Charles, následník trůnu

(TV film)
  • Velká Británie Prince, Son and Heir: Charles at 70

Nejstarší syn britské královny oslavil v listopadu 2018 své sedmdesáté narozeniny. V tomto požehnaném věku má mnoho lidí pocit, že všechno důležité již prožili a těší se zaslouženému odpočinku. U Charlese je ale všechno naopak: pracuje sedm dní v týdnu, jeho diář je tak plný, že si nemůže dovolit ani pořádně stonat, jak nás mohl přesvědčit docela nedávno, kdy se během jediného týdne zotavil z nákazy novým typem koronaviru, který pro seniory představuje závažnou hrozbu. Co je ale nejdůležitější: Charlese čeká v blíže neurčené budoucnosti ohromná životní změna. Zatímco jeho matka usedla na trůn velice mladá, on na svou příležitost stále čeká. Dnešní dokument zachycuje prince při jeho běžných činnostech, přibližuje nám jeho typický pracovní den, ale obsahuje také dojemná vyznání jeho nejbližších osob včetně obou synů a manželky Camilly. (Česká televize)

Necrotongue

Hmmm, tak to bylo asi poprvé, kdy jsem viděl dokument o princi z Walesu, jež by ho nevykresloval jako dvourozměrné polomonstrum, které dohnalo nejúžasnější ženu planety svým vztahem s Camillou Parker Bowles k promiskuitě, alkoholu, drogám a tunelu... No, a protože jsem výše zmíněnou princeznu lidských srdcí nikdy nemusel, udělala mi tahle záležitost, která prezentuje prince Charlese jako člověka (a vizionáře), opravdu radost. Víc už psát nemusím, vše podstatné najdete v komentáři uživatelky marhoul, s nímž vřele souhlasím. ()

Radko

Večný čakateľ a jeho denná rutina. Dlhodobo nedostupný trón spôsobil, že princovi Charlesovi sa dostalo postavenia akéhosi kráľovninho prvého pána (obdoba prezidentskej prvej dámy), venujúceho sa charite a podpore životného prostredia. Napríklad podpore včiel, sadenia stromov, pomoci oblastiam zničených tajfúnmi. Našiel tým zmysel a seba uplatnenie, aby nesplanel v nenaplnenej túžbe. Pravá podstata charity, na jednej strane chvályhodného, no stále len divadla pre médiá, sa ukáže v závere dokumentu, keď sa ho pýtajú, či eko témy bude tak razantne presadzovať v pozícii anglického kráľa. Večný čakateľ odpovie niečo v zmysle, že určite nie, pretože musí konať v rámcoch stanovených vládou a parlamentom. Dodá: "Tak to totiž chodí, viete?". Viem, a preto tvrdím, že ide do istej miery o hru na popularitu, vytvorenú výberom tém, ktoré väčšinu spoločnosti potešia. Veď, kto by už napádal apely na zlepšenie stavu životného prostredia či podporu sociálne slabých komunít? Záver dokumentu sa nesie v smutnej túžbe dosiahnuť vysnenú métu. Vek však nepustí, dnes má korunný princ už 72. Pozn.: Charles, princ z Walesu svoj cieľ podľa mňa už dosiahol. V roku 2018, pri návšteve ostrovného štátu Vanuatu pri Austrálii, ho totiž domorodci menovali náčelníkom. Absolvoval domorodé obrady. Môže sa teda naplno venovať náčelníckym záležitostiam Vanuatského kmeňa a zabudnúť na clivé pocity ľútosti po tróne. Vo víre tancov a rituálov, ovešaný mušličkami a oblečený v domorodej sukni (ako bol aj pri menovaní náčelníkom) by isto-iste zo seba striasol aj kráľovskú chandru. ()

marhoul

Charles je slušný člověk, bohužel pro část široké veřejnosti slušný rovná se slaboch. Samozřejmě k tomuto obrazu výrazně přispěla i labilní, bulimická hysterka, budiž ji lehká zem, se kterou si jistě užil svoje peklíčko, pročež děvenka si pro své pečlivě naplánované megadobro ukousla většího soustíčka, než jaké by nevyblila. Takže co se týče mě, já s radostí kvituji, že je sympatický, pracovitý pán konečně spokojen a uvolněně se těší přízně své druhé manželky, která ho evidentně podporuje a vřelé vztahy má i s jeho syny. Také se mi líbí, že se u nás konečně promítlo něco, kde je zmíněno, že se princ aktivně a ze svého vlastního rozumného zájmu věnuje ekologii už od konce šedesátých let, což by mohlo zaujmout zobáčky páteční záškoláčky (až jim to teda zase vypukne), kteří žijí v bublince, že tato palčivá témata otevřela jen ONA jediná, přičemž tomu není tak a marně jim může člověk říkat, že ne, švédské děvčátko nespolklo šalamounovo veledílo, má prostě specifické zdravotní potíže, které dostaly zelenou, jelikož brát hračku těmto dětem je složité a aniž bych to jakkoli zlehčovala, natož byla ironická, prostě cosi takového by mohlo vést nejen k sebepoškození, ale i k napadení. Mohla by o tom pohovořit řada specialistů z oboru, či rozumných rodičů s bohatými zkušenostmi, ale aby nepřišli o post, diplom, přátele, či snad o hlavu, všichni raději svorně mlčí a myslí si svoje, protože na Gretku se nesahá. Na hlavu si sice párkrát zaťukal každý, vylepili ji na obálku slavného časopisu, dalo se jí pár cen, ať mají děti, zelení mužíčci a biodivoženky lepší pocit, kdo umí číst německý tisk, zjistil si dávno, co za banda tahá za provázky, no a hromadu smysluplné práce musí udělat mnoho neviditelných lidí, že ano, jako třeba každý z nás, byť jsou to drobné kapky v oceánu, ale ti, kteří třídí odpad, omezují odpad, nejezdí zbytečně autem, neplýtvají elektřinou, nedělají nepořádek v lese, venku, zamýšlejí se nad obaly, dobře si rozmyslí kolik masa k životu potřebují a kde si ho pořídí, dále co si pořídí, odkud to bude, jak je to vyrobeno a za co si připlatím atd., atd.. Může to být takový člověk, kterého třeba nikdo nezná, ale který toho stoprdo dokázal v životě víc než nesympatické, ošklivě křičící zuřivé děvče, které veřejně pošle politiky ke zdi. Třeba. A toto má být vzor. Ale psssst! K tomu by nahlas řekl nebo naspal něco jenom blázen. To se nesmí. Ona dokázala nejvíc! My všichni jsme nuly. No ale pak tady může být také někdo viditelný, známý, kultivovaný, který se chová slušně, disponuje dobrou pověstí a relativním společenským vlivem, který po řadu let pomáhá v oblastech zasažených přírodními katastrofami, které vznikají kvůli drancování planety, oteplování, který klimatické změny registruje a na toto téma přednáší padesát let, tedy tak činil v letech, kdy toto zajímalo snad jen hrstku přírodovědců, který prokazatelně pomohl a činil tak automaticky a bez potřeby teatrálních, nepěkných výstupů. Byl by to dobrý král. Asi ho to mine, ale řekla bych, že jemu na tom nesejde. Za mě princ Charles a jeho činnost palec nahoru, narodit se do královské rodiny je těžký úděl, zvládl ho se ctí, bojoval statečně, své obdivovatele jistě má, možná je jich méně než si dokáží získat psychicky narušené ženy, ale to nevadí. Zrno od plev. :) Dokument by mělo vidět více lidí. () (méně) (více)

easaque

4* slušně zvládnutý dokument o následníkovi trůnu. Jako doplněk k zrovna dokoukanému seriálu Koruna to nebylo opravdu špatný a udělal jsem si aspoň širší obrázek o královské rodině. Doporučuji dále a zároveň děkuji za doporučení. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA ()

subic

Charles, jak jsem ho vlastně doteď neznal se svým "zeleným" myšlením. Neznám žádný jiný dokument přímo o princi Charlesovi. Pro mě to byl vždycky zpruzený čekatel na trůn, který se ukáže v té televízi při různých slavnostních událostech, banketech apod. Ale co jsem nevěděl, že on je prakticky od mládí zapálen do ekologie a že už léta upozorňuje na problémy s odpady apod. ()

ostravak30

Asi jedno z nejdelších čekání na trůn v historii Anglie má na svém kontě princ Charles a otázkou je, zda se vůbec dočká. Ano, pro mě bylo zajímavé vidět běžný den následníka trůnu, na straně druhé jsme viděli v podstatě uhlazený dokument. Charles nedostal žádnou nepříjemnou otázku, žádnou otázku na tělo a také jsme nemohli zaznamenat jakékoli problémy v jeho programu. Tedy vše děláno jen proto, aby dobře vypadal a působil. Což na jedné straně chápu, image a veřejné mínění je v podstatě to jediné, na čem královské rodině záleží, na druhé straně jde o až moc uhlazenou práci. O chrakteru královské rodiny pak do jisté míry svědčí i to, když Charles řekl v závěru, že jako panovník by se o charitu a životní prostředí starat přestal kvůli jiným povinnostem. A přitom zrovna tohle je docela důležité a myslím, že by nikdo rodinu nezavrhl, kdyby nad rámec povinností přijala i tohle za jeden ze svých úkolů. Závěrem už jen dodám, že pokud se díváte pozorně, lze vidět jak se Charles pokaždé ušklíbl nebo odešel ze záběru, když Camilla něco plácla a že toho bylo dost. I v přímém rozhovoru občas mluvila velmi neformálně. ()

sonyrx

Velmi zajímavý dokument, který si princ Charles zasloužil dávno. Jeho enviromentální aktivity, kterými oslovuje řady politiků, organizací i jednotlivé postižené krajiny vítám. Mám radost, že se o tom konečně mluví i u nás. Připadá mi nefér, aby za jedinou aktivistku v tomto směru byla považovaná jenom Greta, když po světě běhá dlouhá řada lidí, o kterých se to ani pořádně neví, přitom dokázali mnoha efektivních výsledků a šlo to i bez nepěkných scén. ()