poster

Holé lebky

 • USA

  Higher Learning

Drama / Krimi

USA, 1995, 127 min

 • Sociopath
  **

  Snáď zlý vtip, nie? Celá univerzita je prešpikovaná angažovanými ľuďmi, nechýbajú feministky (ehm, lesbičky), bieli aj čierni rasisti, náckovia... Názov stojí za hovno, boneheadi sa tam len mihnú a ušatý Rapaport si zaslúži Zlatú malinu, čokel pod oko a kopanec do riti. Paradoxne najsympatickejšie pôsobí Cube s hustým afrom a filozofickými myšlienkami, ktoré sú zrejme následkom dlhodobejšej nadkonzumácie mariše. Film, ktorý sa hrá na niečo a pritom nestojí za nič. Whigga ("biely černoch / čierny beloch") Fishburne s hotentotským prízvukom to všetko ešte klincuje. Ach jo, ďalší pseudointelektuálsky počin utláčaného debila á la Spike Lee...(26.11.2013)

 • Karamanlis
  ***

  Miestami zaujímavá, miestami naopak dosť nudná dráma, snažiaca sa vykresliť problémy americkej vysokoškolskej mládeže, ktorá si často počína povýšenecky, takže študenti, ktorí z nejakých sociálnych, kultúrnych či rasových dôvodov nespĺňajú elitárske kritériá sú separovaní mimo spoločenského diania. Vidieckeho outsidera Remyho spolužiaci považujú za podivína a dištancujú sa od neho, takže nakoniec zakotví v partii náckov, ktorí ho ochotne prijmú medzi seba, atlét Malik zasa trpí komplexom menejcennosti z toho, že je černoch, zo svojich osobných neúspechov v duchu viní belochov a pochopenie nachádza u radikálne zmýšľajúcich čiernych bratov. Niekedy sa tu príliš filozofuje, dej je zbytočne rozťahaný do vyše dvojhodinovej stopáže a akčná choreografia pouličných bitiek je na amatérskej úrovni, no keď už nič iné, tak za videnie stojí aspoň to, ako takmer dvojmetrový a 120-kilogramový bodybuilder Andrew Bryniarski ľahne po rane od pekne vypapaného cvalíka...(1.9.2011)

 • KM Phoenix
  **

  Film který se pokouší o velké poselství. To je však naprosto ztraceno v nejhorších stereotypech a klišé nejhrubšího zrna (např. Adam Goldberg už snad ani nic jiného než stereotypní židovské typy ani hrát nemůže). A celé to doslova sestřeluje šíleně vykroucené finále. A pro českého diváka to naprosto dodělal lokální název filmu "Holé lebky", což je extrémně zavádějící, jelikož žádná "holá lebka" se tam neobjeví až po půlce filmu a pro celkový děj mají funkci pouze gradace finále. Všechny postavy jsou až tak stereotypní, že to místy působí jako karikatura, např. afrocentrista Fudge, lesbická aktivistka Taryn, skupina neonacistů, černošský profesor nebo univerzitní ochranka. Jeden z těch horších filmů, které se zabývají společenskými, rasovými a genderovými rozdíly.(26.12.2014)

 • Kaka
  ***

  Neznámý a poměrně nezáživný film o rasových problémech na význačné střední škole kde jinde než v USA. Výkony herců nejsou zlé (Epps, Cube), nicméně děj je leckdy dost nezáživný a táhne se jako smrad z kravína. Závěr má grády, avšak o nějaké významné promlouvání do duše, či kritiku společnosti se nejedná. Film osciluje mezi klasickým teen story a rasovou selekcí. Od každého něco, anebo průměrný mišmaš.(3.6.2008)

 • numi
  ****

  Docela překvapivě střízlivý snímek, který stojí nohama pevně na zemi a nesnaží se divákovi za každou cenu vlézt do přízně. Problematika rasismu je tentokrát zasazena do univerzitního prostředí a vůbec nevypadá uměle. Naopak, více než kde jinde jsou zde patrné morální, fyzické i majetkové rozdíly, které jsou hlavním důvodem, proč je tento problém neřešitelný. Teď k hercům. Tleskám. Jennifer Connelly, která je uváděna v titulcích jako první, se ve filmu jen sem tam mihne, takže hlavní pozornost na sebe strhává Omar Epps, Kirsty Swanson a Michael Rapaport. A všichni jsou bezchybní. Hlavně Rapaport svou proměnu dokázal prožít. Film nakonec dospěje do předpokládatelného vyústěnění a následuje moralitka na závěr, ve které si režisér neodpustí "maminkovské" polepšete se, ale on sám přitom nenabízí žádné myšenky a ani žádná řešení, jak s tímto problémem skoncovat. Což je docela škoda, protože tak zůstává jen kritikem bez názoru. A to je možná úplně nejhorší, protože potom vám někdo může ten svůj názor snadno vnutit. Ale to už pak jsme tam, kde tenhle film vlastně celý začíná. [duben 2006](6.4.2006)

 • - Natáčení probíhalo v losangeleské University of California. Interiéry pak byly nafilmovány ve studiích Sony Pictures. (Terva)

 • - Rolu Malika mal hrať Tupac Shakur. (ChArLeNe)

 • - Scéna s ostreľovačom bola inšpirovaná príbehom Charlesa Whitmana, ktorý sa odohral v roku 1966 na Texaskej univerzite. (beso74)