Nadaný žák

• Austrálie

Apt Pupil

Drama / Thriller

USA / Kanada / Francie, 1998, 111 min

Novela NADANÝ ŽÁK ze sbírky ČTYŘI ROČNÍ DOBY (ve stejné sbírce najdeme mimo jiné i VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK) vykresluje příběh zkažného mladíka, který pátrá po věcech, které se děly v nacistických mučírnách během druhé světové války. Je to jeho "velký zájem". Jednoho dne narazí na Kurta Dussandera, který byl v té době vedoucí koncentračního tábora v Patinu. Začne ho vydírat a chce po něm, výměnou za mlčenlivost, vyprávět příběhy. Příběhy o mučení a smrti židovských vězňů... Je vidět, že Bryan Singer Stephena Kinga opravdu respektuje. Věrně převedl atmosféru z knihy do filmu a celkem obstojně upravil děj. Trochu jsem byl zklamaný koncem, který je v tomhle případě spíše naznačený a více "Happyendovský", zatímco v Kingově verzi je tvrdší a v celkovém kontextu příběhu působí lépe a realističtěji. Kdybych před filmem nečetl knihu rozhodně bych byl spokojenější. Avšak potěšil mě Jan Tříska, který hrál svou drobnou úlohu skvěle a taky David Schwimmer v trochu netradiční roli Eda Frenche alias, Teniskového Peta alias Gumáka Eda. :)(30.6.2006)

Film se mi paradoxně líbil víc než předloha, protože linii příběhu zjednodušil a "netlačil tak na pilu", takže oba anti-hrdinové jsou ve své zvrácenosti daleko civilnější, přirozenější. Ian McKellen hraje svého fašistického veterána geniálně a Brad Renfro je vážně nadaný žák...Film se drží střídmé linie,( téměř ) se nevyskytují afektované scény, vzájemné oťukávání obou protivníků a kompliců zároveň je jemnou psychologickou hrou, která vyvrcholí v závěrečné scéně dokonané proměny. Celkový dojem 90 %.(7.5.2007)

#72 Proboha, do jakého podivného alternativního vesmíru jsem se to dostal ! Proč má Gandalf německý přízvuk a co tu dělá Paul Rudd o 20 let mladší ? No a Ross s knírkem ? Bleh...no ale až na tyhle zvláštnosti musím říct, že tohle bylo dobré. Moc dobré. Upozornění pro všechny, s vlastním dědou radši nezkoušet. Singer tenhle thriller zmáknul na jedničku, ke konci mi název "Apt Pupil" konečně začal dávat smysl a film se dostal zase někam kvalitativně jinam. Herecké výkony ani netřeba komentovat, jednoduše skvělé. Po všech stránkách výborný film, nicméně slouží jako taková jednorázová záležitost, znovu už se na něj nejspíš nepodívám a proto nemůžu jít na plný počet. Ale kvalitních 8/10 si rozhodně zaslouží !(18.6.2011)

Výtečně prospívající mladistvý student Todd objeví v sousedství starého Němce - hledaného válečného zločince a bývalého nacistického dozorce z koncentráku. Nemá ho však zájem udat spravedlnosti, ale chce si poslechnout a užít historky o zlu, o všech válečných zvěrstvech a týráních. Starý nacista (Ian McKellen) v něm postupně poznává bytost stejně zvrácenou jako on sám. A Todd je opravdu nadaným žákem, který se dokáže učit nejen od učitelů... Napínavý snímek, který Vám bude ještě hodně dlouho ležet v hlavě. Malá, velmi dobrá role Jana Třísky jako bonus. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VGt4pPK6Zak(9.6.2009)

Todd naslouchá hlasu člověka, kterého donutil vyprávět. Vyprávění ho zcela pohlcuje, každým dalším slovem, každou další větou. Chce slyšet všechno. Všechno, co se událo v továrně na smrt. Postupně ztrácí kontakt s realitou, zapomíná na školu a z nadaného žáka se stává . bezcharakterní zrůda, a z vyděrače vydíraný .„Každý věděl něco, co ten druhý chtěl držet v tajnosti“. Stephen King je dnes už považován za klasika hororu, ovšem málokterá jeho předloha se dočkala stejně výborného zpracování. Potěšil mě i Jan Tříska. „Znalosti, vzdělání, zkušenosti. A s těmito dary přichází odpovědnost volby. My sami rozhodneme, jak propůjčíme svá nadání světu.“(4.12.2005)