nemôžem si pomôcť, ale tento film ma chytil, pritom si uvedomujem všetky neprehliadnuteľné diery v scenári, tie sú však nepochopiteľne vyvážené prekvapivo silnými ba až originálnymi momentami, klasický drsňák Samuel L. a jeho pomocník Busta a skrátka to všetko . . . jedno z najlepších akčných béčiek posledných rokov aké som doposiaľ videl . . .škoda, že to asi nemalo dosť veľký komerčný úspech na natočenie pokračovania, lebo ten záver bol urobený jednoznačne ako prírpava na druhý diel . . . možno raz . . . > oprava po ďalšom zhliadnutí (2011): scenáristické diery v predošlom komentári boli len neznalosť, "škoda, že to nemalo väčší úspech" tiež opravujem - druhé pokračovanie to vôbec netreba a dokonca neviem, či autori nad niečim takým uvažovali, také dobré béčko nemôže mať dvojku, SHAFT je len jeden!(2.5.2005)

Byly doby, kdy byl John Singleton naděje černého nezávislého filmu. No už není, teď se dal na remaky a podivné akční filmy. Shaft docela funguje jako one.man show Samuela L. Jacksona. Bad black motherfucker má na policistu nepochybně svérázné metody, ale je radost se na něj dívat. Ostatek je tak trochu do počtu, především v závěru poslouží většina jako terče neomylné Shaftovy střelby. Co není úplně příjemné je neustávající rozdvojení celého filmu. Tu je to snaha o realističnost, tam pocta blaxploitation, a támhle to snad je úplná parodie. Snad jediná větší vada celého filmu.(8.2.2012)

Herci a hudba pomohli priemernej kriminálke.A neodpustím si na tomto filme dokumentovať to, že Christian Bale je fakt dobrý.Po najkladnejšej postave kariéry /či je niekto väčší superman než Ježiš?/ predviedol tú najzápornejšiu. Bezchybne obe.Shaft ako film bezchybný nie je, správny koniec to však nahradí.(14.3.2009)

Kvalitní detektivka z devadesátek (tedy již z nového tisíciletí, ale ten nostalgický nádech nás zavání o dekádu zpět). Jackson v roli drsného detektiva, s kterým byste měli být zadobře a neudělat si z něj vašeho nepřítele, to by se mu nemuselo líbit a následné vyústění by se nemuselo zamlouvat zase vám. Jedny z nejlepších vedlejších rolí (perfektní Bale v roli slizouna, Wright v roli gangstera, Hedaya zase ztvárňující zkorumpovaného příslušníka policejních jednotek). Ten příběh zavání dost jednoduchostí, ale neuškodí, jednou za čas je nutné si pustit něco, u čeho vypnete všechny mozkové závity, prostě film, kde hned víte, kdo hraje hrdinu a kdo si na druhou stranu střihl hlavního antagonistu. Překvapila taktéž Colette v roli svědkyně vraždy. Ačkoliv film zavání vtipem a celkově odlehčeností, což považuji za správné řešení, tak se zde najdou chvíle, jež se moc zábavně nejeví (osud dvou zkorumpovaných detektivů). Akce zde moc nečekejte, ale když přijde, tak si zase přijdete na své. Závěr s překvapivým zvratem, jenž mě dost překvapil. Nic světoborného, ale i tak mě to vskutku chytlo. 68 %(9.7.2018)

Táto postava zkultovnila v 70. rokoch v sérii blaxploitation filmov, v ktorých boli všetci bieli zlí a černosi museli zachraňovať štvrť / mesto a niekedy aj celý svet. Išlo im to dobre od ruky, mali super afra, auta o šírke dedinského okresu a na sebe viac zlata ako vo Fort Knox. Túto zábavnú éru sa rozhodol remakom oživiť John Singleton a treba povedať, že to bola trefa do čierneho, pretože Singleton na shafte vyrastal a navyše si tyká s rýchlymi strihmi, gýčovitými obrázkami a Samuelom L. Jacksonom, ktorý sám o sebe urobil z tohoto filmu viac než remake zabudnutého žánru.(10.12.2012)