Škoda, že tato miniserie nemá více dílů. Musím přiznat, že první díl mě skoro až nudil, ve druhém jsem se už dívala se zájmem, třetí mě nadchnul a čtvrtý, závěrečný díl, jsem si už vychutnávala s lítostí, že je konec. Crandford od stejné autorky mě nadchnul víc možná i právě díky delší stopáži, ale i tak to byl příjmený (asi už stý) výlet do viktoriánské Anglie. Naprosto předvídatelné, pomalu plynoucí, staromilské, tak jak to mám ráda:-)(31.7.2013)

Tahle adaptace románu Elizabeth Gaskell se mi líbila mnohem víc než všemi vychvalovaný Cranford od stejné autorky, už jenom proto, že v ní zemře podstatně méně lidí. Hlavní hrdinka Molly Gibsonová je ve své bezelstné upřímnosti a laskavosti natolik sympatická postava, že není možné si ji nezamilovat, a ačkoliv je příběh –jak už to u takových filmů bývá- naprosto předvídatelný a navíc i trochu zkratkovitě vyprávěný, svým šťastným koncem určitě potěší nejedno srdce divákovo. Tuhle povedenou minisérii jsem určitě neviděla naposledy. P.S. Keeley Hawes je opravdu neuvěřitelně podobná Keiře Knightley, což mi přijde docela vtipné vzhledem k tomu, že jejím manželem je v civilu tento muž.(22.3.2010)

Tady není ani celkem co rozebírat, zkrátka, pokud jste si oblíbili jakékoliv dílo Jane Austenové, potažmo Elizabeth Gaskell, budete se u této čtyřdílné minisérie cítit jako ryba ve vodě. Kouzelné prostředí viktoriánské Anglie, roztomilá hlavní hrdinka a poklidná milostná zápletka, která vám samým vzrušením sice srdce nezastaví, nicméně nad ní strávíte více než příjemné chvíle. Prostě ta pravá pastva pro každou romantickou duši.(26.10.2013)

Krásná a zejména ženskými představitelkami šťastně obsazená adaptace. Nelze říct, že by mužské figury byly méně dobře zahrané, ale jak název napovídá, jde zde především o ženské portréty, takže klobouky dolů před zúčastněnými herečkami. Gaskellová, podle jejíž románu, tato adaptace vznikla, měla dar popsat i tu nejsměšnější vadu charakteru s velkým pochopením a tak i zde jsou všechny postavy zahrány s takovým pochopením a citem, že ač si ubližují a zraňují se, nelze je zatratit, není zde žádný vyslovený záporák či záporačka. Hlavní postavou příběhu je milá Molly Gibsonová, která spokojeně a v naprostém souladu dospívá na venkově se svým laskavým otcem, místním lékařem. Zlomovým okamžikem, je otcův nápad, opatřit dceři novou matku a nevlastní sestru. A tak jsou jejich a nejen jejich osudy poznamenány příchodem dvou velmi pozoruhodných ženských osobností. Všichni se patřičně poučí a nakonec dopadnou, jak si zaslouží.(16.8.2006)

Hlavní mužský hrdina mi přišel mnohem méně zajímavý jak jeho bratr Osborne s velmi realisticky napsaným a zahraným problematickým vztahem s otcem. Molly je sice dobrota sama, ale málokdo se dovede ztotožnit s takovým neposkvrněným jednorožcem. Kdo by navíc skočil na to, že obkreslování brouků ji udělá vzdělanou? Její sestra kdysi udělala neuvážené rozhodnutí a málem skončila někde v Rusku - opět mnohem zajímavější zápletka i osoba. Škoda, že ji pan X nepřesvědčil, že není zloduch. To by byla pravá romantika. Lady Harriet je borka a macecha kráva za 5*. Škoda toho Rogera.(30.8.2011)