poster

Šogun (TV seriál)

 • USA

  Shogun

Dobrodružný / Drama / Historický / Válečný

USA / Japonsko, 1980, 10x60 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (95)

 • Radyo
  *****

  Vynikající seriál ze starého Japonska, jenž se na naše obrazovky dostal snad poprvé. Vynikající herci, výborná je i hudební složka, o scénáři, výpravě a kameře ani nemluvě. Z tohoto seriálu byl sestříhán film Zajatec japonských ostrovů, který se ovšem ani zdaleka tak nevydařil.(5.4.2003)

 • Cervenak
  ****

  Výborný seriál, ktorý už dnes nepôsobí takým ohurujúco výpravným dojmom ako v 80. rokoch, keď som ho videl prvýkrát, ale ten zaujímavý, miestami krutý a miestami čarovne romantický príbeh zostal. Vo svojej dobe to bola so svojimi odfaklenými hlavami a rozpáranými bruchami televízna revolúcia, ktorá vyvolala aj mnoho protestov, dnes už sme zvyknutí na onakvejšie samurajské rúbanice. Veľmi zábavná je s odstupom času scéna, v ktorej Blackthornovi ponúknu do postele chlapca, a Richard Chamberlain, o ktorom vtedy svet ešte netušil, že je čistokrvný gay, jeho ústami rozčúlene kričí: „Snáď ma nepovažujete za nejakého odporného sodomitu?!“ ;-)(23.3.2007)

 • Djkoma
  ***

  Chamberlainův útok do první ligy. Vcelku skóruje, ale dojíždí na malý počet překvapení.(5.1.2006)

 • DaViD´82
  ****

  S knižní verzí nesrovnatelné, ale jako samostatný seriálový počin více než zdařilé.(29.1.2007)

 • flanker.27
  *****

  Úchvatný příběh od specialisty na kulturní střet evropského a asijského myšlení Jamese Clavella. Skvělá výprava a dokonale zvládnuté japonské reálie, podtržené bezvýchodnou situací anglického lodivoda.(1.12.2005)

 • Brouk
  ****

  Velmi zdařilé zpracování románu J.Clavella - Šógun. Poprvé jsem ho viděl v simultánním překladu v roce 1985 v Polské televizi a hrozně se mi líbil. Film byl už pak o stupeň horší... Škoda, že si ČT sem tam nevzpomene na své archívy a tenhle seriál nám nepustí... Koho by nezajímal střet dvou světů v 16.století a příběhy J.Blackthorna, knížete Toranagy, Jabu-sama, Mariky, Buntaró-sama, Omiho-sama a dalších...(29.9.2004)

 • kitano
  ****

  Západu prístupná, krásna ukážka japonskej krajiny a kultúry, podaná pútavým, nestarnúcim dobrodružným príbehom. Mal som trochu problém uveriť osudom hlavného hlavného hrdinu (ako cudzicovi sa mu v Japonsku viedlo až príliš dobre), ale to je výtka od človeka, ktorý má napozerané už celkom veľké množstvo japonských filmov. Toto je predsa západný seriál, pre západné publikum, takže moje námietky kľudne ignorujte. Skvelý Chamberlain a Toshiro Mifune. Kto nevidel a má rád dobrodružstvo s príchuťou exotiky, smelo do toho. (8.3/10)(4.4.2010)

 • Arachneuss
  ****

  I přes, na svou dobu jedinečný, pohled do kultury feudálního Japonska, malebné záběry okolní krajiny a charisma ústřední dvojice mi připadá, že celkový potenciál námětu nebyl využit na maximum... Závěrečný díl je pětihvězdný, škoda že to samé se nedá tvrdit o dobré polovině těch předchozích. Absence jakékoliv akce není tentokrát vůbec na škodu.(30.10.2010)

 • sud
  ****

  Skvělá dobrodružná podívaná o střetu evropských a asijských kultur s vůní dálek a exotiky a skvělými hereckými výkony Richarda Chamberlaina a Tošira Mifune. 85%.(8.5.2005)

 • Ej Hlemýžď
  *****

  Výborný dobrodružný seriál, který zatím snad u nás neběžel. Viděl jsem jej někdy v 1. polovině 80. let na polské TV a nemohu se ubránit dojmu, že měl více dílů než 6, jak avizuje TV Prima, na níž má běžet. Kdoví, zda nepůjde o nějaké zkrácení. Ale paměť je chatrná. Vzpomenete si někdo kolik těch dílů vlastně bylo natočeno?(6.12.2003)

 • Divočák
  ****

  Výborný seriál s překrásnou výpravou. Škoda jen, že Chamberlain nezůstal u podobných témat i dál a začal se čím dál tím víc shazovat díky své sexuální orientaci.(18.4.2005)

 • sepp
  *****

  Opravdu vyborny serial, na ktery jsem rad koukal uz jako maly, kdyz ho davali jeste na CT2 pozde v noci a vsechny postavy byly namluveny v polskem stylu - jedinym clovekem, vcetne zenskych ;) Puvodne ma serial 10 po 60 min. epizod, Prima vysila mene, ale zato prodlouzene dily, takze myslim ze jde o nezkracenou verzi.(20.12.2003)

 • paascha
  ****

  Spolu s Já,Claudius hvězda historických seriálů, které vysílala i komoušská ČST. Dodnes nepřekonaná, myslím hvězda, i když se plešoun Janeček snaží, až se mu na pleši dělá gorboflek(26.9.2010)

 • LiVentura
  ****

  Mělo to velmi zajímavé prostředí-výpravu-japonské ostrovy a anglosaský námořník. Chmaberlainova možná nejlepší role.(31.10.2014)

 • Aky
  ****

  Seriál dopodrobna a do hloubky se zabývající rozdíly mezi východní a západní civilizací na pozadí historického Japonska. Skvělí herci, naprosto dokonalá výprava, krásná japonská příroda a reálie. Ovšem stejně jako v knižní předloze je příběh v závěru značně nepřehledný.(23.5.2015)

 • Ruut
  ****

  Pravda Shogun ukazuje velmi důkladně zvyky samurajského Japonska. Jenže je znát že od dob vzniku oběhlo více než čtvrt století. Místy nudí a většina akčních sekvencí v této době působí spíše trapně. Samotná výprava ani zdaleka není velkolepá. Přesto se jedná o mimořádný seriál. U Shoguna nejde ani tak o výpravu, jako o to jakým důkladným způsobem pojednává o rozdílech mezi dvěma světy - tím japonským a tím evropským. Dlouho se zdá že jasnou převahu má japonská kultura. Evropani vycházejí z tohoto souboje téměř pokaždé poraženi. Ovšem nemine nás ani několik překvapivých zvratů, které Shoguna posouvají zaslouženě mezi seriálovou elitu.(31.1.2007)

 • Rudovous
  ****

  Kus naseho detstvi straveneho pred televizi .Je mi sedm a chodim po nasi zahrade v zupanu a s dvema klacky za pasem.(22.3.2007)

 • stilgar1
  *****

  Výtečné zpracování díla Jamese Clavella. Oproti knize se sice omezuje pouze na jednu dějovou línii a ostatní odsouvá do pozadí, ale nic jiného se nedalo čekat. Ani 9 hodin čistého času nestačilo filmu na to, aby zachytilo 1300 stran knihy. A v případě veledíla, jakým je Šógun, by nestačilo ani hodin 100. Ano, v některých chvílích mi chyběly některé silné okamžiky z knihy, ale prostě není možné mít vše. Richard Chamberlain se skvěle vžil do své životní role. A Toshiro Mifune? I na svá léta hraje báječně - jeho samurajské vystupování a způsoby jsou nenapodobitelné. Dílo Jamese Clavella je poctou pro šóguna Iejasu Tokugawu (v knize Toranaga), který v roce 1600 získal moc nad celým Japonskem a založil nejslavnější šógunskou dynastii v dějinách Japonska, a anglického námořníka Williama Adamse (v knize Blackthorne), který v roce 1600 ztroskotal se svou lodí na japonském pobřeží a stal se prvním barbarským samurajem a blízkým přítelem Tokugawy. Jsem vděčný za toto filmové zpracování - skoro každou minutu jsem hltal. 9/10(30.3.2008)

 • Crocuta
  *****

  Bonbónek pro zájemce o japonskou kulturu a historii a jedna z nejlepších rolí Richarda Chamberlaina. Obdivuhodný herecký výkon tu ovšem podává zejména charismatický Toshiro Mifune, který v postavě pana Toranagy naplno zúročil své letité zkušenosti s rolemi samurajů a feudálních velmožů.(18.11.2007)

 • Flego
  ****

  Hoci mám radšej filmovú verziu "Zajatec japonských ostrovov", nedá sa uprieť kvalita seriálu. Výpravná televízna séria si dokáže vždy získať diváka.(25.4.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 5