poster

Vítejte v Rosewood

 • Česko

  Rosewood

 • USA

  Rosewood

 • Slovensko

  Rosewood

Akční / Drama / Historický

USA, 1997, 140 min

 • xxlch
  ***

  Nedávno jsem četla jakýsi článek o tom,že nám amerikáni vytýkají rasistické chování vůči našim tmavým spoluobčanům.Po shlédnutí tohoto filmíku mám chuť se útrpně usmát.Chtěla bych vědět,kolik z našich tmavších spoluobčanů zažilo problém se segregačním apartheidem a lynčováním.Téma filmíku je ale aktuální pro každou dobu a každý národ. Velmi realisticky ukazuje co dokáže frustrace,závist a davová hysterie a každý koukatel má celou dobu vztek na ty bílé a určitě stojí za skouknutí.(11.4.2011)

 • choze
  ****

  Slogan TA HRůZA SE SKUTEČNĚ STALA! a nasraný Ving Rhames s brokovnicí na obalu VHS evokují dojem, že půjde o ultimátní brakovou blaxploatační řežbu, ale to by se nesměla psát 90. léta a nesměl by režírovat Singleton. ROSEWOOD je vážné blaxploatační drama podle skutečné události, které sice není odvyprávěné nejlépe a tu trochu dolů srazí dobrý dojem příliš cool Rhames střílející obouruč, který jako by vypadl z jiného filmu nebo křečovitá scénka v závěru, kdy syn opouští svého otce, protože si uvědomí, že je to hnusný rasistický vrah, ale i přes nezanedbatelnou délku rozhodně stojí za zhlédnutí. Při honu na čarodějnice vám spolehlivě vzkypí krev spravedlivým hněvem a hrůzou ze zvěrstev lynčujícího davu, je to solidně napínavé, dobře obsazené a herci jsou výborní.(10.4.2007)

 • darwin
  ****

  Hodně černobílá záležitost, a to doslova. Singleton celou dobu osciluje mezi filmovou rekonstrukcí událostí z roku 1923 a akční naháněčkou. V čem má však jasno, jsou postavy. Bílí občané jsou vyobrazeni jako banda imbecilních pitomců, kteří nemají nic jiného na práci kromě lovení "negrů", a tím si vlastně léčí své osobní frustrace, protože černoši z Rosewoodu jsou na tom finančně lépe. Na druhou stranu zde máme idylickou černou komunitu Rosewood, která vypadá jak nigger heaven, když použiji název slavného románu Carla Van Vechtena. Kontrast mezi nenávistnou bílou komunitou a mírumilovnou černou tedy ani nemůže být větší. Výběr herců byl výborný, to platí však zejména u lynčujícího bílého davu. Zvláště šerif Michael Rooker a Bruce McGill hrají výborně. Ving Rhames je sice moc cool, ale skutečně vypadá, jako by vypadl z úplně jiného filmu. Jon Voight zas naprosto nepasuje do role empatického bělocha, zvláště když si zahrál už pár rasistických rolí. Vyobrazení lynčujícího davu je tak věrné, že se divím, že herci nezlynčovali režiséra, nicméně je vidět, že si ty role vychutnali. Kdy jindy měli možnost beztrestně jako-zlynčovat pár černochů a plivnout VIngu Rhamesovi do tváře? Předlouhá stopáž mi vůbec nevadila a vysoké hodnocení zakládám mimo jiné na tom, že Singleton neklesl tak nízko, aby zcela přepisoval historii. Čekal jsem totiž, že Ving všechny postřílí a zachrání tak celou komunitu. To se nestane, ale uvidíme ho střílet obouruč a pláchnout ze zavěšené oprátky. Těžko říct kolik lidí tehdy v roce 1923 skutečně zemřelo. Oficiální verze dva bílí - šest černých je nevěrohodná, to lze však také říci o černošské verzi 40-150 mrtvých. Tento šílený počet by udělal z Rosewoodu naprosto bezprecedentní rasový masakr v amerických dějinách, také z tohoto důvodu je tak nevěrohodný.(20.3.2008)

 • T2
  ****

  Rozpočet $31miliónovTržby USA $13,130,349Tržby Celosvetovo $-║ Ďalšia smutná rasová etapa ľudstva v novodobej histórii, John Singleton si poradil s ťažkou témou zručne a príbeh má čo ponúknuť a čím šokovať, taktiež dobré obsadenie pomohlo filmu. /70%/(18.2.2010)

 • Chrustyn
  ***

  Akčnější pohled do historie podle Johna Singletona, do doby těžce rasistické Ameriky, kde stačilo málo k tomu, aby propukla jatka. Singleton to pojal po svém a se skutečnými událostmi toho nebude mít mnoho společného, ale postavy jsou zajímavé a film dokáže zaujmout. Jen délka je v tomto případě zbytečná a prostříhat tak o 30 minut by ničemu neuškodilo.(21.10.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace