poster

Moře whisky! (festivalový název)

 • Velká Británie

  Whisky Galore!

 • Austrálie

  Whisky Galore!

 • Kanada

  Whisky Galore!

 • USA

  Whisky Galore!

 • USA

  Tight Little Island

Komedie

Velká Británie, 1949, 82 min

 • liquido26
  ****

  Na jednom skotském ostrůvku odříznutém od civilizace (nejbližší kino je sto kilometrů a na západ není kromě Ameriky vůbec nic) dojde za války whisky a obyvatelé ztratí smysl života. Naštěstí však u pobřeží ztroskotá loď s nákladem whisky a tak se skotští filutové rozhodnou vyřešit svízelnou situaci zločinem, z čehož pak pramení řada zábavných situací. Nicméně nejlepší hlášky měl na začátku a na konci vypravěč ("And so they lived unhappily ever after.")(8.8.2011)

 • SjamK
  *****

  Výborná komedie, Mackendrickova prvotina. Podle knižní předlohy líčí příběh malého skotského ostrůvku, kde najednou dojde whisky. Hrozná pohroma to je! Až jednoho dne... u pobřeží ztroskotá loď. A my víme, co v ní je. Bělovousí staříci k ní z pobřeží toužebně vyhlížejí při romantických západech slunce, už už se jim vrátit chuť do života... Příběh už sám o sobě je velmi vtipný, k tomu výborný situační humor a neopakovatelné zobrazení skotského temperamentu. Mám pocit, jakoby si všichni zúčastnění s takovou zvláštní grácií dělali legraci sami ze sebe. A ještě jedna věc: kamera neměla chybu. Stačilo by film snímek po snímku rozstříhat a máme přímo výstavní kolekci krásných fotografií. Inu, Whisky Galore!(5.12.2010)

 • Matty
  ****

  Ve Skotsku (natož na Vnějších Hebridech) jsem nikdy nebyl. Nemohu proto posoudit, zda jde vážně o tak rozkošný kus země, že vaší hlavní tamější starostí je, mít se čím opít. Mackendrickův v lihu naložený debut po ealingovsku míchá závažné (druhá světová válka) s nevážným, aniž by se ve výsledku dostavilo bolení hlavy. To spíše výpadek paměti, neboť film nabízí řadu scén živých až živelných (díky střihu), případně ironických až kousavých (díky komentáři), ale žádnou nezapomenutelnou, pročež z paměti ani ne tři dny po zhlédnutí horko těžko destiluji vzpomínku konkrétnějších kontur. 75%(9.8.2011)

 • Cimr
  ***

  Občas se objeví hláška, která svým cynismem překvapí nepřipraveného diváka (,,Roku 1941 postihla skotský ostrov strašná katastrofa. Ne, nebyly to Hitlerovy bomby... Došla whisky!") - stará se o to především báječně nekorektní vypravěč. Jinak je ale tahle britská komedie - i přes svůj název - příliš suchá. Bohužel je jednou z těch, co tak zcela neobstála ve zkoušce časem. Ano, pohled na intrikující Skoty, od malých dětí po vetché staříky, co jsou pro hlt whisky ochotni udělat cokoli, je zábavný, ale je to takový ten roztomilý humor, kterému se tu a tam pousmějete, ale ke skutečnému pobavení nedojde. Kdybych neznal jiné komedie studia Ealing (např. Šlechetná srdce a šlechtické korunky či Pět lupičů a stará dáma) a nevěděl, že v tomto období a v této společnost se dala udělat komedie, co vyvolává i dnes salvy smíchu, asi bych šel s hodnocením výš. Ovšem když člověk ví, že to šlo i lépe...(2.8.2016)

 • corpsy
  ****

  Tvrdých abstinentov tento snímok pravdepodobne dosť pobúri. Naozaj patrí pálenka k životnému šťastiu? No myslia si to aspoň obyvatelia jedného so škótskych ostrovov. Po tom, ako sa prestane dodávať whisky, osadníci prejdú do melancholického bolestivého režimu, v ktorom je len málo chuti do bežného života. Avšak šťastím v nešťastí sa k nim doplaví ´´záchrana´´ v podobe stroskotanej lode plnej lahodného moku. Z tejto udalosti vzíde niekoľko úsmevných a humorných situácií, pri ktorých srdce obyčajného človeka pookreje. Koľko málo stačí ku šťastiu.(18.8.2015)

 • - Příběh byl inspirován skutečným zmizením padesáti tisíc beden whisky po ztroskotání nákladní lodi nedaleko ostrova Eriskay. (Hans.)

 • - Romanopisec a scenárista filmu MacKenzie se ve filmu na malý okamžik objeví jako tajný vyslanec ministra vlády. (Hans.)