Manželky a dcery (TV seriál)

Wives and Daughters

Velká Británie / USA, 1999, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Škoda, že tato miniserie nemá více dílů. Musím přiznat, že první díl mě skoro až nudil, ve druhém jsem se už dívala se zájmem, třetí mě nadchnul a čtvrtý, závěrečný díl, jsem si už vychutnávala s lítostí, že je konec. Crandford od stejné autorky mě nadchnul víc možná i právě díky delší stopáži, ale i tak to byl příjmený (asi už stý) výlet do viktoriánské Anglie. Naprosto předvídatelné, pomalu plynoucí, staromilské, tak jak to mám ráda:-)(31.7.2013)

Kostýmní série z viktoriánského období Angličanům jdou. Konec konců, je to jejich nejslavnější éra. Příběhy žen, které se musí uplatnit ve společnosti, která pro ně nemá jiné uplatnění než jako pro manželky a matky (bavíme se o vyšší vrstvě) vždycky přináší zajímavé pnutí, jak se to těm z hrdinek, které přemýšlejí a nespokojí se s pasivní rolí, podaří. Osudy zvídavé, laskavé a inteligentní Molly, její povrchní zlé macechy a povrchní avšak nikoliv nutně záludné nevlastní sestry přinášejí obvyklou motanici vztahů a obvyklé konce. Příjemná podívaná bez větších ambicí. /7. 7. 14./(7.7.2014)

Další Period drama, která potěší ženské srdce - jeho jedinou náplní je sňatková politika, vztahy a pletichaření:)Ne, teď zcela vážně... Celý seriál mi přijde místy dost dlouhý, ne, že bych se nebavila dobře, ale jaksi mu schází spád...trošku zklamání...nicméně se mi líbilo herecké obsazení, zejména výborný Michael Gambon, ale také Justine Waddell v roli Molly. Ze všech period dramat natočených podle Elizabeth Gaskell bych ráda vyzdvihla "North and South", to mi přišlo zatím jako nejlepší...(26.7.2010)

Hlavní mužský hrdina mi přišel mnohem méně zajímavý jak jeho bratr Osborne s velmi realisticky napsaným a zahraným problematickým vztahem s otcem. Molly je sice dobrota sama, ale málokdo se dovede ztotožnit s takovým neposkvrněným jednorožcem. Kdo by navíc skočil na to, že obkreslování brouků ji udělá vzdělanou? Její sestra kdysi udělala neuvážené rozhodnutí a málem skončila někde v Rusku - opět mnohem zajímavější zápletka i osoba. Škoda, že ji pan X nepřesvědčil, že není zloduch. To by byla pravá romantika. Lady Harriet je borka a macecha kráva za 5*. Škoda toho Rogera.(30.8.2011)

Oproti niektorým iným adaptáciam Elizabeth Gaskell mi v tejto niečo chýbalo. Charaktery postáv mi občas pripadali ploché a nevýrazné. (až na nevlastnú sestru, ktorá mi s jej výstrednosťou, povrchnosťou a milou tváričkou prišla najzaujímavejšia). Samotná Molly je však natoľko sympatická a krásne zahraná, že jej spolu so sestrou udeľujem samostatnú hviezdičku navyše. :)(15.7.2016)