• pytlik...
  *****

  Né že by se jednalo o komedii k popukání (snad s výjimkou prohlížení alba fotek s věnováním), ale účinkuje v ní spousta skvělých herců a skvělých, nebo alespoň krásných hereček. Z celého osazenstva excelují zejména dva. Dá se říct, že Ježíš měl štěstí, když se narodil na začátku letopočtu, protože v konkurenci Ferbasové s Krištofem-Veselým by neměl nejmenší šanci. Ti dva vyzařovali takovou pozitivní energii a výbornou náladu, že by dokázali přivést k životu celé Olšany, a nikomu by to jako zázrak nepřipadalo. I ten civilní Strnadův projev mně vyhovoval, určitě lepší než festival chlapácky tvrdých pohledů a energetických gest, který by předvedl leckterý jiný předválečný milovník. Hvězdička navíc za perfektní reklamní slogan "mnoga lieta, mnoga lieta drží naše toalieta", se kterým bohužel Veselý sklidil stejný úspěch jako já kdysi s podobně kvalitním "umělé zuby do každé huby!".(21.9.2013)

 • Greg25
  ***

  Většina komedii černobílé éry našeho filmu, kde se vyskytovala nějaká ta láska bylo naivních. Ale takovým milým příjemným způsobem, jenže Slečna matinka je tak nějak naivní skoro až neskutečně skoro až tak, že si co chvíli ťukáté na čelo, tahle naivita tady už není milá, ale spíš hloupá. Jinak herecký koncert Věry Ferbasové, která komické role prostě uměla na výbornou. Duch a děj filmu odpovídá době vzniku a myšlence, že práce rovná se úspěch a štěstí. 60%(17.11.2009)

 • nash.
  ***

  Předválečný standard. Mile úsměvná komedie s řadou vtipných momentů a hlášek padajcích ve víru záměn a omylů, které se vrší jeden na druhý a uvádí hlavní postavy do stále větších potíží. Stejně tak ovšem plná naivity, občas křečovitého přehrávání a místy zadrhávající poněkud hluchými nebo natahovanými momenty. Přesto i ona dýchá onou typickou pohodou, pro kterou jí člověk lecos odpustí a přístě se podívá znovu.(29.1.2011)

 • Marthos
  *****

  Na konci třicátých let, v období bouřlivých proměn politické situace v Československu, již zvolna kulminovala masová popularita Věry Ferbasové, která se po osobním rozkolu s režisérem Slavínským úspěšně etablovala i ve filmech jiných tvůrců (Lamač, Cikán). Jakýmsi polibkem na rozloučenou měla být velkoformátová adaptace populární Benešovy operety Pařížanka pod změněným názvem Slečna matinka, v níž by Ferbasová získala další výjimečnou příležitost k převlekovým variacím. Osobní neshody a strach z blízké budoucnosti byly ve jménu blaha vystřídány, alespoň na chvíli, lehkým konverzačním humorem a pásmem líbivých písniček, z nichž dodnes sálá upřímná snaha odpoutat tehdejší diváky od chmurných prognóz. Slavínského standardní herecká suita neměla ani tentokrát čím zklamat, částečně také zásluhou vynikajícího Jindřicha Plachty v roli poněkud komického majitele módního závodu. A Věra Ferbasová? Ta se suverénně prosadila jak v tradičních záměnách filmem navržené novinové soutěže, tak především v uceleném kabaretním výstupu, kde se během několika málo minut dokázala proměnit v děvčátko, šestnáctiletého žabce, ženu středního věku a nakonec vetchou stařenku. A přestože Ferbasová nikdy nepatřila k oblíbeným tvářím soudobé kritiky, která jí vyčítala jednoduchost či spíše prostoduchost jejích rolí, představuje paradoxně tento film cenný záznam neobyčejného komediálního umění této neprávem zavržené komičky.(3.10.2008)

 • Véronique
  ****

  Já nevím... Možná jsou ty 4 hvězdičky příliš, ale přesto... Je to zase jeden z těch milých prvorepublikových filmů, na který se příjemně dívá. Celá zápletka je sice naivní, ale v tom nejlepším slova smyslu. Výborné herecké obsazení - role jako na tělo ušitá pro Věru Ferbasovou. Je známo, že ve během své nedlouhé herecké kariéry se na plátně vystřídala snad se všemi tehdejšími "nej" milovníky. A nutno říci, že ne vždy bylo to spojení úspěšné (př. s Jiřím Dohnalem či F.K. Veselým). V tomto případě se to však povedlo - známý žabec Věrka Ferbasová s neokoukaným, ale šarmantním Stanislavem Strnadem. Trochu na škodu bylo přehrávání "Američanky" Evy Gérové, ale budiž. Nejlepší část filmu je ta úvodní - včetně vynikajícího komického čísla poněkud "rychle stárnoucí Boženky". Nezapomenutelná scéna českého meziválečného filmu! Zbytek se už vleče; stopáž překračující tradičních 90 minut je filmu na škodu. Na druhou stranu se zase povedly "zimní scenérie" - samozřejmě je nutno na ně pohlížet perspektinou 30. let. (Ne)zasloužené 4 hvězdičky v řečí čísel = 64%(17.11.2009)

 • - Natáčelo se na Brněnském autodromu, v Praze, ve Špindlerově Mlýně, Ostrovačicích, Brně a v Sokolské boudě v Jánských lázních. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace