• kinderman
  ****

  Když se Slavínský snaží bavit, většinou mě nudí k smrti. Když ovšem točí vztahové drama, baví mě královsky, protože (pravděpodobně nechtěné) homoerotické jiskření mezi panem profesorem a jeho sekundářem je mnohem procítěnější než cokoli, co se týká paní Pavly. A z vizity: "Když nebudete, chlapci, zlobit, povím vám zítra ohromnou anekdotu," by si měl vzít příklad každý primář. O té ódě na cigarety nemluvě.(31.8.2012)

 • zette
  ****

  Ackoliv to ma film jiz v nazvu, tak postava profesora Partyka byla natolik zidealizovana, az sel cloveku malem na nervy. Jinak milostna zapletka a obdiv mladeho chirurga k profesorovi se mi libila. Zajimavy byl i pristup doktoru k pacientum v soukromem sanatoriu a jen verbalni srovnani se statni nemocnici. Schranil ve sve typicke roli a ackoliv Hana Vitova postradala charisma Mandlove, je to ma druha nejoblibenejsi prvorepublikova herecka.(3.12.2012)

 • Isognomostom
  ****

  Kdysi kdosi diagnostikoval mou zálibu v klasické/naivní filmografii, která u většiny současných lidí vyvolává možná tak úsměšek, za poťouchlost až recesi. Strojené monology lékaře Jáchyma sice vedou k průběžnému uchechtávání, některé citové výlevy obou hlavních dam jsou také k pousmání, ale když se profesor Partyk podívá nebo promluví, tak se jakákoli pochybnost o filmu Zlatý člověk per prima hojí. Z celého filmu je nejsympatičtější právě idealizovaná postava poněkud nešťastného lékaře, který by "chtěl od života jen prosté lidské štěstí". Díky svým zkušenostem má totiž nad všemi červenoknižními zápletkami, kvůli kterým by se všichni hromadně uplakali nebo zasebevraždili, velmi příjemný a poučný nadhled. Navíc se pan Korbelář moc hezky poslouchá a s ohledem na charismatické vystupování dává smysl i jeho udivená sebekritická poznámka směrem k tajně zamilované asistentce Jožce: "co na mně vidí?"... Ve filmu se mluví krásnou češtinou, takže občas si pustím film jako zvukovou kulisu k práci a některé pasáže už mám v uchu - výborná je zejména hláška primáře Boučka, když se ptá Jáchyma na pletky s paní Partykovou: "Tak sedněte si a povídejte. Ale ne mně lhát! Nebo vám vynadám! Víte, že pro to daleko nejdu!" - takový klenot se v současných scénářích příliš nevyskytuje ;-)(20.2.2015)

 • dr.fish
  ****

  Při těch 48%,co tu film dostal to vypadalo na pěkný průšvih, ale ten se chválabohu nekonal. Otomar Korbelář hraje svou klasickou pozici dobrého pracovitého muže, obětavého v práci až nadoraz. Hana Vítová sedí doma na zadku a nudí se, takže když potká zajímavého muže, žertem se vydává za jinou ženu, aby zůstala inkognito. Dojde k dramatu, jelikož zmatená mladá žena najednou ani neví kdo je, co chce a co též nechce. Jak už to tak bývá, jediný kdo ví co dělat, je rozhodný chlapák Otomar. Sání, stlačení, výbuch, výfuk. Běží to jako na drátkách. Děj i postavy jsou velmi schematické, takže ho lze předvídat. Zita Kabátová, Otomarova asistentka zde hraje svou životní roli. Je nejen krásná (pro mne snad opravdu poprvé), ale i dobře hraje. Slavínský tentokrát své drama nechal sklouznout "po povrchu". Myslím ale, že to je tak natočené schválně. Nikdo se totiž v podstatě nechtěl zaobírat nitry postav, ale spíš jen se tak nechat unášet příběhem. Nic víc. A to se povedlo a já se ochuzen ani být podveden necítím. 70%(28.6.2012)

 • Marthos
  ***

  Vedle řady všeobecně oblíbených lidových veseloher natočil režisér Vladimír Slavínský také několik velkolepě pojatých společenských dramat. Vytvořil v nich zvláštní, téměř pohádkový svět, v němž se vše odehrává tak trochu nezávisle na šedivé skutečnosti a kde dobro zákonitě vítězí nad zlem. Námětově vycházel z literatury pro paní a dívky (Radoměrská, Merlínová), předlohy však často rozsáhle přepracovával a nově pointoval. Titulním hrdinou filmu Zlatý člověk je lékař-lidumil oblíbený mezi pacienty i kolegy. Většinu času tráví v sanatoriu a vůbec si nevšímá, jak se jeho přepychem zhýčkaná manželka začíná nudit. Aniž by tušil lest, do funkce svého asistenta přijímá mladého nadaného muže. Přilne k němu láskou téměř otcovskou, čímž se ovšem cynická žena skvěle baví: manžel neví, že je to její milenec, milenec neví, že je to její manžel. A celý tento propletenec zpovzdálí sleduje zarmoucená instrumentářka, lékařova oddaná ctitelka. Vedle standardních hereckých šarží Hany Vítové, Zity Kabátové a Raoula Schránila zaujme především charismatický Otomar Korbelář s přitažlivou jizvou na tváři, díky čemuž si tento snímek zaslouží určitou pozornost.(26.10.2008)

 • - Otomar Korbelář prezradil, že úlohu vo filme prijal z dvoch dôvodov – bol pre neho finančne výhodný a vyhovovalo mu filmovanie v pražskom Barrandove, pretože sa mu nechcelo cestovať mimo Prahu. (dyfur)

 • - Zařízení operačního sálu zapůjčila firma bratří Čízků, Praha II, Na Poříčí 9. Zdroj: Český hraný film 1930-1945, NFA 1998. (NFA.cz)

 • - Poslední natáčecí den se velmi spěchalo, protože večer se měly stavět kulisy pro jiný film. Za jediný den tak bylo natočeno 96 záběrů! (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace