poster

Dynastie Straussů (TV seriál)

 • Rakousko

  Strauss Dynasty

 • Slovensko

  Dynastia Straussovcov

 • USA

  Strauss Dynasty, The

Drama / Životopisný / Hudební

Rakousko, 1991, 12x50 min

 • Aky
  ****

  Především plno straussovské hudby, pak dovedně stavěný příběh držící se historie, nádherné kulisy i exteriéry a solidní herecké výkony. Co mi brání dát poslední *, jsou občas prkenné dialogy.(27.12.2017)

 • Rex Mundi
  ****

  Priznám sa, že hodnotenie triafam trochu naslepo. Tento seriál dávali veľmi dávno v televízii a vtedy sme ho žrali :-)(1.7.2010)

 • Incantator
  ****

  V rytme čarokrásnych melódií sa odvíja príbeh najznámejšej rakúskej dynastie hudobných skladateľov. Seriál pochádza z domovskej krajiny Straussovcov, čo je už sám osebe fakt, ktorý jeho kvalitu zvyšuje. Scenár ku všetkým dvanástim častiam napísal významný český muzikológ Zdeněk Mahler, takže sa môžeme spoľahnúť, že je príbeh dynastie spracovaný podľa možnosti čo najvierohodnejšie. Nechýbajú skutočne silné momenty (vrcholom seriálu je scéna z 8. časti, kde Johann Strauss ml. prvýkrát v Paríži uvádza valčík Na krásnom modrom Dunaji), najmä v prvej polovici seriálu však nájdeme i obsahovo slabšie diely a autori sa až priveľmi venujú manželským opletačkám, i keď to k Straussovej rodine iste patrí. Od úplnej bezchybnosti delí sériu umelosť typická pre rakúske a nemecké snímky, avšak našťastie v prevahe sú silné okamihy, pohnuté životné osudy, a hlavne, krásna hudba oboch Straussovcov. (31.12.2010)(31.12.2010)

 • pakobylka
  ****

  Síla seriálu spočívá především v precizně vystavěné dramatické linii. Nemusíte je milovat - otce ani syna ... vlastně syny, neboť všichni mají své osobní - a osobnostní mouchy a žádná rodinná idylka se nekoná, nicméně jejich osudy vás nenechají chladnými. Talent se zkrátka nemusí pokaždé snoubit s ryzím charakterem - ryzího charakteru se nenajíte, bez ostrých loktů vás převálcují jiní a zakrátko po vás neštěkne ani pes ... o dějinách nemluvě. Byli lidmi chybujícími - tak jako každý z nás, ale ... komu se poštěstí, aby jeho dílo žilo vlastním životem a procházelo oponou času nezávisle na svém autorovi - věčně mladé, svěží a kreativní ... ochotně přejímající osobité prvky svých nových interpretů ... aniž by na něm ulpěl jakýkoli stín.(6.10.2017)

 • MirkaP
  ***

  Během prvních třech dílů se z dětí, které na začátku ještě běhají na houbách, stanou téměř dospělí lidé, a jejich otcové nezestárnou ani o jednu vrásku, ani o jeden šedivý vlas (jeden z nich dokonce zemře s designem stejným, s kterým jako mladík do seriálu vstupoval). To mě docela vadilo. /// V zásadě velmi pěkný seriál s určitou informační hodnotou, ale místy dost rozvleklý a občas nudný. Tato vada se ke konci kupodivu trochu vytrácela. /// Dost hudby, která není na škodu. /// V 90. letech to musela být super programová pecka.(17.10.2017)