Epizody(11)

Televizní seriál natočený podle klasického románu Evelyna Waugha vypráví o zakázané lásce, ztrátě nevinnosti i o vlivu přehnané katolické víry. Příběh začíná v Druhé světové válce v roce 1944. Skupina vojáků se ubytuje na anglickém zámku Brideshead v čele s kapitánem Charlesem Ryderem, kterého k tomuto sídlu pojí vzpomínky z mládí. Ryder začne vzpomínat, jak se ve dvacátých letech v Oxfordu spřátelil se šarmantním a provokativním aristokratem Sebastianem Flytem, synem lorda a lady Marchmainových. Seriál popisuje vývoj Ryderova vztahu k bohaté aristokratické rodině, která osudově poznamenala jeho život. Charles, chudý mladík ze střední třídy, záhy podlehl svodům kamarádova fascinujícího blahobytného světa a nadšeně poznává jeho výhody. Sebastian si sice užívá radosti privilegovaných, ale zároveň má pocit nesvobody, ze které obviňuje svoji matku a její oddanost katolicismu... Jedenáctidílná adaptace románové předlohy má výborné herecké obsazení v čele s Jeremy Ironsem v roli Charlese Rydera. Seriál zdobí velkorysá výprava se zajímavými interiéry a exteriéry. Děj se nesoustředí jen na lákavou povrchní rovinu - dekadentní svět bohatého oxfordského studentstva 20. let a na lesk upadající anglické aristokracie, ale dává prostor i filosofické rovině díla. Ukazuje, jak jednotlivce utváří náboženská víra, a dotýká se rozdílů ve vnímání hodnot v různých společenských vrstvách. Zpočátku na hranici homosexuality balancující přátelství dvou mladých mužů vystřídá v průběhu vyprávění pohled na vztahy hlavního hrdiny k ženám. Seriál ukazuje mladické okouzlení a jeho ztrátu, důvody útěků před odpovědností, úpadek způsobený alkoholismem i citové zrání. Naznačuje erozi kultury a vliv politické situace na lidské osudy. Seriál získal mnoho prestižních nominací a ocenění, například dva Zlaté Glóby v roce 1982. (Česká televize)

Recenze uživatele klima777 k tomuto seriálu (1)

Návrat na Brideshead (1981)

Svět aristokracie jest mi naprosto cizí; se světem konzervativního katolicismu a sedevacantismu nemám společný ani "řemínek na opánku". Tohle je ovšem poctivá práce. Sleduji-li Brideshead Revisited, nahlížím do vesmíru, jenž je oddělen těžkou a zatuchlou oponou. Pokřiveným zrcadlem nahlížím odtržené a snad miliony světelných let vzdálené universum, v podstatě mě děsí a přinejmenším rozčiluje, ale nechce se mi na něj a do něj plivat. Především díky Ironsovi a Olivierovi (třetí hvězdička je pro ně). Navíc, Waugh byl sice hodně divný patron, ale ve zlomových okamžicích života zůstával křehkým a zranitelným člověkem. Tudíž hluboce a zásadně nesouhlasím, leč respektuji. ()