Epizody(6)

Kniha Nikdykde od Neila Gaimana vznikla současně s tímto seriálem a získala si mnoho fanoušků po celém světe, rovněž tak řadu ocenění. Seriál téměř do přesných detailů pojednává příběh knihy. Mladý Richard Mayhew žije v Londýně už tři roky. Má dobrou práci makléře, přítelkyni, byt a je se svým životem vcelku spokojen. Jednoho dne potká zraněnou dívku, která si říká Dvířka. Pomůže jí a tím se jeho život změní do nesmyslného a bizarního dobrodružství ve světě pod Londýnem... místa, kam normální lidé nevstoupí. Krysy zde mluví, žijí zde nájemní vrazi a podivíni včetně padlého anděla Islingtona samotného. Od prvního dílu je tento poetický příběh velice poutavý a všech šest dílů na sebe přímo navazuje. Seriál nebyl u nás vysílán... ale snad někdy bude. (Hanzman)

Gemini

Původní komentář z 10. 2. 2003: Hodnotit můžu jenom knížku, která byla dokonalá, ale nevěřím tomu, že by to někdo zbodal. Dotáhněte to někdo do televize, prosííííííííím !!!!!!!!! Aktuální z 30. 12. 2020: No luck there, nikdo moje adolescentně nadšené, bezobsažné tužby nevyslyšel. A řeknu Vám, je to zvláštní pocit, dohnat si rest po nějakých 17, 18 letech;) V mezidobí jsem si alespoň ujasnil časovou souslednost a reálie, takže mi došlo, že moje obavy o kvalitu seriálu byly celkem liché, protože ve skutečnosti Gaiman nejdříve dal dohromady seriál (jakože se krom scénáře skutečně dost podílel i na jeho výrobě), a až potom to zdrcnul do svého prvního sólového románu. Pro hodnocení si vypůjčím slova, která zazní v samotném seriálu: Docela dobré, za daných okolností. Je potřeba vzít do úvahy, že jde o televizní seriál z poloviny devadesátých let, čemuž odpovídá zejména technická stránka věci. Zejména zvuk a světla jsou takové "meh", jak se hezky česky říká. Ale na možnosti daného média (byť šlo o produkci pro BBC2) je to skutečně dost slušné, pokud jde o kostýmy, tajuplná zákoutí, podzemní chodby, scény se zvířaty atd. Ale samozřejmě se třeba Pohyblivý trh nemohl natáčet v Harrod's;) Příběh skvělý a skvěle ztvárněný, Richard i Dvířka jsou výborní (Laura Fraser je taková ta milá hezká Britka, které všichni milujeme, a kterých je tak málo:)), pan Vandemar vypadá jak brácha Vinnieho Jonese, a pokud jde o pana Croupa a de Carabase, mají zvláštně rozporuplné výkony - někdy jsou perfektní, jindy mi přišli jako castingový omyl roku, přehrávající a neladící s postavami, které mají představovat. Ale to může být problém mých představ, že ano. Nicméně už zmíněný Trh bych si představoval víc středověký a míň jako z Demilition Mana;) A je potřeba se ještě vrátit k tomu, že je to seriál z půlky devadesátek - tomu naprosto odpovídá titulková sekvence, Carabasovy vlasy, a taky značně experimentální hudba - ale když u ní vidíte jméno Brian Eno, nemělo by Vás to až tak udivit:) V titulcích nejde mluvit o hudbě, jsou to takové zvláštní zvuky z jiného světa (trochu mi to připomnělo první XCom z roku 1993), což svým způsobem dává smysl z hlediska atmosféry, ale ne přitažení diváka. Vzpomeňte si na o pár let mladší Buffy nebo na Charmed/Čarodějky. A taky se musí bonznout, že na úvod každé epizody mluví (obvykle Richard) nějaká postava před kamerou na pozadí vlnící se černo-jantarové mapy londýnského metra, obraz se občas zasekne a zvuk pokračuje, čili máte dojem, že sledujete něco fakt divného, co evokuje nějaké mysteriózní sci-fi ze sedmdesátých let:) Možná že to byl důvod, proč se skončilo na šesti dílech, i když jsou tu linky, které jasně naznačovaly pokračování. Anyway v některých konkrétních interiérech jsem měl zase pocit, že se někdo pokoušel v té předlouhé mezeře mezi roky 1989 a 2005 připomenout divákům Doctora Who - když si k tomu připomeneme pro změnu my z dnešní doby, že Islingtona hraje Peter Capaldi neboli Dvanáctý Doktor, tak je jasné, že se vesmír zacyklil anebo to celé je jeden z těch zednářských plánů na ovládnutí myslí lidí:D Každopádně je to věc, kterou jde doporučit všem fanouškům Gaimana, i když ti mladší budou asi u toho chudého zrnitého vizuálu trpět:) Navíc to dáte (když pominu shánění a přípravné práce s titulky, protože přízvuky i slovní zásoba jsou dost svébytné) za jeden večer sakumprásk celé... a pak Vám oči začnou švenkovat ke knihovně;) Závěr - osmdesátka je to taková velmi těsná. Do červené zóny ale Nikdykde určitě patří. A myslím, že když šli Američtí Bohové, že i tohle by se dalo citlivě provést se současnými možnostmi. Byl bych na výsledek velice zvědavý;) 70% () (méně) (více)

B!shop

No tak zaprve, serial nema 6x60, ale 6x30 minut. Jelikoz jsme necet knizku, moc sem nevedel, co od toho cekat, ale docela jsem se tesil. Prvni, co me flaklo do xichtu, je neskutecna lacinost, to i pohadky na CT maj vyssi rozpocet nez tohle. Jenze za chvily si na to clovek zvykne a ono to nakonec i pomaha atmosfere. A atmosfera je tady fakt kouzelna, mozna ne hned od prvniho, ale urcite uz od druhyho dilu vas totiz celej serial perfektne vtahne a je to cely desne zajimavy. Akorat je skoda, ze to je taky takovy desne jednoduchy, ve vetsine dilu jde o to nekam dojit a s nekym pokecat a obcas tu jsou naznaky, ze je celej Podlondyn hodne rozlehly misto s velkou historii a spoustou pribehu a postav, takze je skoda, ze o tech par postavach, co tu vystupuje, vime jen jmeno a jednoduchej popis ve stylu ta otvira dvere, ten je lovec a podobne. Nevim jesli predloha taky vsechno jen takhle nakousne, ale rozhodne by si to zaslouzilo zpracovat daleko komplexnejs. Jinak co se tyce hercu, ty jsou fajn, Bakewell ma naprosto ultimatni prizvuk, Vandemaar a Croup jsou skvely hlaskujici zaporaci a i ostatni hrajou solidne. Kdyz clovek prekousne tu neskutecnou lacinost, kdy to na prvni pohled vypada, jak kdyz se skupina bezdomovcu a posuku mota kanalama, tak si serial skvele uzije, jako ja, chtel jsem si pustit jen jeden, dva dily a nakonec sem to musel dokoukat do konce. ()

Jossie

Tak tohle bylo na můj vkus trochu moc televizní a to, že to přesto nebylo vyloženě špatné, je především zásluha skvělé předlohy, které bych ovšem přála jiného režiséra a jinou výpravu. Dvířka je fajn, markýz de Carabas a Hunter jsou výborní, na Richarda jsem si dlouho zvykala, ale přežít se dá, ovšem kdo mi vyloženě nesedl byli Croup s Vandemaarem, kteří sice hráli golf s žábami a ukusovali holubům hlavičky, ale strach z nich nešel ani trochu. Jediný jejich klad vidím v tom, že měli pár opravdu humorných scének. ()

Hellboy

Knížku četl, komiks četl, seriál viděl. Neil Gaiman to vymyslel dobře, ale televizní zpracování je fakt prasácký, jako bych to natočil já (kdyby mi na to někdo dal peníze) :D Režie je neskutečně mizerná, Dewi Humphreys si s tím absolutně nevěděl rady. Také mě dost vadilo nasvícení scén. ()

Paldini

Četl jsem knihu. Ta mě dostala. Od této televizní série, která se stala námětem knihy, jsem čekal naprostý vizuální orgasmus. A pak přijde první díl a vidím něco tak vizuálně na úrovni českých inscenací z roku jedna dvě. Jenže tato série má dílu šest. A tak jsem si řekl, kouknu na díl druhý, a co to, poetika tohoto seriálu mě čím dál tím více začala dostávat. Door je stejně krásná, jak jsem si ji představoval, markýz de Carabas je tvrďák až ´za hrob´, s pány Croupem a Vandemarem (mimochodem pan Vandemar hraje parádně golf) bych se potkat nechtěl, Richard je antihrdina všech antihrdinů a anděl Islington je charismatický démon, který si myslí, že Lucifer je čučkař. Jeden z nejlepších studiových sérií všech dob. A kdo za to může? Geniální Neil Gaiman. Já toho chlapa fakt žeru! ()

666teen

Úžasná předloha se dočkala výborného televizního zpracování. A právě ta "televiznost" je v tomhle případě spíš výhoda než zápor. Parádní, uvěřitelná městská fantasy bez opuletních trikových orgií. Bravo. ()

Mi Nü-Chai

Seriálové Nikdykde mne nadchlo o něco méně, než Nikdykde knižní, byť seriál, respektive scénář, tu byl poněkud dřív. Těžko mu tedy vyčítat, že jsou to de facto pouze jakési ilustrace, jen by jaksi mohly být lepší. Zejména pánové Croup a Vandemar, kteří mi již při čtení přišli na jejich pověst dosti málo hroziví, tu vypadají vyloženě jako karikatury a to i přesto, že se s ničím (nikým) příliš neserou a mazácky hrají golf. Jen postrádají jakýsi Mamoulianovský rozměr. Dvířka vyloženě zklamala, Richard je příšerný, jediní použitelní jsou markýz a Islington. A po posledním díle ubírám ještě hvězdu, tohle není Neverwhere, to je Nimmermehr. Jediné, co tu opravdu stálo za řeč, byla nakonec hudba. ()

HoneyBunny

Kniha je místy až geniální, seriál je hodně... televizní. S tímhle dílkem měli počkat, až budou počítačové efekty takřka za hubičku, protože Neverwhere vypadá opravdu chudičce. Postavy se v podstatě celou dobu motají v kanálech. Navíc režie je dost neoriginální a málo velkolepá. Gaiman dovedl i z "mluvicí" krysy udělat skvělou epizodku, v seriálu si jí skoro nevšimnete. Škoooda. Gary Bakewell a jeho stupidní přízvuk jsou ale velice příjemní na pohled i poslech. Skoro to vypadalo, že Gaimanovy knihy jsou pro filmaře zakleté. A pak přišel Hvězdný prach... Vidět na velkém plátně ještě Nikdykde a Anansiho chlapce, to by bylo pošušňáníčko. ()

boshke

Takové roztomile televizní. Na knížku to určitě nemá, ale celkem mne bavilo pozorovat vizualizaci všech těch podlondýnských roztodivností. Rozhodně plus za markýze de Carabase, Croupa a Vandermara. Gary Bakewell mne překvapil; netušil jsem, že je vůbec fyzicky možné mít tak silný akcent... 70% ()

Fingon

Neila Gaimana můžu. Je ale zajímavé, že Nikdykde se na mém žebříčku pohybuje až za Americkými bohy, Hvězdným prachem a Sandmanem. Knižní verze vychází ze seriálu, a protože už jsem knížku četl, seriál už mě nemohl moc překvapit - to se mu povedlo snad jen tím, že Dvířku nehrála Helena Bodham Carterová, jak jsem si na začátku myslel, a že upírku-Sametku Lamii vystřihla Tamsin Greig, u nás známá snad jen z Black Books. ()

swamp

Úplně stejný případ jako minisérie The Hitchhiker's guide to the galaxy podle knih Douglase Adamse. Naprosto dokonalá knižní předloha + drobný peníz = obstojný několikadílný televizní přepis. Tyto knihy by si ovšem zasloužily něco mnohem, mnohem lepšího. Po skvělé adaptaci Gaimanova Stardustu by mohly přijít i peníze do temného světa knihy Neverwhere.. ()

Tommy987

Neverwhere sa mi strašne ťažko hodnotí, lebo knižku milujem a keďže táto televízna séria má príbeh navlas rovnaký, bolo prakticky už od začiatku vylúčené, aby sa mi v globále nepáčila. Príbeh asi nemá cenu rozoberať - kto knihu pozná, vie a kto nie, nech si ju ihneď prečíta (oplatí sa, je vážne geniálna), ale čo ma skôr zaujímalo boli hereckí predstavitelia hrdinov a formálne spracovanie série. Herci ma v zásade potešili. Predstaviteľka Dvířky (Dvířka alias Door je jeden z mála prípadov, keď sa mi český preklad mena páči viac ako originál) typovo dokonale sedí a herecky to väčšinou tiež zvláda dobre (možno až na scény v jej dome, keď v jej plači necítim úprimnosť), "Richardrichardmayhewdick" je týpek k pohledání a je úplne dokonalý, Croup a Vandemar detto a najlepší zo všetkých je moja naj postava - markýz de Carabas. Keď som ho prvýkrát zbadal, doslova ma zamrazilo, ale z trochu iného dôvodu - "prečo je preboha černoch... však to v knihe nikde nebolo napísané?!" Nakoniec sa ale viac než osvedčil a z de Carabasa je charizmatický človek, síce trochu inak vykreslený ako v knihe, ale stále je to vynikajúce (je zaujímavé, ako môže postava pripadať iná, keď vidíme "len" jej konanie a chýba pokec rozprávača...). Postavy, ktoré ma trochu sklamali, boli Hunter a anjel Islington. Obom chýba to isté: charizma. Hunter som skrátka neveril, že je to najlepšia bojovníčka všetkých čias a Islington (SPOLIER AHEAD) nebol ani z desatiny taký démonický, ako som si ho predstavil, v jeho očiach chýbal taký šmrnc sociopata, ktorému uverím, že zničil Atlantídu, ktorému uverím, že pohŕda Luciferom, ktorému uverím, že je schopný rozvrátiť nebo a prevziať nad ním vládu... (END OF SPOILER). Formálne hľadisko je tiež ošemetná záležitosť, lebo z takého príbehu by sa s patričným finančným zázemím dalo vykúzliť také vizuálne žrádlo či už z pohľadu výpravy, kostýmov alebo špeciálnych efektov, že by sa väčšina fantasy filmov mohla ísť hanbiť do kúta, ale keďže tu hovoríme o televíznej minisérii pre kanál BBC2, tak o niečom takom môžeme akurát snívať. Presne z tohto dôvodu som schopný odpustiť tú očividnú televíznosť a lacnosť celého projektu a v hodnotení ju absolútne nebrať do úvahy (i keď niektoré veci ako bitka Hunter vs. Varney, bitka Hunter vs. beštia či otvorenie dverí u Islingtona mohli byť spracované aspoň na takej úrovni, aby sa mi na tvári neobjavil úškrn). Kvôli svojej nedávno vytvorenej láske ku knihe a k príbehu nakoniec dávam 8/10, ale stále tvrdím, že Neverwhere by si zaslúžilo aj veľkolepejšie filmové spracovanie určené do kín. ()

Jirka_Šč

Knihu jsem četl asi 9x a k seriálu se dostal poté, co jsem si ji přečetl naposledy. Hodně zvláštní. Na první pohled amatérské ve více ohledech. Výprava působí neuvěřitelně levně. Atmosféra je jiná, než jsem čekal, Vandemaar s Croupem jsou jiní, než jsem si představoval, vlastně úplně všichni jsou jiní, než jsem si představoval, ale nevadí mi. Nežádám remake. Tím, jak je to levné, je to v mých očích jedinečné. Kniha vznikala souběžně se seriálem, seriál ji v mnoha detailech doladil. ()

VenDulin85

Přestože ve filmu zazní skoro všechny hlášky, které se vyskytují i v knize, přestože je hlavní představitel Richarda Mayhewa stejný ťunťa, markýz de Carabas všemi mastmi mazaný lišák a anděla Islingtona hraje Peter Capaldi (gosh!), může si tato série lehnout k papírové verzi pokorně leda na pět metrů daleko.. Není to špatné, ale třeba scéna, která na mě v knize zapůsobila asi nejsilněji- Richardova zkouška u černých mnichů, ve filmu vyzněla jako procházka růžovým sadem s drinkem z houbiček v jedné ruce a cigárem v druhé, nečtenář toto absolutně nepobere. I závěrečný boj s velkou londýnskou bestií nemá koule, o pointě nemluvě. Proto váhám mezi třemi a čtyřmi, nakonec budu přísnější na 3,5*. ()

Jinny

Neverwhere neboli Nikdykde není adaptací stejnojmenné Gaimanovy knihy. Naopak tenhle seriál je starší a Gaiman svůj majstrštyk psal na základě svého scénáře. A jeho fantazie se zdá být bezbřehá, když v knize vytvořil moderní oddyseu se spoustou popkulturních odkazů, kdežto původní seriál nejvíce trpí tím, co u BBC velmi zaráží - levná výprava. Ve své fantazii si při četbě rozhodně vykouzlíte něco daleko epičtějšího... ()

honajz

Knížka je esencí poznámek, dodělávek, vychytávek, improvizace a nápadů, které vznikly při natáčení tohoto seriálu. Tudíž v knize je toho daleko víc už jen proto, že kniha koriguje výsledný televizní tvar. Protože tedy seriál vznikl PŘED knihou, je chudší. Tím nemyslím kulisy, ale i vtipy, nápady, někdy výběr herců (přece jen Calabas je i v knize popsán trochu jinak). Příjemně mne překvapil výběr Richarda, ano, to je ten správný typ. Ale třeba Jessica měla být vamp dračice z manažerských kanceláří, která si chlapa hýčká jen pro to, aby si na něm vysloužila svou slávu, to zde poněkud chybí. Celkově tedy průměr. ()

Deschain

Najprv seriál, potom kniha. To sa asi často nestáva, ale Gaiman chcel počas natáčania neustále niečo meniť a pridávať, režisér z toho nebol veľmi nadšený a tak mu Gaiman povedal, že on si všetky tie veci, ktoré sa do seriálu nevošli, napíše do knihy. Obaja ostali spokojní a ja som spokojná tiež. Je to síce dosť komorné a zaslúžilo by si to väčšiu výpravu, ale keď sa to raz odohráva pod zemou v kanáloch...Herci zvolení veľmi dobre, Richard má výborný akcent, aj keď mu ťažko rozumieť, Door je krehká a milá (aj keď má veľkú moc), z Hunter som mala zmiešané pocity, asi preto, že tá herečka bola veľmi zvláštna, no ale najlepší sú rozhodne Mr. Croup & Mr. Vandemar, ktorí sú ultimátni zloduchovia v oblekoch, pojedajúci živé zvieratá (Mr V) prípadne vzácne čínske artefakty (Mr C) a majúci prsty asi v každej väčšej či menšej katastrofe, masakre či incidente. ()

Ilicka

Sledovat Neverwhere bylo jako listovat stejnojmennou Gaimanovou kníhou plnou nekvalitních ilustrací s pocitem, že mi utíká možnost dát průchod své fantazii. Příběh je věrný, postavy zůstávají, ale ze studiového zpracování bolí oči, kulisy ve kterých herci postávají a deklamují předepsané věty zavání papundeklem a kamera je vážně (televizně) děsivá. Jen někteří dokážou zaujmout: Carabas, Richard, možná Islington. Je to škoda, protože příběh Podlondýna má potenciál okupovat i velké plátno, zatím se však protlačil jen do televize. A u mě nevyhrál navzdory vynikající předloze.. ()

ReneeS

Kniha je výborná, bohužel seriál už tak nepůsobil. Všechno je moc útržkovité, hlavní hrdina je nesympatický, na druhou stranu markýz a především pan Vandemar na mě udělali dojem. Něco tam chybělo, vůbec mě nezajímalo co se stane v příští scéně, jen jsem pozorovala jak někam jdou. Uvidíme, třeba tomu dám někdy ještě jednu šanci. ()

Sawy

Zpočátku divná a velmi laciná adaptace fantastické knížky, s každým dalším dílem jsem si ale na danou formu zvykal a čím dál víc oceňoval, že paradoxně díky nedostatku prostředků se Gaimanovu předlohu povedlo zadaptovat snad nejvěrněji, jak se dalo. Tedy jako sympaticky podvratnou a undergroundově působící fantasy, která je divná záměrně a krásně funguje především jako zrcadlo všem svým nablýskaným konkurentům. Je to špinavé, nekorektní, napínavé, vtipné... přesně jako předloha, jen si to člověk hned neuvědomí. Navíc se mimořádně přesně povedlo obsadit skoro všechn postavy (Dvířka je Dokonalá!). Seriál sice oproti předloze nemá nic navíc, ale jako ilustrace funguje velmi dobře. ()