poster

Cabeza de Vaca

Akční / Dobrodružný / Historický

Mexiko / Španělsko / USA / Velká Británie, 1991, 111 min

Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(27.4.2006)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $789,127Tržby Celosvetovo $-(24.12.2008)

 • whack
  *****

  Mexický záliv, 1528-1536. Príbeh španiela, ktorý nejaký čas žil s domorodým kmeňom.(20.12.2010)

 • YURAyura
  ****

  8/10 „Rekonstrukce“ ne zcela typického putování jednoho z conquiscadorů v novém světě. Pár let po Kolumbovi ztroskotává u břehů Floridy se z pokladníka stává vůdcem skupiny španělských námořníků, kteří mají jedinou touhu – dostat se do civilizované oblasti. Mezi nimi stojí spousta domorodých kmenů a tisíce kilometrů divoké přírody. CdV je na své devítileté cestě do civilizace popřít veškeré dosavadní vymoženosti včetně sebe sama, aby dokázal v novém prostředí přežít. Viděno bez titulků, což překvapivě nevadilo až na závěrečnou scénu, kdy se divoch CdV a spol. domlouvá s velitelem zachránců na obrácení původních obyvatel na víru. Film má dost povedených momentů jako třeba opakované zaříkávání s tělesně postiženým šamanem, resurekce kněžky, ale třeba Boj o oheň mi přišel lepší. Hlavnímu hrdinovi jsem nemohl uvěřit tu romanticky rychlou přeměnu v divocha a následnou neochotu sblížit se s civilizací, za kterou celou dobu směřoval.(14.1.2009)

 • easaque
  ***

  3* evidentně tento film patří mezi neznámé, i když si to nezaslouží a má i nějaké to ocenění. Nejspíš za to může jeho úzkoprofilový záběr na zkušeného a rozmazleného diváka, který od filmu očekává něco "víc". I když nabízí skvělé reálie a obsazení je taky přesvědčivé, tak musím přiznat, že mi chvilkami přišel nezáživný a nudný. Ale i tak mě udržoval film stále v napětí a snažil jsem se chování postav pochopit a vcítit se. Střet dvou odlišných kultur je zobrazen bez velkých souvislostí a spíš v náznacích, symbolech a obrazech. Což taky není nic pro každého - prostě zajímavé, ale znovu už nemusím. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](13.12.2017)

 • farmnf
  ***

  Nedá se upřít originalita zpracování. Bohužel často nudí, je nesrozumitelná a polovina filmu je dokument s domorodými skřeky.(3.1.2012)

 • majo25
  ***

  Filmu nemožno uprieť atmosféru, takú zvlášnu a ťažko uchopiteľnú, a tiež dobré herecké výkony. Zúfalstvo a zatratenie sa vinulo celým príbehom. Ale chytalo ma to iba veľmi zvolna. Dlhé zábery, v ktorých sa nič podstatné nedialo, dosť nudili a dej tiež nebol z tých zapamätateľnejších. Chýbala mu väčšia priamočiarosť. Proste nie je to film pre každého. V žiadnom prípade sa však nejedná o akčný film a s dobrodružným žánrom koketuje iba zvolna, skôr ide o historickú drámu.(11.6.2018)

 • radektejkal
  ****

  Spíš než diskurs křesťanského a pohanského světa, letmý pohled do prehistorického magického světa, který se konal v různých časových obdobích zřejmě všude. Možná tak to vypadalo kdysi i u nás. Nicolás Echevarría (jako scénárista i režisér) nás zavádí do konkrétní krajiny (Florida) a v konkrétním čase (nedlouho po objevení Nového světa) a předkládá nám děj redukovaný pouze na symboly, rituály a magické úkony (zlomky běžného života tu jsou zcela bez souvislostí). Celý obraz je pak nelogicky tak úchvatný, až se člověk musí ptát, jak se k tomu dostal sám autor - o tom, že je potomek kolonizátorů nemůže být ovšem pochyb... Pozn.: Často nyní slýchám, že někdo něčemu nerozumí, něco vůbec nechápe (kniha, film, filosofické názory atd.). Je to možné, avšak není to předpokladem pro poplivání, ignorování nebo zavržení. Prohlásit o něčem, že jsem to pochopil, je stejně ošidné, jako říct opak. Pochopit něco většinou znamená, umět to přiřadit k nějakému vzoru, se kterým jsme se již setkali (a který nám vyhovuje) - pořád mluvím o strážci pokladu "Kraví hlavě".(22.7.2016)

 • Velemír
  *****

  Skvostný divácký film, zpracovávající téma proměny "civilizovaného člověka" v "divocha", je zasazen do doby španělské kolonizace Ameriky v 16.století - Skvělá režie bohatě využívá filmového jazyka a bere dech v celku i detailu (nikdy kupříkladu nezapomenu na postavu beznohého a bezrukého šamana!)... Skvoucí kamera i výprava, nečernobílost postav, neklišé… Alvar objevuje magické a stává se Kristem pohanského světa v Novém světě, aby byl po takové zkušenosti konfrontován s křesťanstvím dobyvatelů… Jeho víra se však stala vírou přirozenější, nežli náboženství kolonizátorů, kteří využívají domorodých otroků ke stavbě katedrály… Alvarova nová víra nepotřebuje katedrály…(6.2.2007)

 • Dzun
  ****

  Febiofest 2007__Cabeza de Vaca nutí přemýšlet o tom, že pod rouškou křesťansko-humánního osidlování Ameriky se španělští kolonizátoři chovali stejně tak (ne-li hůř), jako místní "pohanští" obyvatelé. Výborné reálie a vizuální zpracování. Atmosféra Střední ameriky 16. století jako by na nás přímo dýchala....Kam se hrabe Apocalypto(5.6.2007)

 • malamia
  *****

  Tento film není pro každého, ale mě se líbil. Krásná je scéna "zoufalství a neporozumění v cizině", kdy Juan Diego recituje báseň o granadě a ti dva indiáni Mala Cosa a ten jeho pochop se přestávají smát a sledují je. Film o cizině, cizosti, porozumění i neporozumění. Trochu jinak, ale do hloubky.(23.3.2013)