Kriminálky z prostředí gangů, kde každý výstřel znamená trefu do černého, mne obvykle moc nebaví. Ovšem nový Shaft mne bavil o hodně víc, než ten původní. Asi je to tím, že Shaftův humor vybledl do barev pochopitelných i bílému pacifistovi a určitě proto, že tentokrát neplatí obvyklé tvrzení blaxploitation filmů, že pouze černá barva značí skvělý charakter. Takže černá sem černá tam, já jsem viděl zábavný film, ve kterém by mne ten hláškující detektiv bavil, i kdyby žlutý, fialový s růžovými tečkami či zelený s anténkami.(28.5.2014)

Drsnej Shaft není z filmů, které diváka uvedou do vytržení, nepatří mezi ty skvosty filmové historie, jejichž jména si filmoví fandové omílají stále dokola i ze spaní, a ani neoplývá hvězdným hereckým obsazením. Ale je to poctivě odvedená práce, sice jen mírně nadprůměrná, ovšem stále dost dobrá, aby si na ni fanda kriminálního žánru vzpomněl i po několika letech a zatoužil ten film vidět znovu. Největší zásluhy na vybuzení této touhy má pochopitelně největší (a vlastně jediná) herecká hvězda filmu, jíž je S. L. Jackson. Ten se do role skutečně vložil naplno a divák si díky tomu vlastně ani neuvědomí, že John Shaft není skutečná postava, ale jen a pouze filmový hrdina. Pravdou ale je, že scénář jeho figuru nevykreslil dostatečně, abych tak řekl "plasticky". Jackson ovšem tento nedostatek dokázal takřka (to slovo je namístě) eliminovat a své herecké kolegy jednoznačně zastínil. Díky jemu sklidil film alespoň taková hodnocení, jaká jsou zobrazena výše.(9.3.2003)

Předmět A: pevné černošské chodidlo. Předmět B: povislá prdel ksindlu libovolné barvy pleti, ideálně však bílé, finančně zabezpečené a krajně amorální. Princip spočívá v tom, že předmět A nekompromisně kope do předmětu B, přičemž majitel předmětu A má na hlavě kluziště ala Kojak, sprostotou připomíná dlaždiče, co plní špatně zaplacenou zakázku na rekonstrukci Rudého náměstí a při jeho přestřelkách Bůh sestupuje z nebe, aby zastavil kulky. A předmět B? Ten pak pozná středověk.. Symbióza mezi krimi zápletkou, drsnou akcí a žertovnými výstupy příliš nefunguje a představitel Shaftova synovce pro mě není uctívaný lumen, co by vše utáhl jen na svých bedrech..(16.12.2013)

Yeah that shit, madafaka, yeah bro, what's up brother... To je asi tak polovina všech nejlepších dialogů :D Ale o tom to není, Shaft je prostě odreagovačka s vynikajícím Samuelem L. Jacksonem, která rozdává víc kulek než nádavek. Film je to srandovní, spousta střelby, honičky, všude samej namachrovanej černoch a Shaft, ze kterýho se každej posadí na prdel, což je ještě větší sranda, ale je to film tak proč to brát jako realitu., že? Slušná žánrovka co nijak neurazí.(20.1.2011)

• Styxos

Začátek byl velmi velmi slibný. Jenže čím víc se blížil konec tím to bylo horší a horší. A výsledek je fakt slabý čajíček. Každopádně už před 14 lety Samuel L. Jackson ukázal, že Fury prostě musí mít svůj vlastní film. Bale hraje dobrýho psychouše a Arnold skládá hold Dirty Harrymu Lalo Schifrina (nebo původní hudbě?)(5.9.2014)

• - Režisér John Singleton chcel do roly Shafta obsadiť Dona Cheadlea, ale producent Scott Rudin mal však iný názor. Istý čas však uvažovali aj na angažovaní Wesleyho Snipesa. (MikaelSVK)

• - Takmer celé filmovanie snímky prebiehalo v New Yorku, vrátane známych častí, akými sú Queens, Brooklyn či Harlem. (MikaelSVK)

• - Herec Richard Roundtree, ktorý si zahral strýčka Johna Shafta, hral originálneho Shafta v pôvodných filmoch. (MikaelSVK)