Velikáni umění (TV seriál)

Great Art

Dokumentární

Velká Británie, 2017, 15x50 min

Asa Bennett

Hodnotím jen díl Hieronymus Bosch: doslova náhodou jsem natrefil na tento dokument při přepínání programů, usadil mne a nepustil až do konce. Po několika jiných snímcích mi konečně někdo vysvětlil symboliku v obrazech a také nasnímal obrazy detailně, což mi poskytuje dost času na obdiv geniality umělce, kterého pořád filmaři prezentují jako obyčejného měšťana. Kdo obrazy viděl, chápu Bosche jako legendu, která v něj zabrnká na emoce a ostny strachu.(19.6.2020)

Zatím jsem vyhmátla jen moc pěkný díl o Michelangelovi a jeho překrásných sochách, kterým je věnováno dostatek prostoru (i těm nedokončeným), krásně nasnímáno, čistá radost. Doplněno: ve čtvrtek ČT art uvedla díl o Hieronymu Boschovi. Naprostá šleha! Perfektní, doporučuji i divákům, kteří se o umění zas až tak nezajímají.(13.5.2020)

Díly (nejsou číslované, takže abecedně): 1) Canaletto, benátské umění. Královské sbírky, Buckinghamský palác (režie David Bickerstaff) ****, 2) David Hockney v Královské akademii umění v Londýně (Phil Grabsky) ****, 3) Dívka s perlou a další poklady galerie Mauritshus (David Bickerstaff) ***, 4) Impresionisté a muž, který je stvořil (Phil Grabsky) ***, 5) Manet (Ben Harding) ***, 6) Michelangelo. Láska a smrt (David Bickerstaff) ****, 7) Podivuhodný svět Hieronyma Bosche (David Bickerstaff) ****, 8) Rembrandt. Národní galerie v Londýně, Rijksmuseum v Amsterdamu (Kat Mansoor) ****, 9) Vincent van Gogh - jiný pohled (David Bickerstaff) ****, 10) Zahrady v umění - americký impresionismus (Phil Grabsky) ***. -------- V titulcích (všech deseti dílů) seriálu uvedeno: rok výroby 2018.(24.7.2020)