V roku 1946 to muselo byť veľmi ťažké kvôli nedávnemu skončeniu druhej svetovej vojny a komédia musela bodovať, zvlášť, keď sa ich točilo veľmi málo. V prípade Právě začínáme sa dá povedať, že práve začala nová éra čs filmu, aj keď z tohto filmu ešte cítiť prvorepublikovú nostalgiu. Jaroslav Marvan patril vždy k mojim obľúbeným hercom a spolu s Jindřichom Plachtom vytvorili silný tandem, ktorý si dokázali podmaniť len dve detské oči. A práve a vďka tomu si podmanili aj divákov, či už tých povojnových, či dnešných a medzi nimi aj mňa.(18.6.2011)

"Jak se máš?" "Zeptám se doma, jak se mám a pak Ti to napíšu!"                                                                                  Pozor na malé brýlaté holčičky!!                                                                                                                                                              "To Ti byl hroznej život ... dyť já u ní byl až za vopicema! Hada, toho měla pojištěnýho! Ale já nejsem ani v nemocenský pokladně!"(23.11.2014)

Skvělá poválečná komedie, jedna z mála vytvořená před nástupem vlády rudého teroru! Jaroslav Marvan měl před sebou celou řadu skvělých filmů, kdežto Jindřich Plachta podle mě natočil svou poslední parádní komedii než si za 5let, díky jeho dobrovolným brigádám v dolech narušil zdraví natolik, že se mu to stalo osudným. To co ve filmu předvádí Marvan a Plachta to je učebnicové herectví !(18.2.2013)

V roce 1946 se každý jistě snažil na hrůzy války zapomenout a když už šel do kina, tak se chtěl bavit. Filmaři se ale rozhodli že budou lidem válku neustále připomínat a že nedovolí lidem se moc bavit. Z pouhých 13 filmů, které byly v roce 1946 dokončeny bylo 10 dramat, z toho 5 válečných. Zbylé tři filmy byly komedie, ale zato povedené. Toto je jedna z nich. Pro úplnnost zbylé dvě - Pancho se žení a Nezbedný bakalář.(4.3.2006)

Dojemná komedie o dvou kamarádech, kteří se "na stará kolena" rozhodnou spálit dosavadní mosty a začnou vést společnou domácnost i rozvíjet společné podnikání. Jeden je plachý a trochu ubručený čahoun (Plachta), druhý rozverný sukničkář, kterého je všude plno (Marvan), jejich rozdílné povahy na sebe občas narážejí, ale spojí je společná starost o desetiletého sirotka, jehož jeden z nich kdysi z dobroty přijal za vlastního. Film je na svou dobu velice kvalitně natočen - dobrý scénář, vtipné dialogy a především skvělé herecké obsazení. Zejména řešení hlubokého sociálního námětu je zde podáno nepateticky. Vedle hlavních dvou hrdinů musím vyzvednout netradičně zápornou roli Emana Fialy a pak drbnu v sukničkách, zvědavou holčičku, která s přibývajícími filmovými minutami tak leze na nervy, až jí ty dlaždičky nalepené na botičkách v závěru každý musí přát.(17.2.2013)

• - Herec Eman Fiala hraje ve filmu pod svým skutečným křestním jménem. (Redyx1)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe, Jihlave, Kolíne, Benešove a Čechticiach. (dyfur)