Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

RETRO Pět podezřelých, pět chlapů, kteří to nikdy nevzdávají, co se před nikým neohnou. Kdo je KAISER SOZE? Do prdele!!!…. Velmi ,,pohodový“ film, kriminálka, nebo mýtus, strašidelný příběh, který říkají zločinci dětem… Tehdy v roce 1995 ještě neměl každý druhý film překvapivý konec. A B.Singer si o X-menech mohl maximálně číst. Perfektní obsazení, režie, hudba a dokonalá závěrečná třetina! NEMŮŽETE ZRADIT ČLOVĚKA, KTERÉHO NEZNÁTE!(17.11.2008)

Azda až príliš pokojne plynúca a na prvý pohľad ničím výnimočná kriminálka založená viacmenej na záverečnej pointe. Tá prevráti doterajšie dianie naruby a až vtedy divák pochopí, ako o ako pekne premyslené dielo v podstate šlo. Bohužiaľ pre mňa, náhodou som ju odhalil som ju príliš skoro (a to ma napadla tá najabsurdnejšia vec, ktorá mi postupom času dávala čoraz väčší zmysel) a film ma už nemal čím prekvapiť. Možno aj preto som pri záverečných titulkoch cítil trocha oklamaný. Herecké výkony niektorých zúčastnených sú pritom skvelé, záver v podstate výborný ale i tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že ide ďalší z množstva mierne nadhodnocovaných snímkov.(20.9.2007)

Stephen Baldwin - (Michael McManus) +++ Gabriel Byrne - (Dean Keaton) +++ Benicio Del Toro - (Fred Fenster) +++ Kevin Spacey - (Roger ´Verbal´ Kint) +++ Kevin Pollak - (Todd Hockney) +++ Chazz Palminteri - (Dave Kujan) +++ Pete Postlethwaite - (Kobayashi) +++ Giancarlo Esposito - (Jack Baer z FBI) +++ Dan Hedaya - (seržant Jeffrey ´Jeff´ Rabin) +++ Hudba: John Ottman +++ Produkcia: Bryan Singer +++(19.7.2007)

Pokud jste toto dílo viděli a z nějakého důvodu ho přestali sledovat pár minut před koncem, protože jste si mysleli, že už je vám vše jasné, zaručuji vám, že jste viděli úplně jiný film. Zní to trochu divně? U tohoto filmu vůbec ne. Geniální závěr v posledních sekundách staví celý děj na hlavu. Mimochodem, první Oscar pro Kevina Spaceyho a Oscar za scenář.(13.4.2003)

• RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Je mi líto, ale kousal jsem se nudou, zíval a nakonec jsem usnul. Snad příště. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8411-obvykli-podezreli/videa/(20.9.2009)

• - Robert "Verbal" Kint (Kevin Spacey) byl Americkým filmovým institutem AFI zařazen v žebříčku nejzápornějších postav v dějinách amerického filmu na 48. příčku. (TheDude)

• - První volbou režiséra Bryana Singera pro roli agenta Kujana byl Al Pacino. Ten však měl tou dobou jiné závazky a nabídku nemohl přijmout. Pacino později přiznal, že žádné odmínuté role nelitoval tolik jako této. (casyy)

• - Inspirací pro spisovatele Christophera McQuarrieho pro postavu Keysera Sozeyho byl skutečný vrah John List, který vyvraždil svou rodinu a poté na 17 let zmizel. (Kulmon)