Pray Away: Očista modlitbou

• USA Pray Away
Dokumentární
USA, 2021, 101 min

Ti, co vedli nebo přežili takzvanou konverzní terapii, promluví o tom, jak silně a vytrvale tohle hnutí poškozuje LGBTQ+ komunitu. (Netflix)

Trailer

phoebinka

Dulezity dokument! Ale hrozne rozvlekly, kdyby byl o polovinu delsi, porad by to stacilo. Snad to nekomu pomuze. Ocenuju hlavne kontrast minulych verejnych vyjadreni ex-gayu a jejich soucasny zivot. ()

albiebennett

Amerika a křesťanství, to je kapitola sama pro sebe. Neohromí, nepřekvapí ale nevěřícně kroutíte hlavou stále. Dokument se týká relativně zajímavého tématu, ale na to, abychom pochopili zcestnost slepé víry a nejstupidnější formu fundamentalismu by stačila hodinka a trochu více prostříhaná stopáž. ()

Arsenal83

Pomalé, nudné, veľmi veľa rozhovorov a kontroverzné. Dokument o sebaľútosti, o tom, ako mi strašne bolo ubližované, o tom ako som bol nálepkovaný, ako ma násilne chceli zmeniť. Skrze vieru. Dokument sa snaží poukázať na to, že existujú nenávistné náboženské skupiny, ktoré chcú gayov a lesby očistiť od ich homosexuality. Pričom ukázané sú aj prípady, ktoré tvrdia, že sa to podarilo. Inak ale väčšina hovorí, že skončila v depresii, v strašnom utrpení. Problém je, že je to dielňa netflixu a tá jasne profiluje svoj pohľad na zlo - kresťanstvo paušálne je zlé voči homosexuálom a naopak homosexuáli sú obete. Ponúka jediné východisko, a to aby každý prijal svoju identitu, takú, aká je. Že je v poriadku byť homosexuálom. Avšak to dnes už nikto v západnom svete nespochybňuje. Zábery a výpovede, ktoré nám ukázali sú ešte spred 20-30 rokov. Dnes je situácia v Európe diametrálne iná, neviem, ako v USA, ale tiež sa nezdá, že by tam niekto zakazoval homosexuálom byť homosexuál. Nie je to tak nejak vykopávanie otvorených dverí? A po ďalšie, ak existujú takéto hnutia naďalej, je niekto, kto vás núti sa ich zúčastňovať? Proste na to kašlite a žite si svojim životom. Je to jednoduché. ()

RigorMortis

Kresťanstvo napáchalo v dejinách mnoho zla a fundamentalistické kresťanstvo "po americku" je obzvlášť nebezpečné (ako dokazuje napr. aj dokument Jesus Camp). Pray Away zoznamuje diváka s tzv. konverznou "terapiou" založenou práve na tomto fundamentalizme, so škodami, ktoré napáchala a s osudmi ľudí, ktorí ju podstúpili alebo propagovali. Aj po rozpade najväčšej organizácie, ktorá ju propagovala žiaľ úplne nevymizla. Smutným dôkazom toho je aj situácia spred pár mesiacov, kedy sa skupinka ultrakatolíckych politikov pod záštitou biskupskej konferencie snažila pozvať jedného z propagátorov tejto "terapie" na Slovensko. ()