Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Sword of Honour je v našich končinách neznámy film. Nie je dostupný u nás na DVD a taktiež som nepočul ani o jeho projekcii v televízii. Čo je veľká škoda. Hlavnú úlohu vo filme hrá môj herecký idol Daniel Craig, preto som si film nemohol nechať ujsť a bol som tak nútený si ho pozrieť v origináli bez titulkov. Čo je na film takéhoto formátu (a rovnako aj dĺžky) dosť náročné a preto mi aj veľa vecí z filmu ušlo. Nič to však nemení na tom, že ide o výnimočný a zaujímavo natočený britský vojnový film. Ide vlastne o také vykreslenie pomerov (a absurdnosti) v armáde. Do popredia treba dať určite aj hudbu, ktorá vo mne aj po dopozeraní filmu definitívne ostala vžitá a sprevádzala ma vo vnútri ešte nejaký ten čas. Zdá sa mi, že v Británii hodnotia tento film dosť dobre, preto je naozaj škoda, že sa ku nemu u nás len ťažko dostať. Na csfd bol veľmi dlho neobjavený, avšak rád vidím že sa dostal (len veľmi nedávno), v čase môjho písania komentáru, do červenej zóny čo si určite právom zaslúži. Tak som sa nejako rozpísal ale tak veľký film si zaslúži aj dlhý komentár :P(17.6.2011)

Předlohu jsem nečetla, stopáž mě třikrát skoro uspala, válečné filmy a bigotní katolíky špatně snáším a Daniel Craig opravdu nevypadá jako majitel erbu a modré krve, ALE příběh Guye Crouchbacka mě zaujal. Na začátku vidíme muže, který doufá, že i když zpackal manželství (a vzhledem k náboženskému přesvědčení tím dojel v reproduktivní sféře na konečnou), bude mít ve II. svaté válce příležitost spáchat všechna dobra světa. Brzy po naruku ale zjistí, že glorifikované společenství zelených mozků není ničím než přehlídkou zmetků, zbabělců a záprdků, kde byl cynismus a oportunismus povýšen mezi heroické ctnosti, a metály se dávají gymnastům s nejpružnější páteří. Guye to ale neodradí a dál se pokouší být rytířem v lesklé zbroji a během opušťáků balit svou bývalou manželku Virginii. (Dotyčná je skutečná famme fatale válečné filmařiny – lehká jako peříčko, poletující nad hladinou morálního vakua, které se může kdykoli změnit v bažinu.) Na konci příběhu vidíme muže, který doufá, že i když mu hrdinství ve válce přes veškerou snahu nevyšlo, dosáhne vavřínů v manželském mučednictví. Akční scény jsou na televizní produkci nadprůměrné, ale vnitřní utrpení hlavní postavy je realističtější než utržená končetina. Sice mě víc než filozofické tancování v dešti kulek („Všichni jsme zajatci války.“) zajímaly etudy mezi Guyem a Virginií, připouštím ale, že na příběhu člověka, který se tolik snažil dělat správné věci, a (skoro) vždycky to špatně dopadlo, je něco obdivuhodného. Třeba na Craigův pohled ve chvíli, kdy mu Virginia oznámí, že čeká dítě jiného, jen tak nezapomenu.(12.7.2013)