Holé lebky

Higher Learning

USA, 1995, 127 min

• KM Phoenix

Film který se pokouší o velké poselství. To je však naprosto ztraceno v nejhorších stereotypech a klišé nejhrubšího zrna (např. Adam Goldberg už snad ani nic jiného než stereotypní židovské typy ani hrát nemůže). A celé to doslova sestřeluje šíleně vykroucené finále. A pro českého diváka to naprosto dodělal lokální název filmu "Holé lebky", což je extrémně zavádějící, jelikož žádná "holá lebka" se tam neobjeví až po půlce filmu a pro celkový děj mají funkci pouze gradace finále. Všechny postavy jsou až tak stereotypní, že to místy působí jako karikatura, např. afrocentrista Fudge, lesbická aktivistka Taryn, skupina neonacistů, černošský profesor nebo univerzitní ochranka. Jeden z těch horších filmů, které se zabývají společenskými, rasovými a genderovými rozdíly.(26.12.2014)

Miestami zaujímavá, miestami naopak dosť nudná dráma, snažiaca sa vykresliť problémy americkej vysokoškolskej mládeže, ktorá si často počína povýšenecky, takže študenti, ktorí z nejakých sociálnych, kultúrnych či rasových dôvodov nespĺňajú elitárske kritériá sú separovaní mimo spoločenského diania. Vidieckeho outsidera Remyho spolužiaci považujú za podivína a dištancujú sa od neho, takže nakoniec zakotví v partii náckov, ktorí ho ochotne prijmú medzi seba, atlét Malik zasa trpí komplexom menejcennosti z toho, že je černoch, zo svojich osobných neúspechov v duchu viní belochov a pochopenie nachádza u radikálne zmýšľajúcich čiernych bratov. Niekedy sa tu príliš filozofuje, dej je zbytočne rozťahaný do vyše dvojhodinovej stopáže a akčná choreografia pouličných bitiek je na amatérskej úrovni, no keď už nič iné, tak za videnie stojí aspoň to, ako takmer dvojmetrový a 120-kilogramový bodybuilder Andrew Bryniarski ľahne po rane od pekne vypapaného cvalíka...(1.9.2011)

Neznámý a poměrně nezáživný film o rasových problémech na význačné střední škole kde jinde než v USA. Výkony herců nejsou zlé (Epps, Cube), nicméně děj je leckdy dost nezáživný a táhne se jako smrad z kravína. Závěr má grády, avšak o nějaké významné promlouvání do duše, či kritiku společnosti se nejedná. Film osciluje mezi klasickým teen story a rasovou selekcí. Od každého něco, anebo průměrný mišmaš.(3.6.2008)

No vahal jsem mezi tremi a ctyrmi hvezdami, ale je nadmiru jasne, co chtel autor divakovi v tomto filmu sdelit. A mne se to docela zamlouva. Nejprve si clovek rika, ze se v tom filmu nic moc nedeje a nutno rici, ze tomu tak skutecne je, ale ten zaver je "zajimavy" a jakoby cloveka napadlo, jestli to neni nahodou podle skutecne udalosti. Protoze takoveto zverstva se bohuzel obcas deji. Mozna tomu chybi zaverecny moral, ale kazdy si to asi preberte po svem, ne ?(16.7.2009)

Protirasistický film, kde jsou postavy namíchány tak, aby se nestranilo žádnému etniku. Stejně je na tom ale hrozně vidět, že to točil černoch. Navíc všechny ty poselství působí, tak nějak jednoduše a hloupě. Patosem se také nešetří. Na to jak je to zapadlej film tam, ale hraje spousta známých tváří z nichž nejvíc kraluje Laurence Fishburne, jako profesor politologie, který má hodně divný přízvuk a moudrost mistra Yody. A řvoucí Tyra Banks vypadá jak ufon.(17.4.2013)

• - Laurence Fishburne získal za svou roli cenu Image v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v losangeleské University of California. Interiéry pak byly nafilmovány ve studiích Sony Pictures. (Terva)

• - Iróniou je, že väčšinu neonacistických skinheadov si zahrali židovskí herci. (beso74)