Papírový měsíc

Třicátá léta. Právě osiřelá devítiletá Addie (Tatum O'Nealová) se přidá k matčinu dávnému příteli, podvodníčkovi Mozesu Prayovi (Ryan O'Neal). Ten se živí podomním prodejem biblí, které svým zákazníkům rafinovaně vnucuje. Mozes má Addii jen odvézt k její tetě ve vzdáleném městě, avšak po cestě zjistí, že svérázná dívenka má kromobyčejný talent zapůsobit na jeho zákazníky. Ostatně není vyloučeno, že Mozes je Addiiným otcem. A tak se po cestě z obou stane sehraná podvodnická dvojka, která se kromě podomního prodeje živí i různými jinými podvůdky, například fintami při rozměňování peněz. Jednoho dne si však oba vezmou větší sousto, než jaké umí spolknout: pokusí se podvést nelegálního prodejce alkoholu...
Vynikající černobílá retrokomedie režiséra Petera Bogdanoviche, natočená podle románu Joea Davida Browna, vynesla Oscara pro dětskou herečku Tatum O'Nealovou, která se stala nejmladší držitelkou tohoto ocenění v soutěžní kategorii (tj. nepočítaje Zvláštní cenu pro šestiletou Shirley Templeovou v roce 1935). Kromě toho měl film tři oscarové nominace: pro herečku ve vedlejší roli (Madeline Kahnová), nejlepší scénář podle předlohy a zvuk. (Česká televize)

nascendi

S Petrom Bogdanovichom sa mi v mysli spájajú nielen jeho filmy Maska a A čo ďalej, doktor?, ale najmä Posledné filmové predstavenie, ktoré má aj veľmi podobnú atmosféru ako Papierový mesiac. Zábavná road movie dvoch podvodníčkov, ktorí veľmi rýchlo zistia, že vo dvojici sa im darí lepšie, nie je nijakým prelomovým filmom. Je to však film, na ktorý sa dobre pozerá, ktorý nikoho neurazí a pri ktorom človek pookreje. A takých filmov nikdy nie je nadbytok. ()

Willy Kufalt

Podmanivá jízda americkou krajinou za starých časů na čtyřkolovém veteránském fešákovi s rolovací střechou oplývá příjemně nezávislou atmosférou, sympatickým O'Nealem a spočátku otravnou holčičkou, která se brzy proměnila v holčičku velmi milou, chytrou a důmyslnou. Její malá herecká představitelka si mě získala nejen velmi přirozeným projevem, ale často i zábavným trousením povedených hlášek. Občas na mě tento snímek působil tak trochu jako umírněrná dětská variace na Bonnie a Clyde. Ti dva si spolu tady krásně sedli a objevili i kus štěstí a krásy v dobrodružství, v rámci něhož víc než cíl leckdy znamená už jenom samotná cesta a pevné vzájemné pouto. Uznávám, že je občas zvláštní pocit, fandit během sledování těm, co se od počátku nacházejí na té špatné straně zákona, ale tady jsem vzhledem k rozumné míře ilegálního „špásovaní“ a pochopitelných důvodů s tím ani chvíli vůbec neměl problém. Takový malý velký film, možná se hůře okecává, ale příjemně se sleduje a dovede nejednou svou scénou potěšit. Těším se na další filmy Petera Bognaoviche, s jehož tvorbou jsem dnes měl tu čest úplně poprvé. [90%] ()

Šandík

Papírový měsíc je kouzelný film, řemeslně naprosto bezchybně zvládnutý, ovšem poněkud čpící kalkulem. Všechno, každičký detail, mimovolný úsměv, smutný dojímavý pohled, mašle ve vlasech, rovné blonďaté vlásky střižené na kluka, zjevně bylo do nejmenších detailů promyšleno daleko dřív, než vůbec padla první klapka. Ne, nekouká se na to vůbec špatně, je to zábavné, duchaplné, skvěle zahrané, čarokrásně natočené stylovou černobílou kamerou, jistě i přesně odrážející atmosféru třicátých let, jen to je kapánek bezduché. Taková Wendersova Alice ve městech naruby... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: gudaulin, berg.12, Matty ()

Flego

Už debut mladučkej Tatum jej priniesol sošku Oscara a právom. Jej zachmúrená Addie je jednoducho báječná. Krásny a zábavný film. ()

Othello

Klasický příběh nepravděpodobného páru, jehož nejvyšší přidaná hodnota je bezútěsné vykreslení prázdného a vyčerpaného venkova středu Spojených států během velké krize. Například krátká pasáž, kdy investor čeká na rohu budovy na Mozese, který leží zmlácený opodál, připomíná svojí vylidněností (navzdory tomu, že se odehrává na hlavní třídě) a tichostí (Mozes tam přiláká Addie sotva slyšitelným sýpáním) scénu noční můry z Bergmanových Lesních jahod či epizody z Juráčkových novovlných filmů. Přitom jde jen o ilustrace doby. ()

bouncer

Krásný film, který je vyplněn humorem, tak jemným, nezávadným a přístupný všem. Tohle je opravdu komedie pro celou rodinu i osamělé jedince. Univerzální chuťovka, která u nás bohužel není moc známá... ()

blackrain

Velmi příjemné a svěží překvapení. Tatum O´Nealová si toho Oscara odnesla právem. Tím svým svéřepým výrazem strčila svého tatínka do kapsy a vlastně nejen jeho. Takhle to přesně dopadne, když se dva hledají a pak se najdou. ()

Chrysopras

Oscar pro Tatum zcela zasloužený. Taky jsem si vzpomněl na Leona a musim říct, že Natalku by nejspíš v tý roli sfoukla jak svíčku. Už úvod mě zaujal, protože šel rovnou k věci. Ryan parádní švihák lázenský. Výbornej scénář a vtípky. Snad jen konec podle mě trochu polevil v nastavenym tempu, proto nedám max. Škoda, že jde o vcelku neznámý kousek - takhle kvalitních komedií zas tolik neni! ()

easaque

dost dobře natočený film, ale ničím extra vyjímečný. Prostě kvalitní středoproud, který nezklame a je pro celou rodinu. Toť vše. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Martin741

Maximalne sympaticky film o tom, ako sa starsi pan a male dievcatko zacali cestou z A do B zacali zivit drobnymi podvodmi a podomovym obchodom. V roli starsieho pana sa predstavil Ryan O' Neal {Love Story} a Tatum O´Neal v roli maleho dievcata bola nezabudnutelna. 85 % ()

Duncen

Příjemná road movie odehrávající se v USA 30. let během velké hospodářské recese... Podvodník Moses, který se žíví prodejem předražených biblí čerstvým vdovám, se objeví na pohřbu své staré přítelkyně, kde potká její devitiletou osiřelou dceru. Ta ho poprosí jestli by jí nezavezl k jejím jediným příbuzným, kteří bydlí ve vzdáleném St. Joseph, Missuri. Mosesovi se tenhle její plán ze začátku moc nelíbí, ale později zjistítí, že mu bude nápomocna v jeho podvodných kšeftech. Během cesty Addie spekuluje jestli není Moses náhodou její otec, to on ale rezolutně odmítá. Nakonec se z nich stane slušné zlodějské duo, které se nerozdělí ani po příjedu do St. Jospehu... Tuto povedeno dvojici si ve filmu zahrál Ryan O´Neal a jeho dcera Tatum O´Nealová, která za roli dostala nejvyšší filmové ocenění- Oscara.. 82 % ()

honajz2

Z úvodních scén to vypadalo jak film od Wenderse, jenže jakmile se tam začalo mluvit, bylo mi jasné, že to bude vedené a laděné úplně jinak. To mě mírně zklamalo, ale po cca 10 minutách jsem se s tím dokázal smířit a užívat si ten film takový, jaký je. A ačkoli mi vadilo, že Addie je značně chytřejší než všichni dospělí (s jejichž postavami se tu bohužel tolik nepracuje), je to vlastně jediná výtka, kterou k tomu mám. Jinak se mi to hodně líbila, ať už perfektní filmařskou stránkou, tak i vtipnými scénami, solidním scénářem a dobrými nápady. A vlastně i hlavní postavy mi byly dost sympatické, ačkoli celou dobu dělaly ilegální věci, ale v té době, ve které se to odehrává, se není čemu divit a navíc Addie ten kšeft s Biblemi povýšila na úroveň činů Robina Hooda, protože chudým ji dávali zadarmo a bohaté značně oškubali. Navíc to celou dobu naprosto skvěle funguje a každá část děje končí přesně v tu chvíli, jakou má. Jen ten konec mohl být údernější a silnější, ale to už bych musel spoilerovat proč. Slabých 5* ()

Bláža

Už od začátku je jasné, jak film musí skončit. Bogdanovich nic nezastírá a na nic si nehraje. A nebo jo. Hraje si na 30. léta. Tohle retro ale jsou 30. léta. Ta atmosféra je úžasná a už jen kvůli ní je dobré se na film podívat. Přestože jde v tomhle zvláštním road-movie spíš jen o vršení epizodních událostí, děje se to nenásilně. Bogdanovich si neodpustil obsadit svého dvorního herce Ryana O´Neala, u nás poměrně neznámého. A tomu zase skvěle sekunduje jeho skutečná dcera Tatum, která za roli dostala Oscara. Ani se nedivím. Kam se na ni dneska hrabe H. J. Osement. Retro je v kursu. ()

Fleinka

Už nějaký ten pátek viděno v televizi a nadšení z tohoto snímku přetrvává do dnes. Velice povedená komedie pro celou rodinu. Bez sentimentu, cukru, vynucených slz. ()

Topco

Zásah! Nostalgická, retro tragikomédia. Road-movie s ľúbivým, ale nesentimentálnym konceptom „smiech cez slzy“ par excellence. Spolu s Totom zo Cinema Paradiso (1988) najlepší detský výkon vôbec. Mladučká Tatum je jednoducho parádna! Charizma ide z každého výrazu jej tváre. A hláškuje ako životom ostrieľaný, cynický harcovník. Status doteraz stále najmladšej držiteľky Oscara absolútne zaslúžený! ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal