Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Toužím po prequelu Keyser Begins! Atmosférická pecka, kde Singer s Ottmanem vytáčí napětí na maximum, je pro mě zhmotněním filmové dokonalosti a na šokující pointě rozhodně nestojí. Věřte mi, já to viděl nejmíň 15x, což mě staví, co se týká znalosti aktivit Keysera S., minimálně na úroveň výrobce porcelánu pana Kobayashiho.. „Jak chcete střelit ďábla do zad, agente Kujane, co kdybych minul..?"(29.8.2008)

Tento film byl nejspíš příliš složitý na to, abych jej jednoduše pochopila ve značně pozdní vysílací době za pokročilého stadia mé ospalosti. Nicméně i v tomto, ne zcela čerstvém stavu, jsem zaznamenala jeho vysoké kvality. Výborná herecká parta, zapeklitá zápletka a rázně hláškující scénář. V postavách a jejich návaznosti a údělu jsem se sice docela ztrácela, ale i tak jsem byla zaujata jejich propracovanými charaktery. Bohužel jsem díky informativnímu popisu filmu na našem digitálním přijímači přišla o závěrečnou pointu, neboť ta byla v tomto popisu ledabyle vyzrazena. Zdařilý krimi thriller, který mi však až na vrcholových 90% přijde mírně nadhodnocen.(3.9.2010)

Singer a McQarrie sú dvadsať rokov po tomto filme tak známe mená, že som sa dostal aj k ich začiatočnej pecke. A neľutujem. Absolútne dokonale obsadený film, zahraný, prefíkaný, nečakaný, nápaditý a šikovne spracovaný. Len malo krimi thrillerov sa môže pochváliť takýmto arzenálom, ktorým diváka prekvapia. 85% - 4*(4.9.2015)

Celou dobu jsem si říkal, jestli vůbec sleduji ty pravé "Obvyklé podezřelé". Podle zdejších komentářů jsem byl připraven na filmový orgasmus, který se však, bohužel, nedostavil. Dějová kostra coby policejní výslech prokládaný flashbacky není špatný nápad, ovšem na začátku jsem opravdu nevěděl která bije a nit jsem našel až zhruba po půlhodině. Děj filmu rozhodně není špatný (ne moc originální, ale to by vůbec nevadilo), ovšem obsahuje několik značných logických děr (to si o Verbalovi nemohli nic zjistit?, v případě Keisera Sozeho jim asi neříká nic slovo Interpol). Pointu jsem rovněž dokázal odhadnout přibližně v polovině (je to možná jejím častým napodobováním, ale podle určitých detailů se na ni přijít dá). Herecké obsazení je bezpochyby největším kladem snímku (především dobrácký polda Chazz Palminteri a arogantní slizoun Gabriel Byrne), avšak většina herců nemá co hrát (Stephen Baldwin, Benico Del Toro) a Kevin Spacey (ač hraje skvěle) působí jako pošuk od první scény. Celkově je to docela dobrý film, ale kdybych měl sestavovat žebříček IMHO nejlepších kriminálních filmů, nezařadil bych jej ani mezi první padesátku. 50%.(11.7.2011)

Parádny herecký výkon Kevina Spaceyho, úžasný scenár Christophera McQuarrieho, dokonalá réžia Bryana Singera a krásny soundtrack Johna Ottmana....................... Soundtrack John Ottman: 1. Main theme ,2. Getting on board ,3. The story begins ,4. Payback time ,5. Farewell Fenster ,6. "He's here" ,7. The garage ,8. Verbal Kint ,9. Keyser appears ,10. "It was beautiful" ,11. The arrests ,12. Redfoot ,13. New York's finest ,14. Kobayashi's domain ,15. The killing of a rat ,16. "I work for Keyser Söze" ,17. The faces of his family ,18. The plan begins ,19. Back to the pier ,20. Casing the boat ,21. A gift ,22. The greatest trick ,23. The water ,24. Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir,(18.6.2011)

• - Spoiler: Iniciály Kevina Spaceyho a jeho postavy Keysera Sozea KS jsou shodné. (BabetakCZE)

• - Inspirací pro spisovatele Christophera McQuarrieho pro postavu Keysera Sozeyho byl skutečný vrah John List, který vyvraždil svou rodinu a poté na 17 let zmizel. (Kulmon)

• - Ukradené smaragdy byly skutečné drahokamy, které si produkce zapůjčila. (Dr Lizal)