poster

Šogun (TV seriál)

 • USA

  Shogun

Dobrodružný / Drama / Historický / Válečný

USA / Japonsko, 1980, 10x60 min

 • HateBreeder
  *****

  Nejdřív musím napsat, jak mě TV nova mírně řečeno naštvala. Když poprvé dávala tuto ságu, tak to bylo ve všední dny v 9 hodin ráno, což je pro studenty a pracující lidi úplně ideální čas, a když ji dávala podruhé, no tak ji pro změnu dávala v půl druhé vnoci, což je taky velice dobrá doba pro takový skvost. No ale nakonec se mi podařilo si jednotlivé části nahrát a všechny je skouknout. Je to opravdu nádherné dílo. Krásné exteriéry a kostými nám ani na chvilku nevezmou iluzi středověkého Japonska. Příběh je poněkud obsáhlejší a proto je rozdělen na 10 kratších a nebo na 6 delších celků. Ovšem co mě tady upoutalo nejvíce byly herecké výkony hereckých legend. V hlavní roli obsazen vynikající Richard Chamberlain, který svoji roli anglického lodivoda v nizozemských službách zvládá výborně. Jeho reakce na zcela odlišný svět japonců jsou opravdu jedinečné, a to samé platí i o jeho citech. Toshiro Mifune, erbovní herec proslulého japonského režiséra Akiry Kurosawy, si zde zahrál roli vládce Toranagy, který soupeří z druhým oblastním vládcem Ishidem o moc a o titul Shoguna – válečného pána a vůdce, jenž měl v tehdejším Japonsku větší moc než císař. Film stojí hlavně na detailním vykreslení a srovnání dvou zcela odlišných kultur a to té Evropské a té Japonské. Také nám ukazuje rozdíly mezi lidmi a jejich pohledu na smrt či na věrnost a službu. Je zde rovněž názorná ukázka jakou moc měla v té době církev a to právě i v Japonsku. Podle mě je to jeden z nejlepších filmů, který nám ukazuje středověké feudální Japonsko a dělá to výborně. Patří k mým nejoblíbenějším filmařským počinům. Ještě se zmíním o anglickém komentáři, který četla další filmová legenda a to Orson Welles, já však viděl tento film s českým dabinbem, který byl ale také perfektní a k jednotlivým postavám se dokonale hodil.(3.6.2006)

 • Turiec
  ****

  Seriál bol natočený podľa rovnomenného románu Jamesa Clavella. Po stáročia bolo Japonsko pre všetkých len legendou. Potom ale Portugalci objavili cestu Pacifikom a roky ju držali v tajnosti. Až kým ju nenašiel i lodivod John Blackthorne. Velil holandskej lodi, ktorá stroskotala pri japonskom pobreží. Mini-seriál zobrazuje život v stredovekom Japonsku so všetkou jeho drsnou krásou, životom a zákonmi nepochopiteľnými pre Európana. Žilo sa tu jednoducho podľa iných pravidiel. Hoci bol Blackthorne niektorými zvyklosťami pobúrený, nesmieme zabúdať, že prišiel z Európy 16. storočia, kde sa diali poriadne divné veci. Navzájom sa však tieto rôzne kultúry považovali za opice a krvilačných divochov, či barbarov. Chamberlaina ako herca nemám moc v láske, musím však uznať, že rola lodivoda mu sadla a v jeho úlohe si neviem predstaviť nikoho iného. Seriál je miestami zdĺhavý a mnoho obrazov by sa dalo vypustiť. Vznikla aj zostrihaná verzia, ktorá išla v našich kinách ako film pod názvom "Zajatec japonských ostrovov". Pri svojej dĺžke však neobsahuje niektoré dôležitejšie scény, čím vznikajú medzery a nelogickosti.(29.1.2004)

 • mm13
  ****

  Veľmi príjemné TV spracovanie riadne tlustej knihy, ktoré vystihuje jej náladu aj napriek posunu k popularizácii predostretých tém a - čuduj sa svete! - aj po vyše štvrťstoročí svieže (akurát Marikó sa mi vtedy páčila viac, teraz je ale zase autentickejšia). Ako kultúrno-historický exkurz do pre našinca najpríťažlivejšej etapy pohnutej japonskej histórie pochybné (nie však nezmyselné), ako dobrodružný seriál prebúdzajúci hlbší záujem ideálne!(4.7.2006)

 • xdutchx
  ****

  Skvělý Toshirô Mifune, silně průměrný Richard Chamberlain. Co se týče hlavního příběhu, tak spíše průměrný. Nejvíce si na tomto díle cením vtažení do japonské kultury, zobrazení japonské cti a práva ženy, výborná výprava, nádherné přírodní scenérie no a byl jsem velmi zaujat vedlejšími rolemi, které zvláště u japonců jsou na nezvykle vysoké úrovni. Role J.Blackthorna zahrána strašně nudně a ploše. I přes množství nedostatků je seriál (poprvé) velmi poutavý.(2.2.2009)

 • HakuSaku
  ****

  Priznam sa, ze nikdy som kniznu predlohu necital a ani som tento serial v minulosti nevidel a pozrel som si ho az teraz na DVD. Aj na dnesnu dobu putavy pribeh o strete dvoch odlisnych kultur a mentalit. Pribeh namornika Blackthorna a jeho posadky sa odohrava okolo roku 1600 v obdobi neutichajucich bojov vo feudalnom japonsku. Je vidno, ze ku koncu sa autor (zrejme aj knihy) znacne inspiroval nastupom shoguna Ieyasua Tokugawy a v poslednych scenach z bitky u Sekigahary. Reziser a scenarista sa snazili o co najvernejsie stvarnenie kolizie roznych kultur a mentalit a to prave zamerane len na pohlad z oci (a usi) Blackthorna, kde zamerne nieje japoncina prekladana a vnimame ju rovnako ako hlavny hrdina Blackthorn co posoby velmi realisticky a putavo. Cislo 1 v uspesnosti serialov NBC a jeden z dovodov velkeho rozmachu sushi barov v USA zaciatkom 80tich rokov :)))(2.12.2010)

 • - Aby se diváci lépe vžili do Blackthorneovi situace, nebyl použit dabing ani titulky. Když hlavní hrdina nerozuměl, nerozuměl ani divák. (Terva)

 • - James Clavell napsal svůj román, který byl předlohou k filmu, podle skutečných dobrodružství mořeplavce Willima Adamse, prvního Angličana, který doplul do Japonska. (Terva)

 • - Hlavní roli si měl zahrát Sean Connery, ale ten odmítl hrát v televizním projektu. Dále byl vybrán Roger Moore a Albert Finney. Nakonec byl do hlavní role vsazen Richard Chamberlain. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace