Reklama

Reklama

Obvyklí podezřelí

  • USA The Usual Suspects (více)
Trailer 2

Všichni lžou… ale jen jeden z nich je obávaný Keyzer Soze... Obvyklých podezřelých (název odkazuje na klasický snímek Casablanca) je celkem pět – bývalý policajt Dean Keaton (Gabriel Byrne), horkokrevný maniak McManus (Stephen Baldwin), tvrďák Hockney (Kevin Pollak), nevypočitatelný Fenster (Benicio Del Toro) a kulhavý, nenápadný Verbal (Kevin Spacey). Spojuje je podezření ze spáchané krádeže auta se zbraněmi, jež jim není dokázána. Jejich další akce, loupež ukradených smaragdů, jim vynese slušnou sumu a navíc při ní odhalí bandu zkorumpovaných policistů. Nabídku od tajemného šéfa podsvětí Keyzera Sozeho na pomoc při likvidaci konkurenčního gangu dost dobře nemohou odmítnout, neboť mu dluží ze starých časů službu, i když by na něho raději zapomněli. Jméno Keyzer Soze totiž vzbuzuje čirou hrůzu, ač ho nikdy nikdo neviděl... Scenárista Christopher McQuarrie je sice bývalým detektivem, ale komplikovaný příběh jeho thrilleru má jen těžko původ ve skutečných událostech. Spíš v něm vystopujeme odkazy na řadu klasických „černých filmů“ a jeho složitá vyprávěcí struktura i některé dějové motivy nejvíc odkazují na Tarantinův legendární debut Gauneři (1991). Režiséru Bryanu Singerovi, který upoutal pozornost svojí prvotinou o maloměstě manipulovaném médii Veřejný kanál (1992; Velká cena poroty na festivalu Sundance) se pro jeho druhý snímek podařilo získat velmi dobré herecké obsazení, čehož beze zbytku využil. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 281)

Matty 

všechny recenze uživatele

Spoilery. Mistrovská ukázka sousloví "vylhat se z něčeho". Při druhém a každém dalším zhlédnutí vás Obvyklí podezřelí staví před základní naratologické otázky - kdo vypráví komu co a za jakým účelem. Dynamika mezi tím, kdo vyprávění předkládá a kdo jej přijímá je určující, protože si alespoň podvědomě nepřejeme, aby byl protagonista (který ze sebe ovšem dělá vedlejší postavu) odhalen a jeho vyprávění skončilo. Příběh přitom není dopředu dán, ale vzniká za pochodu s tím, jak je Kint nucen reagovat na informace zjištěné detektivy díky paralelně běžícímu vyšetřování. Film nám luštění záhady neusnadňuje konfrontací různých verzí téhož příběhu a zpětnou korekcí toho, co bylo zatajeno nebo řečeno nepravdivě. Musíme se spoléhat pouze na jednoho, značně nespolehlivého vypravěče, který ovšem příběh nejen vypráví, ale zároveň vytváří a hravě přitom směšuje fakta s fikcí, referenční narativ s nereferenčním. Co se tedy skutečně stalo a co je pouze vymyšlené alibi pro nás zůstává záhadou až konce. Samozřejmě je to celé za pomocí mnoha bezchybně načasovaných náhod (finále) vypočítané na efekt, ale právě filmu, který tematizuje moc vypravěčství nemám problém odpustit, že je vyprávěn bez ohledu na pravděpodobnost tak, aby nás přechcal. 85% Zajímavé komentáře: POMO, tron, StarsFan, Aristes, Richie666, silent cut, herrbierer, d.f.h ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Výborná dedektýfka, s dnes už bohužel až příliš profláknutou pointou...smutné, ale vzhledem k tomu, že to značí obrovskou diváckou popularitu, zasloužené. Velká dávka přidané hodnoty a známka kvality tkví v tom, že narozdíl třeba od Šestého Smyslu, se na Usual Suspects dá dívat znovu a znovu, i když už to všechno víte a znáte. Dvorní skladatel John Ottman se taky nedrží nijak zpátky, takže vážení přátelé, připravte se na pořádnou jízdu. 90% ()

Reklama

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Naprosto bezchybná kriminálka, s bravurními hereckými výkony, skvělou atmosférou a jednou nečekanou pointou. Na rozdíl od jiných filmů postavených na pointě, tento film na ní nestojí. To zjistíte při dalších zhlédnutích, kdy si můžete doslova vychutnávat každý záběr a sledovat, jak brilantně je celý příběh budován až do svého závěru. Bryan Singer se předvedl jako zručný režisér a svou pověst si ani v dalších filmech nezkazil. A oscarový výkon Kevina Spaceyho? K tomu není třeba nic dodávat, kdo viděl, ví o čem mluvím. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Policajný výsluch jedného kriminálneho výrastka zliepa flashbackovú mozaiku uplynulých udalostí, vedúcich k tragickej explózii lode v prístave. Sofistikovaný čierny film noir thriller, v ktorom je nakoniec všetko úplne ináč, než sa zdá i na predposledný pohľad. Perfektný scenár, postavený na komplikovaných flashbackových súvislostiach a detailnej charakterizácii postáv, natočený za neuveriteľných 6 miliónov USD. Jeden vtedy ešte neznámy herec tu mal obrovské šťastie. Dostal rolu, ktorá ho spravila polobohom. Aspoň pre mňa určite. Chcem OBVYKLÝCH PODOZRIVÝCH 2, kde si jeho postavu užijem dlhšie než desať sekúnd a nezostane pre mňa len nejakým zjavením, mýtickým stelesnením geniality! :) ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Pokud jste toto dílo viděli a z nějakého důvodu ho přestali sledovat pár minut před koncem, protože jste si mysleli, že už je vám vše jasné, zaručuji vám, že jste viděli úplně jiný film. Zní to trochu divně? U tohoto filmu vůbec ne. Geniální závěr v posledních sekundách staví celý děj na hlavu. Mimochodem, první Oscar pro Kevina Spaceyho a Oscar za scenář. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (54)

  • Všichni herci obdrželi na hollywoodské poměry podprůměrné mzdy. (Dr Lizal)
  • Ve filmu se tvrdí, že Keyser Söze je německo-tureckého původu. K tomu odkazuje i samotné jeho jméno. Keyser od německého kaiser (císař) a Söze, což v turečtině znamená něco jako výřečný. (FoxMulder)

Související novinky

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!

29.06.2022

Ostrý bude již samotný start. Kapela Mig 21 vystoupí posílena o šedesátičlenný orchestr Národního divadla a dvacetičlenný sbor Národního divadla pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Tím ale…

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

V úterý dopoledne proběhla další tisková konference k blížícímu se 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na níž byli mimo jiné oznámeni členové porot jednotlivých soutěžních…

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

01.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent…

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Výrazný britský herec s neobvyklým jménem v neděli prohrál svůj zápas s rakovinou. Byl králem vedlejších rolí, přesto jsme jej všichni dobře znali, což je vlastně důkaz, jak výjimečný to byl herec.…

Reklama

Reklama