poster

Gormenghast (TV seriál)

Fantasy / Mysteriózní

Kanada / Velká Británie / USA, 2000, 232 min

 • Gaaron
  ****

  Velmi atmosférická omalovánka, i když se v druhé polovině lehounce bortí a z rozsáhlé a hluboké předlohy vybírá jen zkratkovitě. Doufám, že nové Gaimanovo zpracování dojde až do realizace, a že ten v o něco vícedílné sérii vše úspěšně prováže a obohatí vlastní imaginací. Zpátky ale k tomuto dílu s obrovskou poklonou všem zúčastněným hercům!(10.2.2016)

 • kakttus
  *****

  Něco tak, tak, tak.... divnýho. Má to všechno, co jsem kdy chtěla - ponurou, snad až depresivní atmosféru, zároveň ale jakousi komičnost a hloubku, město plné bizarních tradic a zvyků. Místo samo pro sebe, malý uzavřený svět, kde vládne šílenství. Každičká postava je sama o sobě malým uměleckým dílem a herci se jich zhostili neuvěřitelným způsobem. Všem jim ovšem kraluje Jonathan Rhys Meyers, jehož cílevědomý, bezohledný a šílený Steerpike není jako třešnička na dortu, spíš jako celý dort. S čokoládou. Děj se více soustředí na něj (nemůžu říct, že by mi to vadilo), ale ostatní postavy přesto mají relativně dost prostoru. By the way, nikdy bych nevěřila, že někdo dokáže tak naprosto úžasně zahrát sovu.(16.1.2014)

 • Splasher
  ****

  Ani jsem nemusel číst předlohu; stačí kouknout na obsazení a člověk hned ví, že ho čeká další nezapomenutelný let na křídlech BBC. Ilustrace Peaka se mi příliš nelíbí, ale v jejich převedení na obrazovky je cosi kouzelného. Výborný John Sessions v roli doktora, profesorský sbor složený ze známých tváří britského humoru (poslední role Spike Milligana, dlaždič Pemberton, jeho Frysterstvo, M. Williams, ...). I hlavní představitelé předvádějí co mají. Dominuje slizkost, tupost, naivita a gormenghastnost. Protože Gormenghast je vším.(27.2.2012)

 • Charlie84
  ****

  V Gormenghastu je všechno, poetika a výprava Tima Burtona, Shakespearovská osudovost, postavy jsou karikatury jedna vedle druhé, to že Meyers hraje něco mezi Johnem Deppem ze Sweenyho Todda a Gerym Oldmanem z Draculy je už jen taková třešnička. Ja to hodně anglické, ale takový příběh v takových kulisách ani nikdo jiný natočit nemůže - působilo by to směšně, gay nebo obojí. Trochu problém je, že to celé nedává moc smyl. A teď mi nejde ani tak o motivace postav samotných, těm scénář na závěr přece jen dopřeje většinu vět, které jejich charaktery tak říkajíc naplní. Myslím spíš celý svět Gormenghastu. Věřím, že knihy jsou to výborné. Věřím, že kdyby měl seriál alespoň o pár episod víc, fungovalo by to na jedničku. Takhle se ale nemůžu zbavit pocitu, že tvůrci sice měli k ruce všechny artefakty, ale odmítli se s námi o ně podělit. Uprostřed města stojí tajuplná hora, kolem níž neustále krouží temní černí ptáci, královna se neustále radí s tajemným bílím ptákem, který je i v titulkách, tvůrci si dokoce vyhráli i s tím, že se nachází na různých obrazech v komnatách (takových odkazů na předešlé symboly je tam víc, z otho usuzuji, že nejde o náhodu), král si myslí, že je sova, království udržuje tajmené rituály a obřady, pric se narodí s fialováma očima (btw. fialové oči má i ten bílý pták), atd, atp. Z celé série přímo čiší, jak si dali tvůrci práci, aby veškeré nápady přenesli z knížky na plátno a ono se jim to povedlo. Problém je, že si všechnu mytologii v pozadí musíte domyslet, nebo přijmout fakt, že tam nic takového není a skutečně je to jen vztahová záležitost o vzestupu a pádu jednoho nedoceněného kuchtíka. Gormenghast funguje tak i tak, ale byl bych moc rád, kdyby tady přidal komentář někdo, kdo to četl, aby má slova potvrdil či vyvrátil. Uf, tohle je nejdelší komentář, jaký jsem kdy napsal. Takže už jen stručně. Přesevšechno vvýše řečené se samozřejmě jedná o nadprůměrnou záležitost a nemůžu než doporučit. PS: Ten plakát je super.(1.3.2011)

 • Tarhiel
  ****

  Toto je jeden z najzvlastnejsich serialov, aky som videl. Uz len tie extremisticky zkarikovane postavy su proste skovstne. Hlavny "padouch" mi bol sympaticky od zaciatku do konca, toho mohol stihnut trochu iny koniec, rovnako ako lasku mladeho princa. Príbeh mi začal dávať oveľa väčší zmysel, keď som sa dozvedel, že autor predlohy bol vojak v 2. Svetovej vojne, ktorý takýmto spôsobom zaznamenal zmenu vnimania rodiny v spoločnosti, ktorá sa o to citeľnejšie pretavila na konci storočia. Unikat!(8.10.2017)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace