"Šédí muška na štěně, na štěně, na štěně, šédí muška na štěně, šedí a špí..." :-) Tahle dětinská písnička se mi vybaví, kdykoli vidím Adinu Mandlovou. Pochází z této veselohry o chudé úřednici, která vyhrála čtrnáctidenní pobyt v luxusním letovisku a setkává se tam s jistým generálním ředitelem. Ten předstírá tutéž výhru, aby zachoval své inkognito. Všimněte si, že každý tehdejší tvůrce měl Adinu zaškatulkovanou nějak jinak. Hugo Haas ji uvedl do společnosti a naučil ji duchaplné ironii, ale paradoxně jí přisuzoval postavy naivních dívenek, bez dechu naslouchajících slovům svého mentora. Otakar Vávra v ní viděl schopnou charakterní herečku. Martin Frič ji osobně neměl moc rád, u něj byla snad pokaždé vypočítavou mondénou a ledovou královnou. No a nejpřekvapivěji ji využíval Vladimír Slavínský. Obsazoval ji do rolí, které byly jednak komediální (viz hlavně Holka nebo kluk), ale především to byly nenáročné dívky z chudých poměrů. Takže vyložené protiúkoly. :-) Tahle lidovka se Slavínskému docela povedla, už pro to neobvyklé spojení Mandlové s Jaroslavem Marvanem. 60%(8.2.2006)

Průměrná komedie, jakých se tehdy točilo spousta. Tedy neurazí, ale ani neoslní (Madlová tradičně půvabná, v této době už rovněž herecky vyspělá, což se nedalo tvrdit o jejich počinech ve třicátých letech s výjimkou roku 1939, Schránil v klasické roli muže ve fraku, jenž se zamiluje do hlavní hrdinky, Marvan opět úžasný - zastiňuje ostatní herce, pozitivně mě překvapila i Šlemrová, ve své menší roličce - tato herečka je opravdu nedoceněná, její herecký um je neoddiskutovatelný). Přesto (nebo proto) je tento film dobré shlédnout.(6.7.2012)

Chudobná mladá úradníčka prišla ku šťastiu a dokonca až k šťastnému zoznámeniu s ministrom a jeho štátnym tajomstvom. Adina Mandlová je sympatická a rozpráva tempom guľometu, v komédii sa pri hereckej elite určite nestratila. Príbeh ubieha lepším tempom na začiatku, ako na konci, ten bol až príliš presladený.(12.9.2015)

Další skvelá komedie s Jaroslavem Marvanem a báječnou Adinou Mandlovou, kterým výborně sekundují Raoul Schránil a Miloš Nedbal. Ten je v roli sekčního šéfa nepřekonatelný. Opět ale snímek trochu kazí ta kapitalistická agitka. Obyčejná úřednice udělá z ministra vlastence a z nemilosrdného pracháče, generálního ředitele, toho nejhodnějšího kapitalistu. Soudruzi mohou jenom tiše závidět. Ale stejně dávám 4*, protože i přes tyto chybičky krásy je to skvělá zábava(19.4.2012)

• crass.48

Adinku mám ze srdce rád, ale ty polohy, kde blbla a předváděla roztomilé kukuče ve stylu Nataši Gollové, mi moc nesedly, právě proto, že ty se hodí spíš pro druhou herečku. Stejně tak Raoul Schránil jako zoufale zamilovaný příliš uvěřitelný nebyl, ten je zase lepší, když hraje druhé housle. Chemie mezi nimi žádná. Jiskrnější byla Adina naopak ve dvojce s Marvanem. Logické chyby (reportér dělá s Martou rozhovor po 14denním pobytu, i když je tam teprve třetí nebo čtvrtý den). Přes nižší hodnocení milé pokoukáníčko, i když jiné filmy v podobném stylu mám raději.(8.2.2014)

Už jsem tuhle kýčařinu viděl tolikrát a vždycky se tomu hubování generálního ředitele Marvana Mandlovou zasměju. Nedá se nic dělat, musím zvednout ze tří na čtyři, Slavínský holt tyhle jednoduchosti uměl jako nikdo. A to byl rok 1940 - z atmosféry filmu by to člověk nepoznal.(7.8.2010)

Jeden z filmů, kde Adina hraje odlišně než v jejích dalších a známějších. Nicméně je to příjemná změna a člověk by jí odpustil i ty menší nedokonalosti..:)(25.9.2008)

Jak již tady někdo níže psal, film je tak nabitý pozitivní energii, že jí snad podlehne i zarytý pesimista. Je více faktorů, které k tomu přispěly - kouzelné (mimo)hotelové prostředí, herecké obsazení v čele - kdo je vlastně v jeho čele? Adinka, Jaroslav Marvan či neodolatelný Raoul Schránil a pan ministr?!, dialogy včetně nezapomenutelné "mušky na štěně" a v neposlední řadě samotný děj. Film nepředstavuje nic nového, převratného, přesto diváka upoutá k obrazovce. Je to ta atmosféra, která z něj čiší - ta "pravá první republika" (i když v té době vlastně již o první republice nemohla být řeč), ke které vzhlížím s obdivem a úctou - ačkoli ani tehdy nebylo vše dokonalé...(18.1.2008)

Docela průměrná komedie válečných let, které kralují Jaroslav Marvan a Adina Mandlová. Příjemné na víkendové odpoledne.(30.5.2010)

Nevím jestli se film natáčel v Jebanech :-) , nevím. Marta (A.Mandlová) vyhraje 2týdny dovolené, kde ji tajemník Dr.Diviš (R.Schránil) využije v nouzi jako sekretářku a zamiluje se do ní. Cyril Novák (J.Marvan) generální ředitel Spojených bank je v luxusním hotelu inkognito jako jen Novák, jakých běhá po světě tisíce a už se to začne mlít z omylu do omylu. Martička plánuje metro. Ministr (R.Deyl) Dr.Divišovi: Byl bych nerad, kdyby mezi Vámi něco neharmonovalo.(3.1.2012)

Strašně milá komedie, a to hlavně díky jedné vtíravé písničce dua Marvan - Mandlová, která se mi vždycky spolehlivě usadí v hlavě a pak ji nejde dostat ven. Jinak milé, nenáročné, zábavné aneb jak chudé a poctivé děvče ke štěstí přišlo.(11.1.2012)

Milá komedie, která využívá mnohokrát použité téma záměny. Ale je zde přece jen více romantiky než vtipu.(15.9.2015)

Vcelku předvídatelný příběh, ovšem ve srovnání s podobnými filmy je scénář poměrně kvalitně propracován a působí (samozřejmě v rámci žánru) relativně uvěřitelně. Nenjdeme zde sice žádný třeskutý humor (snad s výjimkou krátkého výstupu Futuristova), ale dívá se na to příjemně.(11.2.2014)

Další z filmů, ve kterém vystupuje J. Marvan jako "starý bručoun." Tyto role mu ale velmi seděly, nejen díky němu je ale tento film velmi kouzelný. Báječné role podaly i ostatní herecké hvězdy, ze všech je možno jmenovat A. Mandlovou, která zde byla celkem netradičně v roli chudé dívky, která ke "štěstí přišla." Možná námět jako z červené knihovny, ale neodolatelný film.(14.4.2011)

• Pitryx

Příběh pro paní a dívky, prostě pohádka o tom a onom. Příliš komediálních situací zde není, moc jsem se nezasmál, ale jako oddychovka k nedělnímu podvečeru se to brát dá. Jsou ovšem lepší komedie.(19.9.2015)

Mandlová je má srdcová záležitost. Moje nejoblíbenější prvorepubliková herečka, od té doby, co se týče elegance a šarmu, se jí nevyrovnala žádná česká herečka.(12.11.2008)

Roztomile pitomoučká komedie natočená ve válečném období, tedy s nevinným obsahem z červené knihovny o tom, kterak chudé děvče ke štěstí přišlo a s průhlednou zápletkou. Adině Mandlové to s Jaroslavem Marvanem sedí víc, než s Raoulem Schránilem, který vedle nich působí dost neumětelsky a tradičně. Film nevybočuje z rámce tehdy točených komedií a nepřekvapí, ale ani neotráví. Odpočinkové dílko na nedělní odpoledne. Zajímavé jsou záběry tehdejších trampů a jejich písní od vody. A legrační je, jak Schránil "vesluje" pádlem, stále na jedné straně a loďka se mu netočí.(10.2.2014)

Hetky rozehraná komedie Slavínského. Nádherná a elegantní Adina a věčně nabubřelý Marvan. Krásná utopická myšlenka se dvěma týdny dovolené a proměně morouse v milého a laskavého pána. Ale proti gustu žádný dišputát i já jsem okouzlena módou, postavami, elegancí tehdejší doby a hlavně si skvěle psychicky odpočinu. :-))(31.5.2010)

Filmy s Marvanem jsou moje :)(9.2.2014)

jedna hvězda navíc za ty bílé Adininy šaty na tanečním večírku :)(18.10.2009)

Možná asi příliš schematické, nicméně Adině Mandlové ta role slušného a poctivého děvčetě nesmírně sluší. Ačkoliv je to už dílo protektorátní, dýchá z něj ta kouzelná prvorepubliková atmosféra.(25.11.2012)