Sardinky, na scénu! aneb Prkna, která znamenají totální zmatek. Divadelní režisér Lloyd Fellowes zkouší s malým hereckým ansámblem komedii nazvanou Bez roucha. Je to oddechová fraška, ve které je ovšem mimořádně důležitá souhra všech účinkujících: každé dveře se musejí otevřít v pravou chvíli a talířek se sardinkami musí být vždy na tom správném místě. Jinak vznikne místo komedie naprostý zmatek. Už při zkouškách je zřejmé, že složitá jevištní choreografie vysoce převyšuje síly zúčastněných herců. Ti se totiž místo na hru často soustřeďují na své osobní problémy. Notorický alkoholik Selsdon Mowbray, který hraje zloděje a věčně není k sehnání, kolegům na jistotě také nepřidá. Navzdory všemu nakonec přece jen dojde k premiéře a soubor vyrazí s inscenací na turné po Spojených státech. Když se však po měsíci Lloyd přijde neohlášeně podívat na představení, nemůže uvěřit tomu, co vidí na jevišti a především za scénou… Klasickou divadelní komedii Michaela Frayna převedl na filmové plátno režisér Peter Bogdanovich, jenž přitom vycházel z londýnské a newyorské inscenace Michaela Blakemorea. V hlavní roli zoufalého divadelního režiséra se zaskvěl Michael Caine. Fraynova hra je českým milovníkům divadla dobře známá především z legendární inscenace Jiřího Menzela v Činoherním klubu z roku 1986. (Česká televize)

Matty

Ne nějaké rádoby-akční chrčení dieselových motorů, ale tenhle „nestíhatelný“ film zasluhuje název Rychle a zběsile. První screwballová i druhá slapsticková třetina jsou o poznání vtipnější než nepříliš zábavně nezvládnutý závěr – navíc už toho je skutečně moc. Tu hru (vlastně obě ty hry) bych někdy rád viděl na divadle. Klidně v režii Bogdanoviche. 75% ()

genetique

Naozaj vtipná záležitosť. Viem si predstaviť, že divadelné predstavenie by bolo ešte vtipnejšie, naopak filmové spracovanie ponúka viac možností, ktoré tvorcovia samozrejme aj využili. No a nebyť veľmi prirodzených hereckých výkonov, asi by to bola naozaj fraška. 75%. ()

D.Moore

"Co by na to asi řekl Shakespeare?" No přátelé databázníci, takhle jsem se tedy dlouho nepobavil! O Frašce (Bez roucha) se nebojím napsat, že je jedním z nejlepších filmově-divadelních hybridů, jaké znám. Od začátku do konce sledujete třeskutý kolotoč fórů, přičemž mnohem, mnohem zábavnější než ty, které se dějí na scéně, jsou ty ze zákulisí. Obzvlášť nad "žárlivou" pasáží a její dokonalou choreografií jsem musel jen žasnout... Prvotřídní herci hrající herce i neherce jsou znamenití! Michael Caine jako režisér, který to celé (ne)režíruje, je k popukání, excelují ale i "superman" Christopher Reeve s bezchybnými záchvaty krvácení z nosu a Denholm Elliot, jehož herec-ochmelka-lupič musí odbourat každého. Zkrátka: Pět hvězd!__P.S. Mimořádně vydařený ČT dabing.__P.P.S. Láska k divadlu a klasickým komediím je při sledování tohohle skvostu nutná. ()

Aky

Velice vtipná komedie-fraška o všeobecně známé věci, že totiž rozdíl mezi zamýšleným dílem a jeho konečnou podobou je natolik obrovský, až se nakonec ani nemusí jednat o stejné dílo. Ztřeštěností a bláznivinou to zde jen jiskří, kdo pro tenhle druh humoru má buňky, přijde si na své. ()

korbitch22

Neskutečně zábavná komedie,plná skvělých situačních vtípků a vynikajích herců.Po shlednutí sem měl snad porvé v životě chuť jít do divadla. ()

Chrustyn

Výborné obsazení mi přišlo docela nevyužité, ale poslední čtvrthodina je výborně zběsilá a absurdní, že jsem si na chvíli připadal jak ve filmu Marxových. Škoda, že předchozí dění není tak vtipné. ()

MontyBrogan

Jedna z tých neurotickejších komédií. Postavy sa chovajú rovnako zmätene a šialene v zákulisí ako na pódiu. Čo má zrejme naznačiť, že ich život je podobná fraška ako divadelná hra, v ktorej vystupujú. Ale zároveň preto celý príbeh pôsobí menej pravdepodobne. Niekto to v prípade komédií odpustí, či dokonca uvíta, ja by som však potreboval fungujúcejší humor, aby som nad tým mohol prižmúriť oči. No záver je našťastie v tej nepodarenosti podarený a vtipnejší než prvé dve tretiny, takže sa naňho oplatí čakať. ()

Ivoshek

Kdyby to byl stejný styl jako v první půlce po celou dobu, dal bych 5. Ale duha půlka už je vic bláznivá (přehnaná) komedie v divadelním stylu a bavila mne o kousek min. I tak je to ale povedená jednohubky. ()

kareen

Zatím co první polovina filmu se veze na vlně konverzační komedie, druhá polovina svou situační komikou a akčními gagy už zcela zabředá do vod upomínajícími na zlatou éru černobílých grotesek. Skutečně, spousta vtipných situací je tu založená na tom, že někdo někam padá nebo, že naopak někomu něco upadne apod. Musím uznat, že jsem se docela slušně zasmála a doporučuji všem, kdo se chtějí odreagovat u něčeho lehkého, co ale zároveň nepostrádá inteligenci. ()

rt12

Představení s Petrem Čepkem coby režisérem, který jsem kdysi dávno zhlédla v divadle , byla to opravdová pecka. Proto se mi do filmového zpracování moc nechtělo. Nakonec docela dobře zvládnutá bláznivina, ale tak jako v Činoheráku jsem se nebavila. ()

gojackill

Tempo srovnatelné snad jen s tím nejlepším Wilderem (Rad, dva, tři nebo Někdo to rád horké) dává tomuto "mladistvějšímu" snímku punc nezapomenutelnosti. Film se dělí takřka rovným dílem na třetiny, z nichž nedovedu vybrat tu nejlepší a na rozdíl od některých mi závěr nepřišel přehnaný. Některých vtipům jsem se zasmál opravdu hodně, je to sympaticky obsazený a klidně bych si ten film pustil znovu._____ EDIT: Pustil jsem si to znovu a musím zvednout na pátou hvězdu, protože obdivuju scénář, který je v jednotlivostech k popukání a jako celek neuvěřitelně soudržný. První část (poslední zkoušení divadelní hry) představuje podklad pro část druhou, která se odehrává za kulisami a může tak divák nahlédnou do zákulisí herců, kteří jsou při hraní zaměstnaní svými spory, které vznikly ze žárlivosti. Brilantní načasování každého gagu v druhé části je však překonáno částí třetí, kdy sledujeme celou divadelní hru z pohledu diváka - hru, která se v základu pokazila. Prostě na prknech, které znamenají svět, zavládne neskutečný zmatek a v té chvíli začíná opravdová fraška a třeskutě vtipná podívaná. Doporučuji dvakrát, teprve potom vynikne, jak skvěle je to vše promyšlené a hlavně načasované. 95% ()

danliofer

Viděla jsem kdysi tuto divadelní hru v Činoherním klubu v Menzelově režii s Petrem Čepkem v hlavní roli (režiséra), přičemž je to pro mě dosud nezapomenutelný divadelní zážitek. Divadlo z toho dýchalo každým coulem... Režiséru Peteru Bogdanovichovi se hru podařilo převést do filmové podoby značně zdárně, i když přece jen v konkurenci s tím pocitem z divadla se ten filmový přece jen těžko srovnává, i proto jen čtyři hvězdičky... Asi mi u toho chyběl ten osobnější kontakt s herci i to, že jsem to tenkrát viděla v divadle na stojáka, aniž bych u toho vůbec pocítila bolest nohou... :-) ()

otík

Chvílemi hrozně ukřičená a nezábavná komedie, chvílemi neskutečně vtipná epizodka ze života amerických divadelních herců. Michael Caine rozhodně velmi příjemný, ať už jako vypravěč nebo jako režisér divadelního kusu, zbytek ansáblu hraje to, co musí. Překvapilo mně, že i přes vysoké hodnocení film opravdu v některých scénách dost nudí, naopak v polovině filmu jsem se neskutečně bavil. Nejzábavnější byla právě ona část, kde divadelní herci hrají své představení a musí sem tam i improvizovat, a když potom naštvaný jeden na druhého kazí představení. V úvodní a v závěrečné části však film nedrží tempo a nudí. Music Adaptations: Phil Marshall ()

andrii

Odhalení. Hrajeme divadlo. Odhodlaně. Někdo to rád v mizanscéně uvolněné, ne jako puzzle. Aneb když vypadne jeden, druhý, třetí vyzkoušený dílek melodického stroje, tzv. inscenačního kolotoče události. ()

plechulka

Hezké, svižné - a navrch my, kteří jsme někdy (byť i amatérsky) hráli divadlo, víme, že přesně tak to někdy bývá - děje v zákulisí jsou kolikrát zajímavější a napínavější než na scéně ()