v roli starýho nacisty neskutečně realistickej a když si na sebe ještě veme nacistickou uniformu a rozpomene se na starý časy, tak z toho až mrazí.Stejnětak Brad Renfro zahrál skvěle a jeho přebírání chování McKellena je chvílema taky docela mrazivá záležitost.(12.8.2007)

A já si říkám, co se u nás na ulici pořád ztrácejí kočky. Jestli on za tím nebude soused - taky se rád po domě producíruje v uniformě elektrikáře.. Singer začal zhmotnění Kinga brilantně, nicméně postupem času mírně ztrácí vypravěčský dech a hlavně odvahu opustit vyjeté koleje žánru přitlačením na pilu fatálností knižní předlohy. Není ovšem pochyb, že legendární McKellenův "kuchyňský marš" je jedna z nejděsivějších filmových scén vůbec - dvojnásobně silná v tom, že byla natočena jen za pomoci těch nejzákladnějších prostředků (hudba, střih, herectví obou protagonistů). Co si budeme nalhávat, menší, či větší míra fascinace zlem je v každém z nás a jen na nás taky záleží, zda se dokážeme udržet za hranicí a nestaneme se jeho součástí..(27.6.2011)

Nevěřil jsem. Psychologická základna postav nebyla dostatečně silná v kontextu s jejich vyvíjením stejně jako s konstrukcí a spádem příběhu. Nevěřil jsem McKellenovi válečného zločince (i když třeba takový pochod byl působivý), nevěřil jsem Renfrovi proměnu z premiantského studentíka na zvráceného a vulgárního puberťáka a ani tak na první pohled sugestivní a strhující vyprávění o plynových komorách mě nijak výrazně nerozhodilo. Singer neumí pracovat s emocemi. To je fakt, který mi na jeho filmech vadí a nepamatuji si, že by mě nějaký z jeho výtvorů po této stránce jakkoli obohatil. Možná se pletu, jen jednoduše nejsem na laděn na jeho struny. Velice zajímavá látka, šokující scéna s veteránem v nemocnici a tím to asi tak hasne.(10.2.2007)

Film se mi paradoxně líbil víc než předloha, protože linii příběhu zjednodušil a "netlačil tak na pilu", takže oba anti-hrdinové jsou ve své zvrácenosti daleko civilnější, přirozenější. Ian McKellen hraje svého fašistického veterána geniálně a Brad Renfro je vážně nadaný žák...Film se drží střídmé linie,( téměř ) se nevyskytují afektované scény, vzájemné oťukávání obou protivníků a kompliců zároveň je jemnou psychologickou hrou, která vyvrcholí v závěrečné scéně dokonané proměny. Celkový dojem 90 %.(7.5.2007)

• - Film je adaptací stejnojmenné novely Stephena Kinga, která byla původně vydaná v publikaci nazvané "Different Seasons", která obsahovala také novely "Tělo" (které bylo později zadaptováno jako Stůj při mně) a "Rita Hayworth and Shawshank Redeption" (později zadaptováno jako Vykoupení z věznice Shawshank. (novoten)

• - Režisér Bryan Singer a herci Ian McKellen a Bruce Davison spolu spolupracovali již na snímku X-Men (2000). (Othello)

• - Spoiler: Postava Todda byla ve filmu předělána do méně násilné podoby. Podle knižní předlohy vraždil bezdomovce a pobudy sám Todd a v závěru pouze nevyhrožoval, nýbrž zabil Eda Frenche. (Candice)