Na konci třicátých let, v období bouřlivých proměn politické situace v Československu, již zvolna kulminovala masová popularita Věry Ferbasové, která se po osobním rozkolu s režisérem Slavínským úspěšně etablovala i ve filmech jiných tvůrců (Lamač, Cikán). Jakýmsi polibkem na rozloučenou měla být velkoformátová adaptace populární Benešovy operety Pařížanka pod změněným názvem Slečna matinka, v níž by Ferbasová získala další výjimečnou příležitost k převlekovým variacím. Osobní neshody a strach z blízké budoucnosti byly ve jménu blaha vystřídány, alespoň na chvíli, lehkým konverzačním humorem a pásmem líbivých písniček, z nichž dodnes sálá upřímná snaha odpoutat tehdejší diváky od chmurných prognóz. Slavínského standardní herecká suita neměla ani tentokrát čím zklamat, částečně také zásluhou vynikajícího Jindřicha Plachty v roli poněkud komického majitele módního závodu. A Věra Ferbasová? Ta se suverénně prosadila jak v tradičních záměnách filmem navržené novinové soutěže, tak především v uceleném kabaretním výstupu, kde se během několika málo minut dokázala proměnit v děvčátko, šestnáctiletého žabce, ženu středního věku a nakonec vetchou stařenku. A přestože Ferbasová nikdy nepatřila k oblíbeným tvářím soudobé kritiky, která jí vyčítala jednoduchost či spíše prostoduchost jejích rolí, představuje paradoxně tento film cenný záznam neobyčejného komediálního umění této neprávem zavržené komičky.(3.10.2008)

Do chvile, nez se vymysli nova reklamni kampan je film celkem nudny. Cesta po republice, plna maskovani a predvadeni novych modelu je uz ale vtipna a zabavna. Plachta tentokrat nebyl tolik vyrazny. Ohledne Ferbasove tvrdim, ze to sice nebyla zadna skvela herecka, jeji roztomily projev me vsak bavi a vzdy se na ni ve filmu tesim.(25.12.2010)

Většina komedii černobílé éry našeho filmu, kde se vyskytovala nějaká ta láska bylo naivních. Ale takovým milým příjemným způsobem, jenže Slečna matinka je tak nějak naivní skoro až neskutečně skoro až tak, že si co chvíli ťukáté na čelo, tahle naivita tady už není milá, ale spíš hloupá. Jinak herecký koncert Věry Ferbasové, která komické role prostě uměla na výbornou. Duch a děj filmu odpovídá době vzniku a myšlence, že práce rovná se úspěch a štěstí. 60%(17.11.2009)

Herec, ktery predstavoval zavodnika Big Johna me teda dostal... myslim, ze takhle bych to zahral snad taky. Kontrast to je obzvlast silny, kdyz mu sekunduje Ferbasova, Plachta atd. Jinak je to roztomily film, ktery tahne predevsim rozkosna Verka... P.S.: jo, a tim autem, kterym BJ na zacatku filmu vyhral Masarykuv okruh, mel byt zrejme MB W154, coz ale ve filmu (ve scenach se zadni projekci) nebyl...pouze v realnych zaberech ze zavodu ho videt muzeme, ale tam zas nema cislo 7. Tak to jen tak pro upresneni. :-)(7.1.2013)

Né že by se jednalo o komedii k popukání (snad s výjimkou prohlížení alba fotek s věnováním), ale účinkuje v ní spousta skvělých herců a skvělých, nebo alespoň krásných hereček. Z celého osazenstva excelují zejména dva. Dá se říct, že Ježíš měl štěstí, když se narodil na začátku letopočtu, protože v konkurenci Ferbasové s Krištofem-Veselým by neměl nejmenší šanci. Ti dva vyzařovali takovou pozitivní energii a výbornou náladu, že by dokázali přivést k životu celé Olšany, a nikomu by to jako zázrak nepřipadalo. I ten civilní Strnadův projev mně vyhovoval, určitě lepší než festival chlapácky tvrdých pohledů a energetických gest, který by předvedl leckterý jiný předválečný milovník. Hvězdička navíc za perfektní reklamní slogan "mnoga lieta, mnoga lieta drží naše toalieta", se kterým bohužel Veselý sklidil stejný úspěch jako já kdysi s podobně kvalitním "umělé zuby do každé huby!".(21.9.2013)

• - Natáčelo se na Brněnském autodromu, v Praze, ve Špindlerově Mlýně, Ostrovačicích, Brně a v Sokolské boudě v Jánských lázních. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)