Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Stephen Baldwin - (Michael McManus) +++ Gabriel Byrne - (Dean Keaton) +++ Benicio Del Toro - (Fred Fenster) +++ Kevin Spacey - (Roger ´Verbal´ Kint) +++ Kevin Pollak - (Todd Hockney) +++ Chazz Palminteri - (Dave Kujan) +++ Pete Postlethwaite - (Kobayashi) +++ Giancarlo Esposito - (Jack Baer z FBI) +++ Dan Hedaya - (seržant Jeffrey ´Jeff´ Rabin) +++ Hudba: John Ottman +++ Produkcia: Bryan Singer +++(19.7.2007)

Trochu netradiční akční kriminálka s opravdu překvapivým vyústěním, skoro až Shyamalanovskou pointou. To vše skýtá inteligentní scénář. Jen velká škoda, že je tak prosťoučký a jednoduchý. Čěhož si byl vědom i Singer, a proto to má pouhých 106 neboli tak krátká historka se na víc minut roztáhnout nedá. Příběh je vskutku jednoduše imbecilní, plyne příliš chladně, klidně a bez pořádné atmosféry. Singer ve mě nedokázal vyvolat ten onen pocit, že ti titulní hrdinové jsou vážně v průseru. Toto je snímek, o kterém by se nemělo vědět nic dopředu (nebo ještě lépe neposlouchat uživatele Mr. Loba, který pointu vypráví na potkání :)). Už jenom ten pocit, že na konci čeká nějaké překvapení ubere na 50% zážitku z celého filmu.(23.8.2006)

Parádny herecký výkon Kevina Spaceyho, úžasný scenár Christophera McQuarrieho, dokonalá réžia Bryana Singera a krásny soundtrack Johna Ottmana....................... Soundtrack John Ottman: 1. Main theme ,2. Getting on board ,3. The story begins ,4. Payback time ,5. Farewell Fenster ,6. "He's here" ,7. The garage ,8. Verbal Kint ,9. Keyser appears ,10. "It was beautiful" ,11. The arrests ,12. Redfoot ,13. New York's finest ,14. Kobayashi's domain ,15. The killing of a rat ,16. "I work for Keyser Söze" ,17. The faces of his family ,18. The plan begins ,19. Back to the pier ,20. Casing the boat ,21. A gift ,22. The greatest trick ,23. The water ,24. Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir,(18.6.2011)

Bryan Singer si z divákov urobil maximálny posmech, a keď sme sa my, ,,obyčajní pozemšťania", márne snažili dopátrať pravdy o tom, kto je to ten nebezpečný, zlovestný a strašidelný Keyser Soze, v rukách držal popcorn, upriamene sledoval náš tupý výraz a takmer sa zadusil smiechom. Ak si myslíte, že pochopíte scenár 5 minút pred koncom filmu, tak sa, bohužiaľ, mýlite. Parádna zápletka stvorená v mysli génia, herci predvádzajú bezchybné výkony a nápadité sekvencie posúvajú konečný dojem zo snímky o úroveň vyššie. Bola som šokovaná a tie posledné konečné minúty, kedy si po namáhavom obsahovom maratóne chceme dopriať oddych, nás zovrie bizarné, najmenej očakávané rozuzlenie scenáristického chaosu.(17.7.2010)

Když se sejde zručný režisér s takovou sestavou výborných herců a mají po ruce dobrý scénář, vzejde z toho strhující film. A to se zde také stalo. Celý film udržuje diváka v napětí a neustále ho baví, překvapuje, rozesmívá, hladí, děsí a fascinuje. Bryan Singer se ukázal jako prvoligový hollywoodský režisér a jeho hvězdní podezřelí, v čele s neohrabaným zlodějíčkem jménem Kevin Spacey, si museli natáčení doslova užívat, protože ve filmu zahráli na jedničku. Děj je opravdu poutavý a závěr filmu, to je jedna veliká třešeň na dortu. Když už si konečně začnete myslet, že přicházíte věcem na kloub a začíná vám svítat, tak vás snímek dokonale uzemní a rázně odpoví. Fakt jsem to nečekal, nebudu říkat, že ano. Jeden z nejoriginálnějších filmů s geniálním závěrem. Film je prý ještě silnější na druhé zhlédnutí, protože si divák posbírá všechny ty střípky, které mu napoprvé utečou a dá si dohromady ten křišťálově čistý, nablýskaný briliant. No, tak to se mám skutečně na co těšit, protože už moje premiéra dopadla na výbornou a Obvyklí podezřelí mě skutečně odrovnali. P.S. Jeden z mála filmů, který jsem si pustil dva dny po sobě.(23.9.2010)

• - Prsty na levé ruce Kevina Spaceyho byly slepeny k sobě, aby jeho handicap působil co nejvíce realisticky. (Kulmon)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 1995 na Sundance FF (Salt Lake City). (Varan)

• - V rozhovoru jak Stephen Baldwin, tak Kevin Pollak přiznali, že jejich dlouholetý spor začal na scéně tohoto filmu. Ačkoli ani jeden z herců přímo neuvedl konkrétní důvod nepřátelství, Pollak zmínil, že Baldwin ve snaze zůstat věrný charakteru své postavy šikanoval ostatní herce i štáb. (Dr Lizal)