vypravěč

Obyčejný, nenápaditě snímaný rodokaps se všemi obvyklými nešvary, bez atmosféry, psychologické kresby a propracovaného scénáře…, zato s banální hudbou a poněkud melancholicky působícím hlavním hrdinou. Všechny nedostatky však vyvažuje Gabby Hayes, klaun svého druhu, ve vrcholné formě, jehož sebeironií, jazykovým humorem a vitalitou stohy papírového patosu vzplanou a Západ opět divočí. ()

liquido26

Nedá mi to a musím reagovat na komentář od Svadbose - dobrý western pro fanoušky Scotta, mezi které se řadím, to určitě je. Nicméně jeho věta - o mladom mužovi, ktorý sa konečne postavil proti prísnemu strýkovi - film charakterizuje poměrně dost špatně. Scottovi bylo v roce 1948 padesát, takže těžko lze hovořit o mladém muži. Svému strýci se sice postavil, ale nikoliv "konečně" ale spíše okamžitě poté, co ho prokoukl, což bylo v první půlhodině. No a "strýko" nebyl ani tak přísný jako spíš kriminálník, co si myslel, že mu projde úplně všechno. Albuquerque je zkrátka western o soupeření malé přepravní firmy s velkým magnátem Johnem Arminem, kterému zobe z ruky celé město a neštítí se uchylovat se ke zločinu, aby se zbavil konkurence. Scott jakožto jeho synovec pro něj začne pracovat, ale téměř okamžitě přejde do opačného tábora, protože mu dojde, co je strejda zač. ()