Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Rafinovaný, kvalitní scénář umožňuje tvůrcům neustále překvapovat a s divákem si hrát jako kočka s myší. Ten až do posledního záběru neví, na čem vlastně je a díky originalitě snímku a a jeho vtipnosti tak vznikl slavný thriller často vykrádaný a citovaný v dalších filmech a seriálech. Celkový dojem: 95 %.(21.1.2009)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $23,341,568Tržby Celosvetovo $37,200,000Bryan Singer mi týmto počinom len utvrdil aký je veľký talent a prínos pre filmový svet. V tomto malom snímku rozohral partiu, aká sa ostatným skúseným režisérom môže len snívať. Rozohraným príbehom po celý čas drží bravúrne diváka v napätí a popri tom zručne zvláda aj celú plejádu známych hercov, na čele s Kevinom Spacey a Gabrielom Byrne, tak aby pekne zapadli do deja a nijak ho zbytočne nebrzdili. Aspoň je vidieť kde sa pri podobných filmoch ostatný inšpirovali. /95%/(5.11.2008)

Řeknu vám jedno, když jsem tento zajímavý film viděl po druhý a věděl už od začátku, kdo je Kayser Soze, už to tak napínavé a záhadné nebylo. Jenže mýtus kolem Kaysera Soze není jen to jediné, co dělá tento film unikátní. Jsou tu ostatní party, které stojí za povšimnutí. Dá se říct, že celá kompanie obvyklých podezřelých je složena jen ze samých adeptů do žebříčku mých nejuznávanějších herců počínaje Beniciem Del Torem a Byrnem konče. Navíc kriminální zápletka je tu pojata tak trochu jinak a to je také to, proč bych se na to podíval již po šesté.(23.4.2011)

Celou dobu jsem si říkal, jestli vůbec sleduji ty pravé "Obvyklé podezřelé". Podle zdejších komentářů jsem byl připraven na filmový orgasmus, který se však, bohužel, nedostavil. Dějová kostra coby policejní výslech prokládaný flashbacky není špatný nápad, ovšem na začátku jsem opravdu nevěděl která bije a nit jsem našel až zhruba po půlhodině. Děj filmu rozhodně není špatný (ne moc originální, ale to by vůbec nevadilo), ovšem obsahuje několik značných logických děr (to si o Verbalovi nemohli nic zjistit?, v případě Keisera Sozeho jim asi neříká nic slovo Interpol). Pointu jsem rovněž dokázal odhadnout přibližně v polovině (je to možná jejím častým napodobováním, ale podle určitých detailů se na ni přijít dá). Herecké obsazení je bezpochyby největším kladem snímku (především dobrácký polda Chazz Palminteri a arogantní slizoun Gabriel Byrne), avšak většina herců nemá co hrát (Stephen Baldwin, Benico Del Toro) a Kevin Spacey (ač hraje skvěle) působí jako pošuk od první scény. Celkově je to docela dobrý film, ale kdybych měl sestavovat žebříček IMHO nejlepších kriminálních filmů, nezařadil bych jej ani mezi první padesátku. 50%.(11.7.2011)

"Pokoušíte se ze mne něco dostat, agente Kujane?" Obvyklí podezřelí mě věrně doprovázejí mým filmovým životem. Oni mi ukázali, jak velký může být rozdíl mezi viděným, slyšeným a pravdou. Oni se po více než dvaceti projekcích proměnili z komplikovaně napínavého thrilleru ve výtečnou komedii. A to jen na základě drobných detailů, které v průběhu let pozvolna vyplouvají na povrch. Stojí za to se s tímto snímkem pomazlit, občas si ho promítnout před očima a nechat ho, ať si se mnou hraje.(25.7.2011)

• - Spoiler: Ve filmu je Keyser Soze často nazýván "ďábel", "démon", "satan" apod. Ve filmu Konec světa (1999) hrál satana. (AntiasKing)

• - Obvyklí podezřelí je druhý film, ve kterém Peter Greene označuje někoho jiného jako "The Gimp". Poprvé tak učinil v Pulp Fiction. (Kulmon)

• - Policistu, který mluvil k podezřelým během předváděčky, hrál scenárista filmu Christopher McQuarrie. Jeho pobídka k postavě Benicia Del Tora, aby text přečetl anglicky, nebyla ve scénáři, reakce Del Tora tak byla skutečná. (casyy)