Pes baskervillský (TV film)

• Kanada

The Hound of the Baskervilles

Pes baskervillský

Krimi / Horor / Mysteriózní

Kanada, 2000, 90 min

Rodney Gibbons

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Eric Cayla

Irene Litinsky

Scénografie:

Jean-Baptiste Tard

Kostýmy:

Renée April

Na hallmarkovské pomery táto apadtácia slávneho príbehu A. C. Doyla nepodapla až tak zle. Atmosféra je niekedy celkom pôsobivá i keď so staršou verziou s roku 1983 sa nedá porovnávať, čo je do istej miery zapríčinené aj miestami naozaj veľmi lacnou televíznou produkciou. Matt Frewer ako Sherlock Holmes pôsobí trocha plocho a nevýrazne, zato musím povedať, že Kenneth Welsh je dokonalou ukážkou toho ako som si Dr. Watsona predstavoval. Niektoré pasáže sú značne pozmenené a na konci i trocha zidealizované, no v konečnom dôsledku je to jeden z lepších filmov, ktorá táto televízna spoločnosť vyprodukovala.(8.5.2008)

Měl jsem trochu obavy, jak bude vypadat televizní zpracování mého oblíbeného příběhu, ale Hallmark to s odřenýma ušima zvládl a režisér Rodney Gibbons natočil průměrnou verzi, na kterou se dívat určitě dá. Důležitou roli přitom hrálo zvolené prostředí „blat“ a blízkého okolí, které diváka vtáhne do děje a to i přes poněkud slabší atmosféru. Tu se sice tvůrci snažili navodit mlžným oparem a psím vytím, ale jaksi pozapomněli přišlápnout plyn a vše se vezlo v takovém poklidném – houpavém tempu, které místy trochu uspávalo. Což bylo zapříčiněno i nevýrazným hudebním doprovodem. Na druhou stranu však připisuji k dobru to, že se tady nikdo nepokoušel experimentovat a tvůrci se svezli na vlně úspěchu svých předchůdců, ale zachovali si svou vlastní tvář. Nebylo by zrovna moudré moc zasahovat do zažité zápletky a množství nových prvků – situací, by tomu spíše uškodilo. Jen s tím psem baskervillským si mohli pohrát důkladněji. Přišel mi totiž trochu k smíchu (v některých záběrech byl vidět obyčejný pes (snad vlčák) a vlastně mu jen dodělali červené oči. Takže žádná velká hrůza z něj tedy rozhodně nešla. Ovšem pořád lepší nežli nějaká digitální mrcha.(5.5.2014)

Žiadny zázrak. "Klasický" televízny film s tomu odpovedajúcou nenáročnou výpravou a slabším kastingom. Ale celkovo nemožno tvorcom uprieť snahu o vytvorenie pochmúrnej, strašidelnej atmosféry "blat", ktoré sú desivé samé osebe. Ja osobne mám tento Holmesov prípad najradšej, takže si vždy rád pozriem novú verziu. Hoci ma nemôže ničím prekvapiť.(19.12.2004)

"Nic není záhadnějšího, něž to, co je zřejmé." Tak tohle tvrdí Sherlock Holmes Watsonovými ústy v notoricky známém příběhu, jehož kanadské televizní zpracování dopředu vzbuzovalo obavy, že to bude nudné a zbytečně znovu natočené. Jenže nakonec to vůbec nebylo tak špatné, jak se to původně tvářilo a tak si původně očekávaného bobříka trpělivosti za zhlédnutí toho snímku nemohu udělit.(11.7.2017)

Velice povedené prostředí, které narušuje pouze slabý výkon aktéra postavy Sherlocka Holmese, který zesměšňuje, pravděpodobně nevědomě, sám sebe. Naštěstí se tam ze všech postav vyskytuje nejméně. Pro mě to je rozhodně ta nejhorší adaptace postavy Sherlocka Homese, přesto všechno ostatní stojí za podívání.(28.11.2008)

• - Pri natáčaní filmu nebolo ublížené žiadnemu zvieraťu. (misterz)