poster

Smrt v klášteře (TV film)

 • Kanada

  The Case of the Whitechapel Vampire

 • Slovensko

  Smrť v kláštore

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Kanada, 2002, 91 min

Režie:

Rodney Gibbons

Kamera:

Serge Ladouceur

Producenti:

Irene Litinsky
(další profese)
 • tron
  ***

  „Na upírov neverím, ale bojím sa ich.“ Detektív Sherlock Holmes je jedinečná postava literárneho sveta z pera Arthura Conana Doylea (o.i. „Stratený svet“), ktorú - keďže vystupuje v množstve komplikovaných knižných prípadov – často vídavame na televíznej obrazovke. Matt Frewer (Snyderov ÚSVIT MŔTVYCH) sa znova, spolu s Kennethom Walshom ako verným Dr. Watsonom, predstavuje ako geniálny Holmes („Kým nie je prípad uzavretý, všetci sú podozriví.“) v ďalšom (po PSOVI BASKERVILLSKOM/2000) prípade televízie Hallmark, ktorý je predchnutý hororovou atmosférou, ktorá sa k týmto dvom vynikajúco sa vzájomne doplňujúcim postavám prekvapivo dobre hodí („Pes baskervillský“). Film trpí nenápaditým spracovaním (a príliš pripomína Ecovo/Annaudovo MENO RUŽE), ale veľmi inteligentný scenár a kvalitné dialógy sa starajú o divákovo pohodlie.(21.6.2008)

 • lennyd
  ***

  Začalo to na misii v Jižní Americe - protože se v místních vesnicích šířila choroba, kterou patrně roznášeli netopýři, přistoupili mniši k razantnímu kroku, tento druh úplně vyhubit. Ale poté, co byl nalezen první mrtvý s dvěma rankami na krku, vypadalo to, že netopýři, resp. upíři přišli k odvetě. Když záhadná úmrtí neskončila ani zpět v Anglii, je povolán do boje samotný Sherlock Holmes, aby tuto záhadu osvětlil ... Vím, že kritizovat film, který je určen pouze pro televizní obrazovku se gentlemanovi nesluší, ale tady si nemohu pomoct. Mám rád detektivky, kde je dán prostor divákovi, aby sám zkusil odhalit vraha - ale ne tak, že detektiv při svém pátrání najde spoustu důkazů, které jsou pak předloženy při závěrečném "vysvětlování". Navíc mi přišlo, že zrovna tento film míchal jabka s hruškama (prvním podezřelým jsou upíři, a druhým podezřelým jsou démoni, které vyvolal představený klášera - a ještě do toho se plete zemětřesení, to už je kapku moc). Naopak po herecké stránce mi Sherlock i jeho věrný Pátek (ehm Watson) docela seděli, možná i o chlup víc, než ve filmovém Sherlockovi. Nu což, viděli jsme, pravý vrah byl odhalen a víckrát si rozhodně tento film nepustím..(18.6.2010)

 • filmmovier
  ****

  Nejlepší film se Sherlockem Mattem Frewerem, a ačkoli je předloha velice pozměněna , má to celkem slušnou sherlokovskou atmosféru. Je to temné a je to už mírně horor. Na tuto adaptaci jsem se těšil nesmírně a vůbec, ale vůbec mě nezklamala. Frewer Sherlocka zvládá celkem obstojně, ale Watson Kenneth Wals mi furt příjde dost prkenný.Scénáristi si se všemi zápletkami obstojně poradili a jako detektivka to funguje, ne jako Skandál v Čechách...(13.12.2011)

 • jatamansi
  **

  Takový vykradený kompilát z Doyla. Ale Holme i Watson dobře zvolené typy, takové klasické, knižní. Slušně nadabovaní. Debata o shodě náhod, ale skoro každý na ni věří. Kromě Holmese, pochopitelně. Ten zná jen exaktní vysvětlení. Změní jeho názor mrtvý mnich? Holme věří v lidskou ruku, kněz v ďáblovo dílo. A krev a netopýry, či chcete-li upíry. „Jako pan Voltaire v upíry nevěřím, ale bojím se jich,“ říká výstižně Watson. Tvůrci alespoň dodrželi studené zimomřivé anglické barvy, šedobéžové a nahnědlé tóny, vlhké zdi. Lezavý chlad byl skutečně cítit.(23.1.2009)

 • Terva
  ****

  CITÁT - Mě do toho "my" nezahrnujte............ Natočeno podle stejnojmenné povídky Sira A. C. Doyla. Sherlock Holmes na stopě vraha upíra. Ponořme se s ním do hlubin kláštera jehož obyvatele postihla podivná kletba spojená se smrtí několika mnichů. CITÁT - Začínám už tušit Watsone, musím to ale ještě ověřit........ Samozřejmě, že to Holmes vyřeší, to je snad jasné každému, ale i tak je vždy zajímavé sledovat myšlenkové pochody Holmese po uzavření případu a usvědčení vraha. Upír z Witchappelu může v klidu odpočívat. CITÁT - Ať ten, kdo nezhřešil, hodí kamenem.........(8.5.2012)

 • - Film je natočen podle stejnojmenné povídky Sira A. C. Doyla. (Terva)