Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Toužím po prequelu Keyser Begins! Atmosférická pecka, kde Singer s Ottmanem vytáčí napětí na maximum, je pro mě zhmotněním filmové dokonalosti a na šokující pointě rozhodně nestojí. Věřte mi, já to viděl nejmíň 15x, což mě staví, co se týká znalosti aktivit Keysera S., minimálně na úroveň výrobce porcelánu pana Kobayashiho.. „Jak chcete střelit ďábla do zad, agente Kujane, co kdybych minul..?"(29.8.2008)

Bryan Singer předvedl nečekaně vyzrálou režii (teprve 30 let + druhý film) a vytvořil geniální, detailně propracovanou kriminálku s dokonalým scénářem a extrémně přesvědčivým Kevinem Spaceym. Ačkoliv dechberoucí závěrečná pointa je vskutku nevídaná a je asi to hlavní, co Usual Suspects proslavilo, film zdaleka nestojí pouze na ni, divák si ho může bez problémů užít i po opakovaném zhlédnutí... "The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he didn't exist" 9/10(8.6.2008)

V přístavu ještě doutná loď, na palubě i ve vodě leží hromady neživých osob, jediný přeživší člen posádky se zoufale pokouší prchnout z nemocnice na uškvařených nohách a agent Kujan má dvě hodiny na to, aby zjistil od kulhavého podvodníčka Verbala Kinta důvod, proč muselo, na první pohled bezdůvodně, zemřít tolik lidí. Kujan je zkušeným agentem, který ví, kdy má vyhrožovat, kdy má slibovat, ale hlavně už nyní ví, že Verbal se svou výpovědí snaží udělat si jméno na úkor svých kolegů, kteří ve své živé podobě zaujímali na zločineckém žebříčku daleko vyšší postavení. Na to mu Kujan neskočí, ale pravděpodobně by už měl přestat onanovat nad svou inteligencí, začít si číst nástěnky a věnovat větší pozornost japonským výrobcům porcelánu, protože jinak by mu mohlo něco podstatného uniknout. Mozaika příběhu se začíná skládat, mrzák se vykrucuje stále nevěrohodněji a vše spěje k pointě, které byla v době vzniku filmu bezkonkurenčně geniální. S přibývajícím věkem filmu se objevuje stále více uživatelů, kteří vše vytuší, či odhalí již v polovině snímku, aniž si uvědomí, že zásadní části včetně koncovky viděli zparodované ve Scary Movie nebo jiných vykrádačkách. To však není chyba tohoto snímku, který je při druhé projekci ještě mnohem napínavější než poprvé a každým dalším reprízováním roste jeho zábavnost.(22.8.2009)

Tohle má být 48. nejlepší film tady na čsfd?! (29.10.2008) Tak předně, vyjma Spaceyho (který předvedl výborný herecký výkon) byli všichni herci absolutně nevýrazní (jenom drsný kecy z někoho herce nedělají). Dále je film místy nudný (hlavně začátek se nesnesitelně táhne) a pořádnou atmosféru jsem pocítil až k závěru (a právě na té u thrillerů obrovsky záleží). A závěrečná pointa/rozuzlení? Neříkám, že by byla špatná, ale pozornější divák ji může odhadnout skoro už v polovině. Řeči o genialitě snímku a tvrzení, že je tohle prej lepší jak Sedm, opravdu nechápu. Průměrný thriller; jsem docela rád, že mi někdo neprozradil pointu ještě před díváním, pak bych se na to koukal snad už jenom kvůli Spaceymu.(29.10.2008)

Azda až príliš pokojne plynúca a na prvý pohľad ničím výnimočná kriminálka založená viacmenej na záverečnej pointe. Tá prevráti doterajšie dianie naruby a až vtedy divák pochopí, ako o ako pekne premyslené dielo v podstate šlo. Bohužiaľ pre mňa, náhodou som ju odhalil som ju príliš skoro (a to ma napadla tá najabsurdnejšia vec, ktorá mi postupom času dávala čoraz väčší zmysel) a film ma už nemal čím prekvapiť. Možno aj preto som pri záverečných titulkoch cítil trocha oklamaný. Herecké výkony niektorých zúčastnených sú pritom skvelé, záver v podstate výborný ale i tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že ide ďalší z množstva mierne nadhodnocovaných snímkov.(20.9.2007)

• - V jedné ze scén přistává čtyřmotorový Boeing 747, avšak v dalším střihu přistává jiné, již dvoumotorové letadlo. (PATTXA)

• - Keyser Soze se měl původně jmenovat Keyser Sume. (Kulmon)

• - Spoiler: Fenster (Benicio Del Toro) používá ve filmu zvláštní, špatně srozumitelný přízvuk. Del Toro prozradil, že když se dozvěděl, že jeho postava zemře ve filmu jako první, rozhodl se, po konzultování s Bryanem Singerem, že nezáleží na tom co říká, protože to stejně neovlivní děj. (valsidal234)