Dvojitý kříž

Thriller

Velká Británie / USA, 1992, 95 min

Shani S. Grewal

Samuel Benedict

Zvláštní film vyvolává velmi rozporuplné pocity. Některé scény jsou spíše parodií na gangsterku a mohou v nejlepším případě připomínat Beattyho Dicka Tracyho, přísnějším soudem jsou pak dost nepovedené. Celkově však film působí jako thrillerové béčko s velmi podařenými prvky (výborná automobilová honička, reálně vypadající). Množstvím zvratů budete možná odkazováni k Nebezpečným hrám. Norman Wisdom ve své poslední veliké (neříkejme hlavní, protože tu měl William Katt) roli, v titulcích jako hvězda uvedený na prvním místě. Z jeho výjimečně nekomediálního výkonu (považujeme-li za dramatické role TV film Going Gently z produkce BBC a snad částečně i jeho úředníčka Timothy Bartletta v Stalo se v Southportu mám rovněž zvláštní pocity, úzus mě nutí řadit si jeho obličej a hlas k postavě Pitkina (tu mu již nikdo neodpáře), přesto hraje svou veskrze tragickou postavu malého kolečka obrovského a nezastavitelného soukolí výborně. A dlužno dodat, že rysy jeho charakteru, ustrašenost, věčná podřízenost a závislost, také nešťastnost, ani v Heslo: Dvojité X nechybí. Zmiňme si také jeho (především v poslední části filmu, ve vodě a pak ve spodním prádle ve vile) překrásnou dceru, kterou si diváci budou zase navždy pamatovat jako Kristine Z. Kochanskou z britského sitcomu Červený trpaslík.(5.11.2009)