V první polovině je Bartoška spíš takovej rozevlátej bohém, kterej pořád chodí hrát tenis a prožívá nějaký milostný oplejtačky. Ve druhý polovině se z toho stává pomalu budovatelský drama o stavbě nejslavnějšího českýho tankodromu známýho jako D1. Paradoxně ta budovatelská část se mi líbila víc. Celkově to žádnej zázrak neni, ale koukat se na to dá. Potěší celkem velkej výskyt tehdy mladejch začínajících herců. Kromě Bartošky např. ještě Heřmánek, Kratina, Hartl a další. 50%(16.6.2012)

"Potřebuju tady mít lidi, co se nebojej mít průšvih."                                                                                                            Důvěra může podržet právě tak, jako zlámat vaz. Mladý projektant dostane první samostatný úkol dříve, než se na to cítí. Očekávání v něj kladená jsou příliš vysoká, uzavírají se sázky, všichni čekají, že půjde ve stopách svého úspěšného otce. Jak se zachová otec, když zjistí, že syn svou první práci zkopíroval? Jak se zachová syn, když zjistí, že místo mu vyběhal tatínek? Trochu jsem se bála, aby nám ta hrací plocha neskončila někde mezi Brnem a Prahou, ale to se naštěstí nekonalo. S velkou chutí jsem sledovala dálniční anabázi pro tentokrát takřka oproštěnou od přílišného budovatelského nadšení.(28.2.2015)

Poměrně zajímavá sonda do prostředí architektury, práce na stavbě a světa neomezené protekce, kdy Vám cestu vyšlape někdo jiný, ať chcete nebo nechcete. Navíc ego Vám pořád nalhává, že jste tady proto, abyste vykonal něco velkého, malé věci - pro obyčejné lidi, ale jděte, to není nic pro nás. Mladý Bartoška se role zhostil s přehledem, a kdyby film ubral na svém patosu a naivitě, mohlo to být ještě mnohem kvalitnější dílo. Ale i tak film ukázal jednu věc, pod kterou se můžeme i dnes s klidem podepsat, s pokorou se ... dojde nejdál.(8.3.2009)

• Pitryx

No, už po dvaceti minutách jsem tušil ztracený čas a přinesl si brambory a začal je škrábat. Aby to byl čas strávený užitečně. Tupé dialogy typu půjdeš na dálnici - půjdeš do kanceláře se opakovaly, aby se pak změnily na ještě tupější dialogy, nakreslíš projekt – nenakreslíš projekt. Mezitím občas hnusná „hudba“ a do toho poskakuje Bartoška u rýsovacího prkna. Téma je to jistě důležité, bez těžce pracujících architektů by se svět neobešel. Tohle by prostě nestálo za nic ani jako inscenace.(16.12.2015)

Myslím, že je to celkem povedený kousek z doby socialismu:-). Snímek nám zase ukazuje, jak bylo v té době vnímané vzdělání. Mladý nezávislý hrdina se má postavit na vlastní nohy - boj v něm samotném, zjišťuje, že to nebude tak jednoduché a samozřejmě starší jsou moudřejší a musejí se ctít. Má veliké ambice, ale nižší třída mu pomáhá pochopit sebe sama... A samozřejmě je ve filmu krásně vidět, že jen pokud opravdu něco děláš - žiješ prací, život má smysl...:-D hlavně splnit plán na 150 % .... film se mi moc líbil, skvělé herecké obsazení - miluju heřmánka a menšíka!(7.3.2009)

• - Jiří Bartoška se o mnoho let později dozvěděl, že Karel Hoger s ním hrát nechtěl, chtěl někoho slavnějšího, známějšího. Režisér však za Bartoškou stál. (sator)

• - Film bol natáčaný v Prahe, Pruhoniciach, Vojslaviciach a Koberovciach. (dyfur)