Krásný příběh

La belle histoire

Beautiful Story, The

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

Francie, 1992, 210 min

Claude Lelouche zůstává i dnes příkladem "nemilosrdného" autorského filmového přístupu, který svou vizi divákovi opravdu neulehčí. Hledání skutečného, plného života, zřejmě nejvlastnější Lelouchovo životní téma, tu na sebe bere biblizující podobu osvěženou symbolem včely prolnuté ježíšovským zázrakem; svérázný indikátor kvality slouží jako východisko pro hledání smyslu života ve společnosti počátku devadesátých let minulého století. Vznosné téma sestupuje doslova na zem, do života všedních lidí, jejichž osudy jsou vyšperkovány nevšedními životními zvraty. Rád bych se mýlil, ale klíčová dvojice filmu, cikán Ježíš a sličná zlodějka Beatrice Dalle je ne dost dobře zachycena; jsou nebo mají být vyvoleným párem od dětských let, ale zhruba roční Ježíšovo věznění a dalších maximálně 3-5 let života je má změnit natolik, že ztrácejí navzájem kontakt a při dalším setkání se nepoznají (naopak relativně bez potíží poznává Ježíš po desetiletích svého cyklistického otce). Podobných, již ne tolik zřetelných sporných míst je v rozsáhlém filmu hned několik. PŘÍBĚH je i tak nadprůměrným dílem; stejně jisté však je, že Lelouch již natočil díla zralejší a propracovanější.(17.11.2009)

Claude Lelouch miluje film! A práve to mi je na ňom nesmierne sympatické a práve to cítiť prakticky z každého záberu tohto epického dielka, ktoré ani náhodou nepodlieha potrebám typického komerčného diváka, ale je fajnšmekerskou delikateskou. Vhodne a elegantne sa tu snúbi viacero rovín do jedného zmysluplného celku. Krásny Príbeh je dramatický, historický, filozofický, romantický, fantasy, fatalistický, poetický...to všetko obalené do originálneho francúzskeho pozlátka. Len tá stopáž je skutočne "vražedná"...:)(22.3.2010)

• Martin741

Nemam rad Claude Leloucha. A asi takto : stural som sa v tom hovne /teda pardon, "filme"/ asi polhodinu a skumal som z roznych uhlov pohladu, ktore casti toho vykalu su mi viac sympaticke, pripadne menej smrdia. Nic take som vsak nenasiel, ale dosiel som na jedno : Vykal ostane furt len vykalom! 15 %(8.11.2014)

• Figuska

Celkem mě překvapuje tak vysoké hodnocení. Film je určitě originální, včetně nápadu proplést minulé životy s přítomností. Změť postav, příběhů a střídání scén, Ježíš, flamengo, Izrael, obrazy, býci, včely, zlodějky, nemocnice atd. atd. dělá film dost těžko stravitelným. Lelouch se každé postavě s péčí věnuje a je vidět, že se ve své práci vyžívá, přesto nemohu dát víc, alespoň na první netrpělivé shlédnutí. Vzhledem k šílené délce se však obávám, že se mi do toho podruhé nebude chtít. Jinak, druhá půlka mi přišla lepší a i to začalo nějak do sebe zapadat a dávat trochu větší smysl, ale děj byl předvídatelný, nereálný a hlavně strašně překombinovaný.(10.6.2011)

Mé první setkání s Lelouchem nedopadlo tak skvěle, jak jsem předpokládal. Český název filmu sice povahu příběhu plně vystihuje - je opravdu krásný - ale nesedl mi styl, kterým je vyprávěn. Je to takové nemastné neslané a s přihlédnutím ke stopáži se vůbec nedivím, že jsem chtěl film už v první hodině vypnout. Odolal jsem a snažil se přijít jeho stylu na chuť. To se sice nepovedlo, ale aspoň mi přestal jít na nervy. Ve výsledku mi tedy vychází průměrný film, kterému nejvíc škodí jeho délka. Možná by to chtělo druhou projekci, abych se do něj dokázal opravdu ponořit, ale obávám se, že k tomu se ještě hodně dlouho neodhodlám... EDIT Nedávno jsem si na Belle histoire vzpomněl a uvědomil jsem si, že jsem se mu na poprvé pořádně neotevřel. Jednoduše aniž bych ho viděl podruhé, změnil jsem názor. Rozležel se mi v hlavě a to co si pamatuju se mi velice líbí. Proto zvyšuji hodnocení na 4* a kdo ví, třeba si někdy vyhradím 3,5 hodiny a poupravím si názor ještě více :)(8.3.2008)