Hitlerova armáda smrti: Das Reich

(TV film)
  • Česko Hitlerovo komando smrti (více)
Francie, 2015, 90 min (Alternativní 2x45 min)

Dvoudílný dokument vám přiblíží osudy obávané elitní tankové divize jednotky SS, která byla nechvalně známá jako Das Reich. Během posledního roku druhé světové války se neblaze proslavila masovými vraždami na východní frontě. (National Geographic)

Gilmour93

Autentické záběry a fotografie, věcný komentář, absence mluvících hlav. Toť hybná síla dokumentu a samozřejmě hrůza, která se lidstvu začíná pomalu vytrácet z paměti a tak zase začíná všemožně blbnout. Hořký konec z pohledu obětí represálií a jejich pozůstalých. Spravedlnost pracovala pouze na bojišti, pak od toho dala ruce pryč.. ()

Shakers

Fuuu strašný masaker. Neviem si to ani predstaviť, keby som tam mal byť ja. Zaujímalo by ma ako by dopadla situácia, keby Das Reich nerobili tieto masové vraždy, ale keby boli v Normadii pri vylodení spojencov. Takto sa tam nestihli dostať a dobre im tak, zvyšok už poznáme. 90% - 5* ()

Volodimir2

Tento dvojdielny dokument sa predovšetkým zameriava na obdobie posledného roku 2. svetovej vojny. Po vylodení Spojencov v Normandii Hitler nariadil, aby sa divízia Das Reich o sile 15 000 mužov a 200 tankov presunula z juhozápadného Francúzska do Normandie, kde mala vytlačiť Spojencov späť do Atlantiku. V tej dobe už silný francúzsky odboj mal za úlohu spomaľovať postup tejto divízie rôznymi sabotážnymi akciami ale aj otvoreným bojom. A tak dochádzalo zo strany Hitlerovej armády smrti k brutálnym represáliám a masakru civilistov (Oradour sur Glane a Tull). Dokument približuje každodenný život tejto jednotky, neslávne známej v spojitosti s masovými vraždami na Ukrajine a v Bielorusku. Za vojnové zločiny sa pred Norimberg dostalo len pár vysokých veliteľov týchto jednotiek. ()

Thomassi

Das Reich, elitní jednotka, pozdeji tanková divize ozbrojených složek Waffen SS. Prošla si boji na východní frontě a po vylodění Spojenců i na západní frontě. Jednotky SS byly známy svým fanatismem, který byl spojený s nadstandartními bojovými výkony, ale i zvěrstvy páchanými na obyvatelstvu. Toto je příběh běžného života v této jednotce od června 1944 až po kapitulaci Německa. A právě v tomto období se na území Francie dopustili její příslušníci velkých a světově známých masakrů, kterým je věnována podstatná část dokumentu, který je poutavý, se spoustou neznámých dobových záběrů. ()

lioncel

Mnozí váleční zločinci, po válce v západní zóně chráněni novým spojencem z druhé strany Atlantiku, spokojeně dožili ve své rodné vlasti .. s důchody zohledňujícími službu třetí říši za 2. světové války. Setkávali se běžně na vzpomínkových srazech .. veteráni, ´hrdinové´ ověšeni Železnými kříži a dalšími vyznamenáními se zcela běžně, spolu se širokou veřejností, loučili při pohřbech se svými zemřelými kamarády ... ()

cariada

Opravdu nechutné co jsou lidi schopni udělat jiným lidem. Nechtěl bych v té době žít. Zajímavá paralela když si vezmete že u nás se neustále vzpomínají Lidice a to ještě část obyvatel šla do koncentráku či na převýchovu děti. Tak naproti tomu v Bělorusku vyhladili a vypálili 620 vesnic a zavraždili všechny obyvatele, proti tomu jsme vyvázli dobře, ještě u nás nebyla fronta. ()

janesX

Nacistická smrtící komanda  tohto istého režiséra z roku 2009 sú ešte viac mrazivejšie, temnejšie a drsnejšie, ako tento dokument z roku 2015, ale aj tu dávam plný počet. Michael Prazan opäť kvalitu nezaprie, používa len tie výberové zábery (hlavne farebné), používa fotografie a ak rozpráva o zločinoch, seriózne doloží aj dôkazy v podobe podpísaných smrtiacich rozkazov veliteľov a ukáže aj pár nechutných, samozrejme autentických záberov, nevhodných pre citlivé povahy ako som ja. Oblasti s vojnovými zločinmi má dobre zmapované a toto je len akýsi dodatok k hore zmienenej sérii, tentokrát so zameraním na Francúzsko 1944 (spomínaná séria bola zameraná hlavne na východnú frontu) a je to zase v kvalite, pod ktorú tento dokumentarista nepôjde. Skrátka super. ()

mira007

Francouzský dokument o posledním roce války ve Francii, kam se přesunuly esesácké jednotky z východní fronty a vzhledem k vývoji války už ani nekryly svoje brutální metody. Přehledný dokument , který chronologicky popisuje vývoj bojů a zločiny těchto jednotek. I v západní Evropě to vypadalo jako na východní frontě. ()

jilda

Zapálit ženy a děti v kostele, no hnus. Banda sajrajtu, co se po válce schovávala za výmluvy. Slušný dokument, díky obarvení máte mnohem lepší představu o tom, jak tehdejší život vypadal. ()

Luk Skywalker

Závěr prvního dílu je mrazivě hororový. Jinak dokument předkládá všeobecně známá fakta a jejich vztah k divizi Das Reich. Historická chyba je, že zůstali tito masoví vrazi bez trestu vlivem okolních politických událostí. ()

agassi68

Hrozné je najmä to, že vinníci neboli potrestaní a tí, čo si myslia, že sa takéto zverstvá diali len v 2.sv.vojne sú bohužiaľ na veľkom omyle. Akurát nie sú tak na očiach. V podstate každá diktatúra prináša to isté a dejiny sa opakujú. Film ma zaujal tým, že je farebný a je tam pár detaiov zo života jednotky SS. Inak priemer.. ()

Luisis

Ty autentické záběry jsou fakt masakr. Skvěle vystihují ty hrůzy války.Skvělý a zajímavý dokument - 80% ()

čmeld

Šílený..úzkost až nevolno..stydím se co je člověk člověk schopen provést...poučme se, nesmí se to už opakovat!! ()