Nadaný žák

• Austrálie

Apt Pupil

Drama / Thriller

USA / Kanada / Francie, 1998, 111 min

Perfektní snímek, který má tu smůlu, že se nevyrovná předloze od Stephena Kinga. V první polovině Nadaného žáka to díky precizní Singerově režii a úžasným hercům nevadí, ale v té druhé již, bohužel, ano. Atmosféra (jejíž naprostým vrcholem je mrazivá scéna s vynuceným pochodem v obýváku) netradičního vztahu žáka a učitele je zbytečně narušena klasickým thillerovým syžetem, který jsme již stokrát viděli a ještě nejednou uvidíme.(18.11.2004)

Poměrně vydařený thriller Bryana Singera o chlapci, který byl moc moc chytrý..a chtěl být ještě chytřejší. :P Zní to jako pohádka, což? Ona to vlastně taková vážně se tvářící pohádka je, a proto jsem se rozhodl nedát hvězdičky čtyři, ale o jednu méně (pro nezkušené počtáře 3). :) Nejvíc mě nadchl výkon Jana Třísky, který svým, dalo by se říci několikaminutovým, výstupem navodí atmosféru, která by se dala krájet. Popravdě jsem od tohoto snímku zprvu očekával úplně něco jiného, ale dočkal jsem se něčeho trochu odlišného. Asi by mě nenapadlo, že hlavní postava bude naprostá svině (ano, mám na mysli Brada Renfra). A on to byl vlastně dobrý tah. :) "'You can't do this Todd.' 'You have no idea what I can do.'"(22.1.2007)

Kingovy knižní předlohy jsou prostě tak dokonalé, že zfilmování pro mě nikdy nemůže být lepší. Singerovi, spolu s excelentně přesvědčivým McKellenem, se to ale málem podařilo. Po Osvícení je pro mě Apt Pupil nejlépe zfilmovanou Kingovkou. I přes závěr, který mě oproti knize (perfektní zakončení, které se k takovému maniaku jako Todd hodí) zklamal, nemohu jinak než dát všech pět hvězdiček. 90%(1.4.2012)

„Boli tam hory tiel.“ – „A čo deti?“ – „Tie boli úplne naspodu.“ Strhujúca adaptácia výbornej novely Stephena Kinga (vyšla v českom preklade vo výnimočnej zbierke štyroch noviel „Štyri ročné doby“). Obyčajný (vlastne nadaný) študent v nej vydiera sympatického suseda (Ian McKellen vo svojom predgandalfovskom a predmagnetovskom období). V skutočnosti bývalého nacistického zločinca. Ak mu starý muž neprezradí desivé veci, ktoré stváral v koncentračných táboroch, mladík ho udá. To je však iba začiatok fascinujúceho zákerného vzťahu, ktorý sa môže skončiť skutočne všelijako. Veselo ale nie. Bryan Singer prihodil podmanivú audiovizuálnu podobu (hudba Johna Ottmana buráca viac, ako v epickom veľkofilme), kvalitných hercov aj do zdanlivo nedôležitých roličiek (lovec nacistických svíň Jan Tříska, David Schwimmer ako školský psychológ, Singerov dvorný Bruce Davison v entej variácii na „filmového otca“) a literárnu predlohu prekopal v prospech veci (s bezdomovcami, mačkou i záverom to bolo v novele inak, ale neviem povedať, či sa mi viac páčila tá alebo film). Z tohto by Hitchcockovi znova narástli vlasy.(31.10.2004)

Spojení Singera s nacistickou tématikou mě nepřekvapuje, ovšem autorství Kinga jednoznačně ano. Jedná se o striktně reálný příběh chytrého týnejdžera, který pozná starého, skrývajícího se nácka, načež v sobě mladík díky své zvědavosti objeví totálně zkažené já. Bohužel pro něj se starým fašounem není radno si zahrávat, takže brzy zjistí to, že se karta začíná obracet, což vyústí v intrikářskou hru na život a na smrt. V poutavé atmosférické parádě v hlavních rolích exceluje Ian McKellen a Brad Renfro. Doporučuju!(8.2.2015)

• - Spoiler: Konec filmu se od knižního výrazně liší. Zatímco ten filmový zůstává nejednoznačný, v knize vezme Todd po Dussanderově smrti pušku, vystoupí na kopec a začne střílet po projíždějících autech. Je řečeno, že ho policie musela zabít, protože se nechtěl vzdát. (novoten)

• - V českom znení Jana Třísku nadaboval Jaromír Meduna. (Jello Biafra)

• - Spoiler: Postava Todda byla ve filmu předělána do méně násilné podoby. Podle knižní předlohy vraždil bezdomovce a pobudy sám Todd a v závěru pouze nevyhrožoval, nýbrž zabil Eda Frenche. (Candice)