Obvyklí podezřelí

Podozriví

Zvyčajní podozriví

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Musím sa priznať, pre kvalitné hodnotenie a okomentovanie som si film musel pozrieť dvakrát. Netušil som, že z jedného policajného výsluchu sa dá spraviť takýto trhák. Akosi mi uniká totálna genialita snímku, no aj tak to bol hlavne skvelý herecký trhák, ktorý stavia na úplných zvratoch v deji. Del Toro nedostal veľa priestoru, no bol báječný. Mysterióznosť bola vkusne umiestnená na správnych miestach. 85%.(2.10.2006)

Nadprůměrná detektivka, kterou pointa povyšuje ještě o stupeň víc. Podle některých narážek se ale dá vytušit, hlavně podle povah některých postav... Ocenil jsem, že vždycky, když byl někdo rozstřílen na hadry, kamera to snímala nejen pro první signální. Atmosférou film připomíná ony staré kriminálky.(26.5.2003)

Celou dobu jsem si říkal, jestli vůbec sleduji ty pravé "Obvyklé podezřelé". Podle zdejších komentářů jsem byl připraven na filmový orgasmus, který se však, bohužel, nedostavil. Dějová kostra coby policejní výslech prokládaný flashbacky není špatný nápad, ovšem na začátku jsem opravdu nevěděl která bije a nit jsem našel až zhruba po půlhodině. Děj filmu rozhodně není špatný (ne moc originální, ale to by vůbec nevadilo), ovšem obsahuje několik značných logických děr (to si o Verbalovi nemohli nic zjistit?, v případě Keisera Sozeho jim asi neříká nic slovo Interpol). Pointu jsem rovněž dokázal odhadnout přibližně v polovině (je to možná jejím častým napodobováním, ale podle určitých detailů se na ni přijít dá). Herecké obsazení je bezpochyby největším kladem snímku (především dobrácký polda Chazz Palminteri a arogantní slizoun Gabriel Byrne), avšak většina herců nemá co hrát (Stephen Baldwin, Benico Del Toro) a Kevin Spacey (ač hraje skvěle) působí jako pošuk od první scény. Celkově je to docela dobrý film, ale kdybych měl sestavovat žebříček IMHO nejlepších kriminálních filmů, nezařadil bych jej ani mezi první padesátku. 50%.(11.7.2011)

RETRO Pět podezřelých, pět chlapů, kteří to nikdy nevzdávají, co se před nikým neohnou. Kdo je KAISER SOZE? Do prdele!!!…. Velmi ,,pohodový“ film, kriminálka, nebo mýtus, strašidelný příběh, který říkají zločinci dětem… Tehdy v roce 1995 ještě neměl každý druhý film překvapivý konec. A B.Singer si o X-menech mohl maximálně číst. Perfektní obsazení, režie, hudba a dokonalá závěrečná třetina! NEMŮŽETE ZRADIT ČLOVĚKA, KTERÉHO NEZNÁTE!(17.11.2008)

Ve filmovém průmyslu se bohužel moc často nesetkávám s případy filmů, které by mě svou zápletkou a konečným rozuzlením donutily zírat na obrazovku s pusou dokořán. Většinou jsem spíše v podobných případech svědkem trapných polopatických vysvětlování pointy (např. 23), kde režisér těchto počinů nejpíše žije s tím, že diváci jsou tlupa neandrtálců neschopných vlastního uvažování. O to více překvapil konec Obvyklých podezřelých, z něhož mě ještě teď mrazí po zádech. Bryan Singer byl machr již v prvopočátcích své slibně rozjeté kariéry, a já jsem za to jedině rád. Tohle je vzácný příklad zábavného filmu, který nemůže zklamat. P.S. Jedna z nejlepších rolí Kevina Spaceyho hned po Americké kráse(30.6.2009)

• - Slovo "fuck" a jeho různé obměny se ve filmu objeví celkem 98krát. (Kulmon)

• - Všichni herci obdrželi na hollywoodské poměry podprůměrné mzdy. (Dr Lizal)

• - Replika Kevina Spaceyho "The greatest trick the Devil ever pulled was convincing man he didn't exist" pochází z díla francouzského básníka Charlese Baudelairea. Zazněla i ve filmu Konec světa (1999), kde hrají také "obvyklí podezřelí" Gabriel Byrne a Kevin Pollak. (casyy)