Cesty za poznáním: František Alexander Elstner

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1972, 30 min

Režie:

Aleš Lowák

Vzpomínky motoristického nadšence a cestovatele na jeho expedice po Latinské Americe v letech 1936 a 1938.. František Elstner patřil ve 20. letech k nejaktivnějším propagátorům motorismu u nás a stál u založení řady motoristických klubů. I proto si jej roku 1932 vyhlédla společnost Aero a nabídla mu provést zátěžový test pro novou značku automobilu Aero 500. To znamenalo podniknout dálkovou cestu. Uskutečnila se tak jedna z prvních velkých expedic, která zatím vedla jen přes Balkán do Albánie. Příští rok Elstner sám přišel s větší výzvou a s automobilem projel Severní Afrikou. Jeho poutavé vyprávění zachycené pro cyklus Cesty za poznáním, jenž patřil k populárním dílům připravovaným na počátku 70. let redakcí II. programu ČST, se týká dvou následujících výprav. Ty se uskutečnily v letech 1936 a 1938 a zahrnovaly celý americký kontinent – od New Yorku po argentinskou pampu. Tentokrát se na cestu vydal se spolehlivou Škodou Popular a také s filmovou kamerou, takže vzpomínky na jeho cestovatelské zážitky jsou doprovázeny i obrazem. (Česká televize)