Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Profesor Partyk je slavný chirurg. Pro nával práce v sanatoriu zanedbává svou půvabnou ženu Pavlu. O místo u Partyka se uchází mladý lékař Jáchym. Na chodbě sanatoria potká Pavlu, která se mu představí jako Marie Novotná. Protože si jsou vzájemně sympatičtí, začnou se spolu scházet. Partyk si všimne, že se jeho žena už v sanatoriu neobjevuje, a začne ji podezírat z nevěry. Jáchym mu vypráví o své přítelkyni a Partyk projeví zájem ji poznat. Pavla setkání odmítne. Partykovo neurčité podezření, že Marie je vlastně Pavla, se potvrdí, když zachytí v telefonu její vzkaz, aby dr. Jáchym ihned volal Marii Novotnou. Pošle Jáchyma do svého domu s dopisem pro Pavlu a ten pozná, že jeho milovaná Marie je vlastně Partykova žena. Zdrcen odchází ze sanatoria. Partyk zažádá o rozvod a chce si pak vzít doktorku Severýnovou, která ho miluje. Pavla mu oznámí, že čeká dítě. Ženský lékař zjistí, že je těhotná již šest měsíců. Partyk si uvědomí, že očekávané dítě je jeho, a vrátí se k Pavle. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Při těch 48%,co tu film dostal to vypadalo na pěkný průšvih, ale ten se chválabohu nekonal. Otomar Korbelář hraje svou klasickou pozici dobrého pracovitého muže, obětavého v práci až nadoraz. Hana Vítová sedí doma na zadku a nudí se, takže když potká zajímavého muže, žertem se vydává za jinou ženu, aby zůstala inkognito. Dojde k dramatu, jelikož zmatená mladá žena najednou ani neví kdo je, co chce a co též nechce. Jak už to tak bývá, jediný kdo ví co dělat, je rozhodný chlapák Otomar. Sání, stlačení, výbuch, výfuk. Běží to jako na drátkách. Děj i postavy jsou velmi schematické, takže ho lze předvídat. Zita Kabátová, Otomarova asistentka zde hraje svou životní roli. Je nejen krásná (pro mne snad opravdu poprvé), ale i dobře hraje. Slavínský tentokrát své drama nechal sklouznout "po povrchu". Myslím ale, že to je tak natočené schválně. Nikdo se totiž v podstatě nechtěl zaobírat nitry postav, ale spíš jen se tak nechat unášet příběhem. Nic víc. A to se povedlo a já se ochuzen ani být podveden necítím. 70% ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Když se Slavínský snaží bavit, většinou mě nudí k smrti. Když ovšem točí vztahové drama, baví mě královsky, protože (pravděpodobně nechtěné) homoerotické jiskření mezi panem profesorem a jeho sekundářem je mnohem procítěnější než cokoli, co se týká paní Pavly. A z vizity: "Když nebudete, chlapci, zlobit, povím vám zítra ohromnou anekdotu," by si měl vzít příklad každý primář. O té ódě na cigarety nemluvě. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vedle řady všeobecně oblíbených lidových veseloher natočil režisér Vladimír Slavínský také několik velkolepě pojatých společenských dramat. Vytvořil v nich zvláštní, téměř pohádkový svět, v němž se vše odehrává tak trochu nezávisle na šedivé skutečnosti a kde dobro zákonitě vítězí nad zlem. Námětově vycházel z literatury pro paní a dívky (Radoměrská, Merlínová), předlohy však často rozsáhle přepracovával a nově pointoval. Titulním hrdinou filmu Zlatý člověk je lékař-lidumil oblíbený mezi pacienty i kolegy. Většinu času tráví v sanatoriu a vůbec si nevšímá, jak se jeho přepychem zhýčkaná manželka začíná nudit. Aniž by tušil lest, do funkce svého asistenta přijímá mladého nadaného muže. Přilne k němu láskou téměř otcovskou, čímž se ovšem cynická žena skvěle baví: manžel neví, že je to její milenec, milenec neví, že je to její manžel. A celý tento propletenec zpovzdálí sleduje zarmoucená instrumentářka, lékařova oddaná ctitelka. Vedle standardních hereckých šarží Hany Vítové, Zity Kabátové a Raoula Schránila zaujme především charismatický Otomar Korbelář s přitažlivou jizvou na tváři, díky čemuž si tento snímek zaslouží určitou pozornost. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Lídu Merlínovou mohu a Korbeláře s jizvou přes celý obličej samozřejmě také. Inu exotika. Zita Kabátová má sympatický a praktický účes, Hanka Vítová jest též dekorativní. Z historického hlediska oceňujeme také debut na plátně české Shirley Temple - Jiřiny Bohdalové v roli dcerky zraněného dílovedoucího. Její plánovaný debut v Pižlovi a Žižlovi na cestách nevyšel, nyní tedy již byla smůla zažehnána a Jiřina ostatně hraje dodnes. Z pohledu zcela jiného vítáme intimní přátelství mezi Korbelářem a Schránilem ;) ()

zette 

všechny recenze uživatele

Ackoliv to ma film jiz v nazvu, tak postava profesora Partyka byla natolik zidealizovana, az sel cloveku malem na nervy. Jinak milostna zapletka a obdiv mladeho chirurga k profesorovi se mi libila. Zajimavy byl i pristup doktoru k pacientum v soukromem sanatoriu a jen verbalni srovnani se statni nemocnici. Schranil ve sve typicke roli a ackoliv Hana Vitova postradala charisma Mandlove, je to ma druha nejoblibenejsi prvorepublikova herecka. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Otomar Korbelář prezradil, že úlohu vo filme prijal z dvoch dôvodov – bol pre neho finančne výhodný a vyhovovalo mu filmovanie v pražskom Barrandove, pretože sa mu nechcelo cestovať mimo Prahu. (dyfur)
  • Poslední natáčecí den se velmi spěchalo, protože večer se měly stavět kulisy pro jiný film. Za jediný den tak bylo natočeno 96 záběrů! (Kulmon)
  • Zařízení operačního sálu zapůjčila firma bratří Čízků, Praha II, Na Poříčí 9. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

Reklama

Reklama