Reklama

Reklama

Moře whisky!

(festivalový název)
  • Velká Británie Whisky Galore! (více)

Za druhé světové války na jednom z ostrovů skotských Vnějších Hebrid dojde whisky, což místní obyvatelé nesou velmi nelibě a dokonce se za whisky i modlí. Shodou okolností u ostrova ztroskotá loď s nákladem whisky. Místní obyvatelé část nákladu "zachrání" a pak jej ještě zachraňují před bdělým okem úřadů. Na základě skutečné události z roku 1941. (Atron)

(více)

Recenze (15)

Cimr 

všechny recenze uživatele

Občas se objeví hláška, která svým cynismem překvapí nepřipraveného diváka (,,Roku 1941 postihla skotský ostrov strašná katastrofa. Ne, nebyly to Hitlerovy bomby... Došla whisky!") - stará se o to především báječně nekorektní vypravěč. Jinak je ale tahle britská komedie - i přes svůj název - příliš suchá. Bohužel je jednou z těch, co tak zcela neobstála ve zkoušce časem. Ano, pohled na intrikující Skoty, od malých dětí po vetché staříky, co jsou pro hlt whisky ochotni udělat cokoli, je zábavný, ale je to takový ten roztomilý humor, kterému se tu a tam pousmějete, ale ke skutečnému pobavení nedojde. Kdybych neznal jiné komedie studia Ealing (např. Šlechetná srdce a šlechtické korunky či Pět lupičů a stará dáma) a nevěděl, že v tomto období a v této společnost se dala udělat komedie, co vyvolává i dnes salvy smíchu, asi bych šel s hodnocením výš. Ovšem když člověk ví, že to šlo i lépe... ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Skoro se chce říct mnoho povyku pro nic, ale jak jde o alkohol, tak člověk prostě nemá sílu, aby odolal. Anebo alespoň skot, potažmo Brit nikoli. Díky jedné takové pořádné zásilce alkoholu se tady dějí opravdu praštěné věci, ale přitom je celý snímek na první pohled nesmírně vážný. Prostě další ukázka krásného britského humoru. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

Na jednom skotském ostrůvku odříznutém od civilizace (nejbližší kino je sto kilometrů a na západ není kromě Ameriky vůbec nic) dojde za války whisky a obyvatelé ztratí smysl života. Naštěstí však u pobřeží ztroskotá loď s nákladem whisky a tak se skotští filutové rozhodnou vyřešit svízelnou situaci zločinem, z čehož pak pramení řada zábavných situací. Nicméně nejlepší hlášky měl na začátku a na konci vypravěč ("And so they lived unhappily ever after.") ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Príjemná úsmevná komédia z Ealingu. Ten nikdy nesklame, ale zase nemusí vždy oslniť maximálnym dojmom. Dnes by niečo podobné asi ťažko prešlo, takúto oslavu alkoholizmu mohla ospravedlniť snáď iba svetová vojna. Chlast, generačné rozdiely, láska, krásna príroda, rázne figúrky. Whisky Galore! to podáva všetko schematicky, ale ako komédia to má dovolené. Nakoniec si na konci dovolí aj menší podraz na svojich postavách a možno to bol aj jeho najlepší vtip. Ale potešia aj nožničky by zaseknutí auta. A mladučký Gordon Jackson. 70% ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Ve Skotsku (natož na Vnějších Hebridech) jsem nikdy nebyl. Nemohu proto posoudit, zda jde vážně o tak rozkošný kus země, že vaší hlavní tamější starostí je, mít se čím opít. Mackendrickův v lihu naložený debut po ealingovsku míchá závažné (druhá světová válka) s nevážným, aniž by se ve výsledku dostavilo bolení hlavy. To spíše výpadek paměti, neboť film nabízí řadu scén živých až živelných (díky střihu), případně ironických až kousavých (díky komentáři), ale žádnou nezapomenutelnou, pročež z paměti ani ne tři dny po zhlédnutí horko těžko destiluji vzpomínku konkrétnějších kontur. 75% ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Romanopisec a scenárista filmu MacKenzie se ve filmu na malý okamžik objeví jako tajný vyslanec ministra vlády. (Hans.)
  • Příběh byl inspirován skutečným zmizením padesáti tisíc beden whisky po ztroskotání nákladní lodi nedaleko ostrova Eriskay. (Hans.)

Reklama

Reklama