Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

[imdb: 8.7/10] | me: Scenár ako sa patrí, zamotaný ale logický dej a s ním aj napätie z očakávania. Jedná sa o výborný film, ktorý sa skrúca v potenciálnych možnostiach rôznych spôsobov záveru a teda hlavnej pointy. Herecky to je dokonalo zvládnuté dielo a celkovo je iba veľmi málo vecí, ktoré je možné vytknúť. Mňa tento film síce nestrhol až tak, aby som ho ovenčil piatimi hviezdičkami, ale určite to je výborný film plný neočakávaných prekvapení a správnej dávky napätia. Maďari majú iste radosť :)(18.3.2010)

Spoilery. Mistrovská ukázka sousloví "vylhat se z něčeho". Při druhém a každém dalším zhlédnutí vás Obvyklí podezřelí staví před základní naratologické otázky - kdo vypráví komu co a za jakým účelem. Dynamika mezi tím, kdo vyprávění předkládá a kdo jej přijímá je určující, protože si alespoň podvědomě nepřejeme, aby byl protagonista (který ze sebe ovšem dělá vedlejší postavu) odhalen a jeho vyprávění skončilo. Příběh přitom není dopředu dán, ale vzniká za pochodu s tím, jak je Kint nucen reagovat na informace zjištěné detektivy díky paralelně běžícímu vyšetřování. Film nám luštění záhady neusnadňuje konfrontací různých verzí téhož příběhu a zpětnou korekcí toho, co bylo zatajeno nebo řečeno nepravdivě. Musíme se spoléhat pouze na jednoho, značně nespolehlivého vypravěče, který ovšem příběh nejen vypráví, ale zároveň vytváří a hravě přitom směšuje fakta s fikcí, referenční narativ s nereferenčním. Co se tedy skutečně stalo a co je pouze vymyšlené alibi pro nás zůstává záhadou až konce. Samozřejmě je to celé za pomocí mnoha bezchybně načasovaných náhod (finále) vypočítané na efekt, ale právě filmu, který tematizuje moc vypravěčství nemám problém odpustit, že je vyprávěn bez ohledu na pravděpodobnost tak, aby nás přechcal. 85% Zajímavé komentáře: POMO, tron, StarsFan, Aristes, Richie666, silent cut, herrbierer, d.f.h(27.4.2005)

Trochu netradiční akční kriminálka s opravdu překvapivým vyústěním, skoro až Shyamalanovskou pointou. To vše skýtá inteligentní scénář. Jen velká škoda, že je tak prosťoučký a jednoduchý. Čěhož si byl vědom i Singer, a proto to má pouhých 106 neboli tak krátká historka se na víc minut roztáhnout nedá. Příběh je vskutku jednoduše imbecilní, plyne příliš chladně, klidně a bez pořádné atmosféry. Singer ve mě nedokázal vyvolat ten onen pocit, že ti titulní hrdinové jsou vážně v průseru. Toto je snímek, o kterém by se nemělo vědět nic dopředu (nebo ještě lépe neposlouchat uživatele Mr. Loba, který pointu vypráví na potkání :)). Už jenom ten pocit, že na konci čeká nějaké překvapení ubere na 50% zážitku z celého filmu.(23.8.2006)

Azda až príliš pokojne plynúca a na prvý pohľad ničím výnimočná kriminálka založená viacmenej na záverečnej pointe. Tá prevráti doterajšie dianie naruby a až vtedy divák pochopí, ako o ako pekne premyslené dielo v podstate šlo. Bohužiaľ pre mňa, náhodou som ju odhalil som ju príliš skoro (a to ma napadla tá najabsurdnejšia vec, ktorá mi postupom času dávala čoraz väčší zmysel) a film ma už nemal čím prekvapiť. Možno aj preto som pri záverečných titulkoch cítil trocha oklamaný. Herecké výkony niektorých zúčastnených sú pritom skvelé, záver v podstate výborný ale i tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že ide ďalší z množstva mierne nadhodnocovaných snímkov.(20.9.2007)

Ve filmovém průmyslu se bohužel moc často nesetkávám s případy filmů, které by mě svou zápletkou a konečným rozuzlením donutily zírat na obrazovku s pusou dokořán. Většinou jsem spíše v podobných případech svědkem trapných polopatických vysvětlování pointy (např. 23), kde režisér těchto počinů nejpíše žije s tím, že diváci jsou tlupa neandrtálců neschopných vlastního uvažování. O to více překvapil konec Obvyklých podezřelých, z něhož mě ještě teď mrazí po zádech. Bryan Singer byl machr již v prvopočátcích své slibně rozjeté kariéry, a já jsem za to jedině rád. Tohle je vzácný příklad zábavného filmu, který nemůže zklamat. P.S. Jedna z nejlepších rolí Kevina Spaceyho hned po Americké kráse(30.6.2009)

• - Role Verbala Kinta byla od počátku zamýšlena pouze pro Kevina Spaceyho. (Kulmon)

• - Ve scéně ze závěru filmu, kdy policista upustí hrnek kafe, je možné si všimnout, že nejdříve zůstane po rozbití ucho šálku spojeno se dnem, v dalším záběru se ucho odtrhne, avšak poté je opět se dnem hrnku spojeno. (tomslavik)

• - Christopher McQuarrie napsal během pěti měsíců devět různých podob scénáře. (Dr Lizal)