Oktavianus

Docela zábavné béčko, které je především spíše adventurou než sci-fi. Oč v něm jde: jistý vědec zjistí, že se kdesi v Karibiku po zemětřesení vynoří z vln moře ostrov, který obývali piráti a jenž zmizel pod hladinou po jiném zemětřesení už někdy v 17. století. Začíná klasické dobrodružství s kladnými hrdiny a padouchy, unesenou dívkou v nesnázích (hned dvakrát, ale to nevadí, protože její představitelka Lynne Robertsová je celkem hezká a lze jí snadno odpustit i úplně blbé chování), honbou za pokladem, výbuchy, přestřelky, rvačky...Když to takhle popisuju, vypadá to docela zábavně. A ono to celkem zábavné i je, ale je pořád dobré pamatovat na to, že jde o nízkorozpočtové béčko. Což se projevuje kupodivu ne v lokacích a kulisách, které mi přišly v pořádku, ale ve výběru herců. Plejáda neznámých jmen, které neumí moc hrát, odříkávají lehce absurdní dialogy a koukat se na ně sice není vyloženě utrpení, ale že jde o podřadné ochotníky třetí kategorie, to je prostě strašně vidět. A mě to celkem rušilo. Podobně jako některé absurdity v příběhu (a vlastně celá nereálná základní premise příběhu. Ale co naplat, pohybujeme se ve zlatém věku béčkových sci-fi). A to mě přivádí k tomu "hlavnímu", k důvodu, proč film před několika lety vyšel v USA znovu na DVD a proč má v kolonce žánrů zaškrtnuté i sci-fi, a tím je zdejší monstrum, které obývá vynořený pirátský ostrov. Je to obří krab, kterého v některých záběrech představuje skutečný živočich, co je ne úplně nejlepšími triky vydáván za velkého, a v některých jde o loutku - a to pak přichází na řadu takovej ten přezíravě ironickej úsměv, jak nevěrohodně se taková gumová potvora hýbá. A to je škoda. -- Není to vůbec špatný film, když víte, do čeho jdete, nečekáte umění a vymakaný příběh, ale béčkovou dobrodružnou jízdu s krátkou stopáží a obřími kraby. Pak se dá i solidně pobavit. ()

liquido26

Hodinové dobrodružné béčko, které by asi samo o sobě nebylo až tak špatné, ale scény jsou z velké části ve tmě a mlze, což v kombinaci s otřesnou kvalitou obrazu a šumícím zvukem u jediné kopie, kterou se mi povedlo sehnat, dost zážitek z filmu kazí. ()