Ta proměna Jaroslava Marvana z nerudného dědka v dokonalého gentlemana, který v byznysu ctí i morálku, je prostě neodolatelná...(16.5.2003)

"Šédí muška na štěně, na štěně, na štěně, šédí muška na štěně, šedí a špí..." :-) Tahle dětinská písnička se mi vybaví, kdykoli vidím Adinu Mandlovou. Pochází z této veselohry o chudé úřednici, která vyhrála čtrnáctidenní pobyt v luxusním letovisku a setkává se tam s jistým generálním ředitelem. Ten předstírá tutéž výhru, aby zachoval své inkognito. Všimněte si, že každý tehdejší tvůrce měl Adinu zaškatulkovanou nějak jinak. Hugo Haas ji uvedl do společnosti a naučil ji duchaplné ironii, ale paradoxně jí přisuzoval postavy naivních dívenek, bez dechu naslouchajících slovům svého mentora. Otakar Vávra v ní viděl schopnou charakterní herečku. Martin Frič ji osobně neměl moc rád, u něj byla snad pokaždé vypočítavou mondénou a ledovou královnou. No a nejpřekvapivěji ji využíval Vladimír Slavínský. Obsazoval ji do rolí, které byly jednak komediální (viz hlavně Holka nebo kluk), ale především to byly nenáročné dívky z chudých poměrů. Takže vyložené protiúkoly. :-) Tahle lidovka se Slavínskému docela povedla, už pro to neobvyklé spojení Mandlové s Jaroslavem Marvanem. 60%(8.2.2006)

Bez tradičně dobrého a hlavně přirozeného Marvana by tato společenská komedie z docela solidním námětem byla takřka průměrná..Podle mého jinak skvělá Adina Mandlová zde lehce přehrává a působí až dětinsky..Naopak skvěle jsem se zasmál při scéně a krátkém štěku lehce nahluchlého Ference Futuristy v hospůdce..Pro Raoula Schránila to zase byla jedna z prvních hlavních rolí. Již zmíněný šlágr "Sééédí muška na stěne" (společně právě s Ferencovým štěkem podle mého poznávací znamení tohoto filmu), kdykoliv ho slyším tak mi ale lehce zabrní:-) Podobně laděnou Přítelkyni pana ministra (opět Slavínský, Marvan, Mandlová) mám o dost radši...ps: Pokud jste nevěděli tak se natáčelo v Jevanech u Prahy. Ale i tak přesto předevše se jedná o milou, sympatickou ale hlavně koukatelnou komedii ve Slavínského filmografii o lehčí nadprůměr. Zajímavé komentáře: Oskar, Eodeon.(11.5.2006)

Ve srovnání s ostatními filmy té doby je to jednoznačný nadprůměr. Velice příjemná zábava na nedělní dopoledne. Adinka a Marvan vedou.(2.11.2003)

Jeden z nejrozporuplnějších režisérů třicátých a čtyřicátých let Vladimír Slavínský dokázal točit řemeslně nečekaně dobré a divácky vděčné komedie. MUŽI NESTÁRNOU jsou jednou, DVA TÝDNY ŠTĚSTÍ další zdařilou demonstrací tohoto faktu. Až překvapivou univerzálnost svého hereckého talentu tu prokazuje Adina Mandlová (ve filmu SVĚT PATŘÍ NÁM tato na první pohled mondénní žena burcuje národ proti fašistickému nebezpečí). Tradičně skvělý Marvan jen potvrzuje své prvotřídní univerzální herectví. Sledujeme-li film pozorně, neujde nám, že se tu objevuje celá řada postřehů a výstižných narážek charakterizujících dokonale dnes přes propast času neviditelných detailů prvorepublikové "vyšší" společnosti pomyslných horních deseti tisíc, mj. i detaily prvorepublikové hospodářské politiky. Čiperný děj plynule střídající vážné i zcela nevážné scény a dialogy i dnes působí uklidňujícím, osvěžujícím dojmem. Je to ten typ filmu, o kterém se nepíší rozjásané rencenze ani studie, bez kterého se však všední den mění v šeď ještě šedší než obvykle.(25.9.2008)

Příjemná protektorátní komedie ze série Adina Mandlová u Vladimíra Slavínského. Po té, co se nejprve Slavínský našel v obsazování Lídy Baarové, následovalo několik filmů s Hanou Vítovou a konečně jeho nejslavnější série s Věrou Ferbasovou. Adina se nejprve objevila celkem nenápadně ve své šablonce mondénní slečny v Rozkošném příběhu (1936), později pak v rolích snaživých děvčat v Bílé vráně, Svatební cestě a ve zcela klíčovém filmu pro její kariéru - v Holce nebo klukovi? (1938). Mezitím se upevnila její pozice v českém filmu a v Přítelkyni pana ministra a zde ve Dvou týdnech štěstí (1940) se Slavínskému odvděčila za svůj průlom. Shodou okolností se v obou filmech bilancuje stejné téma záměny a vyzývavá směšnost "státních tajemství", stejně jako potřeba pražské podzemní dráhy, která skutečnost předběhla o celých 35 let. Aktuální je také téma nevybíravých žurnalistů a lsti, která se tak přirozeně snoubí s láskou a nápravou povahy starého bručouna. Konečně, prožít takovou dovolenou na útraty Pestrého týdne - také bych si, jako malá úřednice živící sebe i maminku, dala říci.(8.7.2012)

Milá komédia s niekoľkými vhodne zvolenými exteriérovými scénami (jazierko, hubársky výlet) a zároveň s jemným, ale dôrazne predneseným sociálnokritickým podtónom.(16.2.2014)

Září 1940. S končícím létem se připravovala velkolepá oslava významného životního jubilea mohykána českého filmu a jednoho z otců zakladatelů Vladimíra Slavínského. Temperamentní "syn hor" si ke svým abrahámovinám nemohl přát nic menšího, než další úspěšnou veselohru, s kterou by válcoval podzimní sezónu v pražských biografech. Úspěch a vyprodané kinosály byly hnacím motorem pro Slavínského a s prostředími, která důvěrně znal, nemohl zklamat ani producenty. Nebylo tedy nejmenších pochyb o tom, kam zasadit příběh mladé úřednice a ministerského tajemníka. Centrum pražské smetánky v nedalekých Jevanech patřilo k vyhlášeným lokalitám již v období první republiky a zdejší síť luxusních hotelových komplexů byla jako stvořená pro delikátní záležitosti státních tajemství a úzkostlivě střežená inkognita vlivných bankéřů. Sázkou na jistotu bylo obsazení titulní dvojice Adinou Mandlovou a Raoulem Schránilem, které pojilo silné přátelské pouto i mimo dosah kamery. Naopak přesně charakterizovaná proměna příslušníka elity horních deseti tisíc v Marvanově nedostižném podání přináší do filmu šťavnatý komediální náboj a vytváří sympatické pozadí pro romantickou zápletku v podání Mandlové a Schránila. Příběh má spád, přehledné dialogy i neobvyklou pointu a současného diváka si získá vedle prosluněné letní atmosféry i roztomilou písničkou o mušce. Pro všechny zúčastněné pak Slavínského film znamenal příjemné zakončení jednoho válečného léta. Ani se nechce věřit, že nad okupovaným územím už více jak rok visely vlajky s hákovým křížem.(3.10.2008)

Tradiční naivní veselohra, typický produkt své doby... Jak já mám rád tyhle tradiční naivní veselohry!(4.11.2009)

"Podívejte !! První cena, Marta Urbanová.. To jsem já !! Druhá cena, Karel Novák.. To jste vy !! Chcete snad ještě zapírat ??" - "Takže já jsem druhá cena ??" ;)(12.9.2015)

aky ,,roztomiloucky" film :D. uprimne. jemne, elegantne, velmi zdvorile. skoda, ze sa tak nespravame k sebe teraz - tak slusne. mily pribeh, obcas nevinne zabavna scenka, skveli znami herci /som velmi rada, ze som ich tu opat mohla uvidiet/ a tak... Velmi obdivujem sarmantnost a nenutenost hercov a v podstate ludi z tej doby.. Taktiez ich zrucnost v rozpravani. Filmova Marticka hovorila neskutocne rychlo ale zaroven i cisto, jasne a zretelne. Uchvatne. A este sa to dobre pocuvalo! Ako aj ta krasna piesen - Laska je vecna. BTW v celom filme je pouzita len ,,source music".- vzdy plynie z nejakeho daneho zdroja, kt. sa ukaze v obraze. Toto je snad 1. film, kde si jasne uvedomujem ten styl tocenia scen jazd v aute, ci na lodkach, kedy za nimi na platne bezalo pozadie a pred nou bolo umiestnene stojace auto :)). Fascinujuce! ____ Hoci zapletka je celkom jednoduchucka, krasne ju spracovali. Velmi pohodovy a mily film, kt. si opat rada pozriem. (snad dostanem prilezitost) Presna na mna príjemná atmosferka, kt. tam panovala. Dakujem :)(25.9.2008)

Tušila jsem, že se film natáčel v Jevanech. Stačil pohled na hotel a několik prvorepublikových vil. Při zmíňce o horním jezírku jsem si byla na sto procent jistá. Díky Kulmonovi, který to sem hodil jako zajímavost, jsem si svoji domněku ověřila. S Adinou Mandlovou jsem už viděla mnohem lepší filmy, než byl tento.(31.5.2010)

Taková docela příjemná "záměnová" komedie, která dokáže pobavit, ale nemá až takové grády, aby to bylo opravdu něco víc než jen dobrý film na odpoledne.(1.12.2008)

Další variace na téma "záměna osob", tedy ne příliš origiální téma, ale zase tu je skvělá Adina a můj oblíbenec Raoul. Jako bonus tu zazní dětská písnička Šédí muška na štěně šedí a hajinká potvůrka malinká...(25.7.2011)

• kinderman

V dobovém tisku se psalo o "komedii, která má co říct" nebo o "veselohře, na kterou se čekalo". Já viděl jen neinvenční zpracování plytkého námětu a věru nesnesitelného B.Veverku v roli reportéra Kudrny. Pod dvě hvězdičky nenechávám padnout jen díky přítomnosti A.Mandlové.(26.9.2008)

Průměrná protektorátní komedie. O jedné prosté dívce ,která vyhraje 14 denní dovolenou v hotelu spolu s ní ještě jeden člověk. V roli nerudného hosta se opět bravurně představil J.Marvan. Je to taková slet omylů.(9.8.2008)

Nametem se Dva tydny stesti nelisi od jinych filmu te doby. I tak si myslim, ze hlavne diky Mandlove ziska srdce dnesnich divaku. Uz jsem to nekde psal, jak ale roztanci mimikou svou tvar, je neuveritelna a vubec se nedivim, kolik mela napadniku... Klasicky potesi i Marvan ve sve typicke roli.(18.10.2009)

Hezká pohádka o tom, jak chudé děvče ke štěstí přišlo. Marvan je vskutku skvělý, samotný příběh není příliš košatý, tak se hodně nastavuje, aby vyšla stopáž. I tak ale dávám horší čtyři hvězdy, bavil jsem se dobře a to je hlavní.(18.1.2011)

Zcela tradiční, ničím výjimečná stará dobrá česká komedie, kterou z průměru nevytáhne ani velmi slušné obsazení. Pár scén je opravdu vtipných, ale od půlky film ztrácí dech. Hudba: Josef Dobeš(23.10.2009)

Celkom príjemná komédia. Výborný F.Futurista ako hostinský. 65%.(26.9.2008)

Skvěle obsazený film s výborným scénářem. Některé scény, jako jsou ta s Ferencem Futuristou či rozhovor Adiny Mandlové s Jaroslavem Marvanem o státní půjčce jsou nezapomenutelné. Přiznám se, že si tento film trošku pletu s "Tři muži na snhu", ve kterém byla podobná záměna postav použita o 4 roky dříve.(11.1.2012)

Průměrná komedie, jakých se tehdy točilo spousta. Tedy neurazí, ale ani neoslní (Madlová tradičně půvabná, v této době už rovněž herecky vyspělá, což se nedalo tvrdit o jejich počinech ve třicátých letech s výjimkou roku 1939, Schránil v klasické roli muže ve fraku, jenž se zamiluje do hlavní hrdinky, Marvan opět úžasný - zastiňuje ostatní herce, pozitivně mě překvapila i Šlemrová, ve své menší roličce - tato herečka je opravdu nedoceněná, její herecký um je neoddiskutovatelný). Přesto (nebo proto) je tento film dobré shlédnout.(6.7.2012)

Chudobná mladá úradníčka prišla ku šťastiu a dokonca až k šťastnému zoznámeniu s ministrom a jeho štátnym tajomstvom. Adina Mandlová je sympatická a rozpráva tempom guľometu, v komédii sa pri hereckej elite určite nestratila. Príbeh ubieha lepším tempom na začiatku, ako na konci, ten bol až príliš presladený.(12.9.2015)

Další skvelá komedie s Jaroslavem Marvanem a báječnou Adinou Mandlovou, kterým výborně sekundují Raoul Schránil a Miloš Nedbal. Ten je v roli sekčního šéfa nepřekonatelný. Opět ale snímek trochu kazí ta kapitalistická agitka. Obyčejná úřednice udělá z ministra vlastence a z nemilosrdného pracháče, generálního ředitele, toho nejhodnějšího kapitalistu. Soudruzi mohou jenom tiše závidět. Ale stejně dávám 4*, protože i přes tyto chybičky krásy je to skvělá zábava(19.4.2012)

• crass.48

Adinku mám ze srdce rád, ale ty polohy, kde blbla a předváděla roztomilé kukuče ve stylu Nataši Gollové, mi moc nesedly, právě proto, že ty se hodí spíš pro druhou herečku. Stejně tak Raoul Schránil jako zoufale zamilovaný příliš uvěřitelný nebyl, ten je zase lepší, když hraje druhé housle. Chemie mezi nimi žádná. Jiskrnější byla Adina naopak ve dvojce s Marvanem. Logické chyby (reportér dělá s Martou rozhovor po 14denním pobytu, i když je tam teprve třetí nebo čtvrtý den). Přes nižší hodnocení milé pokoukáníčko, i když jiné filmy v podobném stylu mám raději.(8.2.2014)

Už jsem tuhle kýčařinu viděl tolikrát a vždycky se tomu hubování generálního ředitele Marvana Mandlovou zasměju. Nedá se nic dělat, musím zvednout ze tří na čtyři, Slavínský holt tyhle jednoduchosti uměl jako nikdo. A to byl rok 1940 - z atmosféry filmu by to člověk nepoznal.(7.8.2010)

Jeden z filmů, kde Adina hraje odlišně než v jejích dalších a známějších. Nicméně je to příjemná změna a člověk by jí odpustil i ty menší nedokonalosti..:)(25.9.2008)

Jak již tady někdo níže psal, film je tak nabitý pozitivní energii, že jí snad podlehne i zarytý pesimista. Je více faktorů, které k tomu přispěly - kouzelné (mimo)hotelové prostředí, herecké obsazení v čele - kdo je vlastně v jeho čele? Adinka, Jaroslav Marvan či neodolatelný Raoul Schránil a pan ministr?!, dialogy včetně nezapomenutelné "mušky na štěně" a v neposlední řadě samotný děj. Film nepředstavuje nic nového, převratného, přesto diváka upoutá k obrazovce. Je to ta atmosféra, která z něj čiší - ta "pravá první republika" (i když v té době vlastně již o první republice nemohla být řeč), ke které vzhlížím s obdivem a úctou - ačkoli ani tehdy nebylo vše dokonalé...(18.1.2008)

Docela průměrná komedie válečných let, které kralují Jaroslav Marvan a Adina Mandlová. Příjemné na víkendové odpoledne.(30.5.2010)

Nevím jestli se film natáčel v Jebanech :-) , nevím. Marta (A.Mandlová) vyhraje 2týdny dovolené, kde ji tajemník Dr.Diviš (R.Schránil) využije v nouzi jako sekretářku a zamiluje se do ní. Cyril Novák (J.Marvan) generální ředitel Spojených bank je v luxusním hotelu inkognito jako jen Novák, jakých běhá po světě tisíce a už se to začne mlít z omylu do omylu. Martička plánuje metro. Ministr (R.Deyl) Dr.Divišovi: Byl bych nerad, kdyby mezi Vámi něco neharmonovalo.(3.1.2012)

Strašně milá komedie, a to hlavně díky jedné vtíravé písničce dua Marvan - Mandlová, která se mi vždycky spolehlivě usadí v hlavě a pak ji nejde dostat ven. Jinak milé, nenáročné, zábavné aneb jak chudé a poctivé děvče ke štěstí přišlo.(11.1.2012)

Milá komedie, která využívá mnohokrát použité téma záměny. Ale je zde přece jen více romantiky než vtipu.(15.9.2015)

Vcelku předvídatelný příběh, ovšem ve srovnání s podobnými filmy je scénář poměrně kvalitně propracován a působí (samozřejmě v rámci žánru) relativně uvěřitelně. Nenjdeme zde sice žádný třeskutý humor (snad s výjimkou krátkého výstupu Futuristova), ale dívá se na to příjemně.(11.2.2014)

Další z filmů, ve kterém vystupuje J. Marvan jako "starý bručoun." Tyto role mu ale velmi seděly, nejen díky němu je ale tento film velmi kouzelný. Báječné role podaly i ostatní herecké hvězdy, ze všech je možno jmenovat A. Mandlovou, která zde byla celkem netradičně v roli chudé dívky, která ke "štěstí přišla." Možná námět jako z červené knihovny, ale neodolatelný film.(14.4.2011)

• Pitryx

Příběh pro paní a dívky, prostě pohádka o tom a onom. Příliš komediálních situací zde není, moc jsem se nezasmál, ale jako oddychovka k nedělnímu podvečeru se to brát dá. Jsou ovšem lepší komedie.(19.9.2015)

Mandlová je má srdcová záležitost. Moje nejoblíbenější prvorepubliková herečka, od té doby, co se týče elegance a šarmu, se jí nevyrovnala žádná česká herečka.(12.11.2008)

Roztomile pitomoučká komedie natočená ve válečném období, tedy s nevinným obsahem z červené knihovny o tom, kterak chudé děvče ke štěstí přišlo a s průhlednou zápletkou. Adině Mandlové to s Jaroslavem Marvanem sedí víc, než s Raoulem Schránilem, který vedle nich působí dost neumětelsky a tradičně. Film nevybočuje z rámce tehdy točených komedií a nepřekvapí, ale ani neotráví. Odpočinkové dílko na nedělní odpoledne. Zajímavé jsou záběry tehdejších trampů a jejich písní od vody. A legrační je, jak Schránil "vesluje" pádlem, stále na jedné straně a loďka se mu netočí.(10.2.2014)

Hetky rozehraná komedie Slavínského. Nádherná a elegantní Adina a věčně nabubřelý Marvan. Krásná utopická myšlenka se dvěma týdny dovolené a proměně morouse v milého a laskavého pána. Ale proti gustu žádný dišputát i já jsem okouzlena módou, postavami, elegancí tehdejší doby a hlavně si skvěle psychicky odpočinu. :-))(31.5.2010)

Filmy s Marvanem jsou moje :)(9.2.2014)

jedna hvězda navíc za ty bílé Adininy šaty na tanečním večírku :)(18.10.2009)

Možná asi příliš schematické, nicméně Adině Mandlové ta role slušného a poctivého děvčetě nesmírně sluší. Ačkoliv je to už dílo protektorátní, dýchá z něj ta kouzelná prvorepubliková atmosféra.(25.11.2012)

Jak už tu bylo řečeno, je to milý a veselý film, na kterém není poznat období jeho vzniku. Škoda jen té poslední půlhodiny, neboť počínaje uplakanými scénami začne být film trochu slabší.(28.1.2014)

"Máte nejkrásnější oči na světě" - "Vy jste ale inteligentní"... Decentní humor, klasická zápletka o tom, jak se někdo vydává za někoho jiného a na tehdejší dobu nadprůměrně záběrů z exteriérů. Krásná atmosféra, až se člověku nechce věřit, v jaké době film vznikl.(8.2.2014)

Milé ale premena pána generálneho trochu nerealistická a celkovo film pôsobí rozhádzane.(2.5.2014)

• the_weaver

Celkom zaujímavá, trochu švihnutá zápletka, ale inak dosť naivné a trochu strojené.(26.12.2015)

Příjemná podívaná, při které jsem se i párkrát upřímně zasmál. Výkony herců jsou skvělí, scénář se také povedl. Jedině konec mi přišel, tak nějak narychlo splácán. Celkově to není žádné veledílo, to ale veselohra být nemusí. Za mne 60/100.(24.9.2015)