Když se Slavínský snaží bavit, většinou mě nudí k smrti. Když ovšem točí vztahové drama, baví mě královsky, protože (pravděpodobně nechtěné) homoerotické jiskření mezi panem profesorem a jeho sekundářem je mnohem procítěnější než cokoli, co se týká paní Pavly. A z vizity: "Když nebudete, chlapci, zlobit, povím vám zítra ohromnou anekdotu," by si měl vzít příklad každý primář. O té ódě na cigarety nemluvě.(31.8.2012)

Při těch 48%,co tu film dostal to vypadalo na pěkný průšvih, ale ten se chválabohu nekonal. Otomar Korbelář hraje svou klasickou pozici dobrého pracovitého muže, obětavého v práci až nadoraz. Hana Vítová sedí doma na zadku a nudí se, takže když potká zajímavého muže, žertem se vydává za jinou ženu, aby zůstala inkognito. Dojde k dramatu, jelikož zmatená mladá žena najednou ani neví kdo je, co chce a co též nechce. Jak už to tak bývá, jediný kdo ví co dělat, je rozhodný chlapák Otomar. Sání, stlačení, výbuch, výfuk. Běží to jako na drátkách. Děj i postavy jsou velmi schematické, takže ho lze předvídat. Zita Kabátová, Otomarova asistentka zde hraje svou životní roli. Je nejen krásná (pro mne snad opravdu poprvé), ale i dobře hraje. Slavínský tentokrát své drama nechal sklouznout "po povrchu". Myslím ale, že to je tak natočené schválně. Nikdo se totiž v podstatě nechtěl zaobírat nitry postav, ale spíš jen se tak nechat unášet příběhem. Nic víc. A to se povedlo a já se ochuzen ani být podveden necítím. 70%(28.6.2012)

Lídu Merlínovou mohu a Korbeláře s jizvou přes celý obličej samozřejmě také. Inu exotika. Zita Kabátová má sympatický a praktický účes, Hanka Vítová jest též dekorativní. Z historického hlediska oceňujeme také debut na plátně české Shirley Temple - Jiřiny Bohdalové v roli dcerky zraněného dílovedoucího. Její plánovaný debut v Pižlovi a Žižlovi na cestách nevyšel, nyní tedy již byla smůla zažehnána a Jiřina ostatně hraje dodnes. Z pohledu zcela jiného vítáme intimní přátelství mezi Korbelářem a Schránilem ;)(13.8.2010)

Vedle řady všeobecně oblíbených lidových veseloher natočil režisér Vladimír Slavínský také několik velkolepě pojatých společenských dramat. Vytvořil v nich zvláštní, téměř pohádkový svět, v němž se vše odehrává tak trochu nezávisle na šedivé skutečnosti a kde dobro zákonitě vítězí nad zlem. Námětově vycházel z literatury pro paní a dívky (Radoměrská, Merlínová), předlohy však často rozsáhle přepracovával a nově pointoval. Titulním hrdinou filmu Zlatý člověk je lékař-lidumil oblíbený mezi pacienty i kolegy. Většinu času tráví v sanatoriu a vůbec si nevšímá, jak se jeho přepychem zhýčkaná manželka začíná nudit. Aniž by tušil lest, do funkce svého asistenta přijímá mladého nadaného muže. Přilne k němu láskou téměř otcovskou, čímž se ovšem cynická žena skvěle baví: manžel neví, že je to její milenec, milenec neví, že je to její manžel. A celý tento propletenec zpovzdálí sleduje zarmoucená instrumentářka, lékařova oddaná ctitelka. Vedle standardních hereckých šarží Hany Vítové, Zity Kabátové a Raoula Schránila zaujme především charismatický Otomar Korbelář s přitažlivou jizvou na tváři, díky čemuž si tento snímek zaslouží určitou pozornost.(26.10.2008)

• Vishnar

Tak tohle byla pořádná limonáda. U některých rozhovorů jsem se nepřestával divit, jak si někdo mohl myslet, že by podobné věty mohl normální člověk vypustit z úst. Zase to na čas pobavilo, to ano, ale jinak je to hrozný brak. Červená knihovna se zjizveným Otomarem, jeho záletnou ženou a Raoulem, který nechce svého zbožňovaného šéfa urazit a hodlá ukončit románek s jeho ženou. No, jediné oko nezůstane suché...(5.1.2017)

• - Poslední natáčecí den se velmi spěchalo, protože večer se měly stavět kulisy pro jiný film. Za jediný den tak bylo natočeno 96 záběrů! (Kulmon)

• - Zařízení operačního sálu zapůjčila firma bratří Čízků, Praha II, Na Poříčí 9. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

• - Otomar Korbelář prezradil, že úlohu vo filme prijal z dvoch dôvodov – bol pre neho finančne výhodný a vyhovovalo mu filmovanie v pražskom Barrandove, pretože sa mu nechcelo cestovať mimo Prahu. (dyfur)