Nadaný žák

Apt Pupil

Nadaný žiak

Drama / Thriller

USA / Kanada / Francie, 1998, 111 min

Pro toho, kdo četl naprosto dokonalou knihu (jako např. já), nebude tento film určitě žádná bomba. Tvůrci poněkud vyměkli (některé motivy zmizely) a Todd v podání Brada Renfroa není zdaleka taková zrůda. I tak to považuji za vydařenou adaptaci. A pro ty ,co nečetli je to jednoznačně za čtyři hvězdy. Renfro dobrý, ovšem Ian McKellen lepší. Scéna, kdy Todd nutí Dussandera pochodovat, je nezapomenutelná. Zaujala i hudba Johna Ottmana a i Jan Tříska potěší. Bryan Singer začíná patřit mezi mé nejoblíbenější režiséry.(2.12.2003)

Hlavný problém filmu je v jeho očakávaniach. Očakával som výpoveď o (neo)nacizme, ale pritom nacizmus je len príčina filmu, nie jeho téma. Téma je zahrávanie sa s "diablom" - a na to som prišiel neskoro. Síce dej je zaujímavý, avšak ani v jednej stotine sekudny nie je film šokujúci. Herci sú nadpriemerný, ale nad všetkými vyniká utiahnutý a smutný David Schwimmer ako školský poradca. Zatienil aj všade vychvaľovaného, v skutočnosti však iba mierne nadpriemerného Iana McKellena. Celkovo som sklamaný, keďže som čakal niečo úplne, ale úplne iné.(22.12.2006)

Dějepis je fajn, člověk se toho spoustu naučí, z historie poučí, ale někdy, někdy může zdravý zájem přerůst v obsesi. A pokud se hlouběji (a s jistým entuziasmem) zajímáte zrovna o plynování židů za druhé světové války, měli byste včas vyhledat psychiatra, nikoliv nenápadného dědu ze sousedství, ve skutečnosti někdejšího velitele koncentračního tábora. Podobně nerozumným způsobem se zachová mladistvý (anti)hrdina tohoto psychologického dramatu, které rozhodně není pouze o neonacistickém smýšlení v dnešním “jiném“ světě. S tou jinakostí to nebude až tak žhavé, jak jasně vyplývá z mnoha scén, nejlépe z Toddova závěrečného dialogu s klasifikačním poradcem (??) s prostřihy na jednu (ne)šťastnou událost, kdy je dobré povšimnout si rovněž americké vlajky v pozadí. Kapku morbidnější než Americká krása, ale párkrát podobně cynické. Boyceův scénář (podle S. Kinga) neprotěžuje ani jednu stranu, o to vyznívá závěr pesimističtěji. Jedna generace zrůd možná vyhynula, ale druhá už je připravena dát o sobě vědět. Zakomponování nacistické problematiky do děje přesto působí trochu násilně. Není zcela jasné, proč je Todd těmito zvrhlostmi natolik fascinován, jaký vlastně Dussanderovým vydíráním sleduje cíl (těžko, aby udělal zkoušky, když v tomto ohledu mu „nová známost“ naopak příliš nesvědčí). Výchozí situace je nicméně dostatečně poutavá a rozvíjená poměrně nečekaným směrem, dost pro odpuštění jistých nejasností, které mě přesto mrzí a brání mi v udělení plného počtu hvězdiček. Herecké obsazení nemá chybu, Brad Renfro skvěle zvládl přerod z nevinného, pouze o něco bystřejšího (což je pouze jeden z mnoha možných překladů slova „apt“) žáka v monstrum, Ian McKellen jistě také nebyl obsazen jenom proto, že je homosexuál (další z témat, kterému Singer rád věnuje zvýšenou pozornost). Režie je úsporná, nicméně účelná, umně kombinuje patos se sarkasmem (romantická scéna podbarvená písní „Das is Berlin“). Nadaný žák je mnohovrstevnatým snímkem, velice znepokojujícím a mnohdy mylně redukovaným na pouhou demonstraci účinků zvrhlé ideologie na „nevinnou“ lidskou mysl. Tato ideologie je špatná, člověk, který ji uznává za svou, horší. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Kaka, Kubick, swamp(19.6.2007)

Velice kvalitní, velice mrazivý, velice působivý - právě takový je "Nadaný žák"...Adaptace Kingovy knihy se nadmíru povedla a musím říct, že v určitých ohledech je film ještě lepší - myslím tím především samotný závěr...Asi největší zásluhu na tom, že je tento film tak dobrý, mají herci - Ian McKellen je na jedné straně politováníhodným starým osamělým mužem, na té druhé (když se v něm ozvou "staré časy") nelidskou stvůrou. Todd v podání Brada Renfra je možná ještě horší - pod maskou obyčejného chlapce z předměstí se skrývá vypočítavý ďábel bez špetky citu. A abych nezapomněl - velice příjemným překvapením je bezesporu kvalitní výkon Davida Schwimmera v roli výchovného poradce..."Nadaný žák" není filmem pro příjemně strávené odpoledne, je to docela "silné kafe" - ale nadmíru chutné...(24.3.2005)

Todd naslouchá hlasu člověka, kterého donutil vyprávět. Vyprávění ho zcela pohlcuje, každým dalším slovem, každou další větou. Chce slyšet všechno. Všechno, co se událo v továrně na smrt. Postupně ztrácí kontakt s realitou, zapomíná na školu a z nadaného žáka se stává . bezcharakterní zrůda, a z vyděrače vydíraný .„Každý věděl něco, co ten druhý chtěl držet v tajnosti“. Stephen King je dnes už považován za klasika hororu, ovšem málokterá jeho předloha se dočkala stejně výborného zpracování. Potěšil mě i Jan Tříska. „Znalosti, vzdělání, zkušenosti. A s těmito dary přichází odpovědnost volby. My sami rozhodneme, jak propůjčíme svá nadání světu.“(4.12.2005)

• - Školní bunda, kterou nosí Todd (Brad Renfro), má na sobě číslo 85. V roce 1985 Bryan Singer odmaturoval. (Othello)

• - V úvodní sekvenci slyšíme hlas učitele mimo záběr. Tento hlas patří spisovateli Christopheru McQuarrieovi, se kterým se Bryan Singer přátelí již od dětství. (Othello)

• - Spoiler: V scéne, kedy sa Dussander (Ian McKellen) snaží strčiť kocúra do rozpálenej rúry, sa mu kocúr vyšmykne a poškriabe ho. V knižnej predlohe ho však Dussander skutočne v rúre upáli. (Jello Biafra)