Mimořádně jednoduchý film o tom, že na zamilování nikdy není pozdě. Názor, že na světě je jen jediná žena jsem už od pár lidí slyšel, ale ještě neviděl ve filmu. Jan Pivec má jakousi zamilovanost do pokrevní linie, svádí ve stylu operetky babičku, matku i dceru, dekádu po dekádě. Celou dobu nijak extra dialogy ani děj, jen čekáme jak to dopadne. Ani to nijak nepřekvapí, ale ani neurazí. Průměr, 60%.(17.4.2011)

Jan Pivec a především Zita Kabátová balancující chvíli na hraně, chvíli za hranou, romantického kýče. Z hlediska příběhu je to takové červenoknihovnové naivní peklíčko, jakého bylo za protektorátu třeba, ale nutno uznat, že nejde neobdivovat výkon Jana Pivce, který zvládá zahrát poblázněného mladého studentíka jako vystřiženého z "vrcholných" slátanin období romantismu, i galantního a zatraceně ve formě byvšího ctihodného pána v letech (ne u Písku). Mimochodem tu svou formu prezentuje na plovárně, respektive v krytém plaveckém bazénu, který je jednoznačně a nezaměnitelně bazénem Městských lázní v Hradci Králové, samozřejmě v jeho tehdejší podobě, jež definitivně zmizela při přestavbě lázní na aquacentrum. Do dnešních dní tak na eleganci poctivé a funkční prvorepublikové architektury zůstává tato svým způsobem okouzlující vzpomínka na celuloidových pásech, ale nejenom ta - v reálném světě totiž stále funguje technický unikát jménem stroj na vlnobití od ČKD Blansko z roku 1933. Práci jeho kyvné desky si pravidelně užívají návštěvníci aquacentra dodnes. Ale abych taky řekl něco k filmu:) Řadím se do té méně kritické části diváctva, a přes ten nános naivity, patosu a kýče dokážu vidět pozitiva. Je to jako ve skutečnosti - muži sice stárnou, ale není to žádná tragédie. Tento film nestárne, a zaslouží si místo v červené zóně. 70%(18.3.2018)

• Tosim

Příklad, že za první republiky se točily OPRAVDU hloupoučké filmy. Námět, ve kterém postava Jana Pivce napříč roky a roky obšťastňovává ženy všech generací se mi jeví jako velmi debilní.(17.4.2003)

• Morien

"Teď víte všechno, Helenko." Ale neví.(16.10.2019)

Shoda na konstataci, že Jan Pivec patří k předním představitelům moderního českého herectví, je asi většinovou. Pokud tomu tak opravdu je, zbývá se zeptat, jak je možné, že tento údajně "hloupoučký" film si právě Pivec cenil nad jiné. Při pohledu na stříbrné plátno záhy pochopíme proč. Zdánlivě plytký námět je rozehráván s neobvyklou bravurou (musel mu předcházet úspěch divadelního představení na Nového divadle) a očividnou chutí oběma vůdčími aktéry: Kabátovou i Pivcem. Odlehčený veseloherní tón, nesený skvělými výkony obou protagonistů, překrývá řadu viditelných dobových klišé. A zajímavou, neobvyklou zůstává i ústřední myšlenka tohoto hraného dílka: Neústupnost muže, který nalezl svůj životní ženský typ a je k němu opakovaně přes propast generací magicky přitahován. Romantické je někdy nepravděpodobné, ale i nepravděpodobné bývá často reálně realistické. A uchvacující. Přes již konstatovanou propast generací a času.(20.10.2007)

V roce 1911 se zamiloval mladý Stanislav Jarský do Heleny Horníkové, zatímco její dceři dával lekce hry na klavír. Helena ale byla provdána a proto tento naléhavý flirt nemohl míti pokračování. V roce 1920 se náhodně setkává nyní již sebejistý muž a mladá elegantní slečna a poznávají v sobě Stáňu a malou Jiřinu Horníkovou. Bohužel v této době se Jiřinina ovdovělá matka potýká s krachem rodinné továrny a tak je nutno vyhovět manželství za úplatu a Stáňa opět mizí ze scény. Nakonec však má poslední šanci v roce 1939, kdy právě dospívá třetí generace, Jiřinina dcera Helena Krutinová. A tehdy už Stáňa neváhá a nenechává si nikým a ničím svou láska vymluvit. Má sice už prošedivělé skráně, ale to mladé dívce imponuje... Ideální námět Mužů, kteří nestárnou, odpovídal Novému divadlu Oldřicha Nového a ve filmové podobě pak pozdní tvorbě Vladimíra Slavínského. Vlivem událostí v zákulisí hlavní roli převzal vpravdě rozkošný Jan Pivec a z divadelní inscenace přešla jen Zita Kabátová, která hrávala Jiřinu. Výsledek pak vykrystalizoval mezi nejklasičtější protektorátní melodrama.(23.2.2009)

Jeden z nejklasičtějších pamětnických filmů. Jan Pivec zdolává jednu krásku za druhou (a přitom bere materiál pouze z jedné třígenerační rodiny). Příběh stěží uvěřitelný, ale pro mě je tou nejpůvabnější milostnou romancí, jaká se v našich krajích natočila. Zita Kabátová přechází od zbožňované ženy k ironické babičce opravdu s nonšelancí. Roli měl původně hrát Oldřich Nový, který hru inscenoval na divadle, díky tomu, že se nepohodl se Slavínským, dostal ojedinělou a snad životní příležitost (v rámci pamětnických veseloher) Jan Pivec. Madono, má...Nejdříve Zita Kabátová, potom Jana Romanová a nakonec Jarmila Smejkalová. Kdo by nezáviděl?(14.12.2003)

Krásná Zita Kabátová (v první půlhodině přímo úchvatná), světák Jan Pivec (zejména ve druhé "vyspělejší" půlhodině obdivuhodný) a švihácký Gustav Nezval (švihácký od začátku do konce) stárnou za pomoci masek a vlastního hereckého umu divákovi před očima tak uvěřitelně, jak jen to je možné. V kombinaci s chytrým scénářem (každá třetina je trochu jiná, ačkoliv se v nich to hlavní stále opakuje) a svižnou režií Vladimíra Slavínského vznikl přímo rozkošný film, na který se určitě rád podívám znovu.(4.2.2017)

"Za úsměv jediný, má krásná paní, za pouhý ruky stisk bělostných dlaní, širým chci světem jít přes hory, klestí a pro vás vymodlit též trochu štěstí." Této skutečně nestárnoucí filmové klasice předcházel fenomenální triumf stejnojmenné divadelní hry Jana Patrného na prknech hudebního divadla ON, který hru uváděl pravidelně od sezony 1940. Spor o to, kdo nakonec bude představovat titulní roli skončil prohrou Oldřicha Nového, který tutéž postavu s velkým úspěchem vytvářel na jevišti. Vladimír Slavínský si proti všem vyvzdoroval pětatřicetiletého Jana Pivce, který byl pro danou roli vybaven nejen velkým talentem, ale také mladším datem narození, díky čemuž maskéři odvedli věrohodnější práci. Pivec zde vystupuje v pozoruhodné mezigenerační roli pod jménem Stáňa Jarský, který nejprve coby student svede vdanou paní Horníkovou, jako úspěšný mladý muž se chce zasnoubit s její dcerou Jiřinkou (Jana Romanová) a nakonec v pozici generálního ředitele s prošedivělými skráněmi získává ruku vnučky své první lásky Helenky (Jarmila Smejkalová). Zitu Kabátovou sice stála Slavínského umanutost angažmá v divadle Oldřicha Nového, nicméně jisté je, že stín této role už potom nikdy nepřekročila. Režisér Slavínský skvělým způsobem nakombinoval klasickou romantickou story a salonní komediální humor, díky čemuž ve výsledku vzniklo jedno z nejpůsobivějších děl české válečné kinematografie. Stěží uvěřitelný příběh je totiž rozehrán s určitou lehkostí a myšlenkou, která tvrdí, že ztratí-li muž ženu, hledá v následujících vztazích jen její volné pokračování. A jestliže současný divák tento motiv nedokáže identifikovat, není to vina filmu, nýbrž nezmar dnešní doby, která opravdový milostný cit degradovala na pouhý povrchní vztah bez úcty a porozumění. Ach ano, tehdy byli pánové skutečnými gentlemany.(3.10.2008)

No a co? Absolvent po česku, dokonce s odvážnějším přesahem let.(17.12.2012)

Rozkošný film s příběhem, který je sice těžko uvěřitelný, ale autoři sami ho určitě nemysleli vážně. Obsahuje tolik ironického pomrkávání, že vyčítat mu nějakou nereálnost by bylo podivné. V hlavní roli skvělý Pivec, ale stejně tak skvěle obsazené jsou i jeho partnerky. Zita Kabátová je coby mladá paní Helena překrásná, ale stejně tak je i vcelku uvěřitelná babička, navzdory nedokonalé masce. Jana Romanová a Jarmila Smejkalová jsou ve svých rolích neméně okouzlující. Gustav Nezval je skvělý nadlesní - sukničkář, parádní jsou i všechny výstupy Zdeňky Baldové (po filmu Mravnost nade vše opět v roli členky mravnostního spolku). Co se týče režie, jedná se dle mého o Slavínského vůbec nejlepší výkon. A přidaná hodnota pro mě spočívá v tom, že se takřka celý film odehrává v 'mém' Hradci Králové a nabízí ojedinělou příležitost navštívit dnešní Městské lázně tak, jak vypadaly před téměř sedmdesáti lety, včetně slavného umělého vlnobití. Zaráží mě, že jsem o tomto filmu dosud neslyšel - v mých očích je to jedna z nejlepších protektorátních komedií.(17.2.2009)

Tři generace žen, jeden gentleman. Kdysi jsem chodil z dívkou, která měla pěknou mámu a teď ta dívka má pěknou dceru - zdá se to nepochopitelné ? To je prostě život.(5.7.2011)

• Lama.Lama

Eh. Nijak mě to neoslovilo. Takový drobet zbytečně hloupoučký film. A věřím, že by si to zestárlé hovado vážně počkalo na čtvrtou generaci.(8.3.2014)

"Měl jsi už někoho tolik rád jako mě, Stáňo ?? Proč nic neříkáš ??" - "Je to už dávno, co jsem měl tolik rád, ale dnes vím, že už tenkrát jsem vlastně miloval Tebe, Jiřinko !!" - "Tomu nerozumím, Stáňo.."(2.3.2014)

Sladký, ale milý románek s nádhernou Zitou Kabátovou ve všech ročních obdobích. Někteří muži skutečně nestárnou. Totéž platí i o ženách.(2.7.2011)

žít v té době byla snad nádhera moc jim závidím deda:-) Vladimír Slavínský nezklamal:-)(16.7.2019)

Tendle film mi přišel genilání tim, že ten chlap nejdřív sbalí ženskou, posléze její dceru a nakonec její vnučku, až mu konečně společně babka s matkou řeknou, hele vem si ji, nebo nás budeš otravovat do smrti, to mi přijde vtipný a dobrý takže proto.(13.4.2009)

Za Jana Pivce a jeho neodbytnost.(27.5.2014)

Tak tohle je opravdu těžká romantika. Nejlepší film z období kolem války. Jan Pivec je tu naprosto neodolatelný. A to i přes to, že jinak se mi v ostatních filmech vůbec nelíbí. Kdo neviděl, doporučuju shlédnout.(2.7.2014)

Nutno brát mírně s nadhledem a Janu Pivcovi to tehdy fakt seklo. Ty ženy, krásné ženy, ty dají jednomu zabrat.(2.3.2017)

Nemyslim si, ze by byl scenar debilni, jak jsem se v komentarich docetl. Myslim, ze zanr komedie si muze dovolit tri generacni lovestory. S ohledem na vznik filmu jen mozna trosku odvaznejsi:-). Vyborna byla rozprava mezi vnuckou a babickou o milencich. Z hereckych vykonu nejvice ocenuji Kabatovou a Jana Pivce, z postav pak hajneho. Velice zabavny a mily film, s krasnou pisni o vyznani lasky.(4.3.2009)

<< předchozí 1 2 3